Wicemarszałkowie województwa lubuskiego Marcin Jabłoński oraz Łukasz Porycki zasiadają w radach nadzorczych gorzowskich spółek samorządowych: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. – podała „Gazeta Lubuska”.
W poniedziałkowej publikacji „Gazety Lubuskiej” wskazano, że wicemarszałkowie województwa – Marcin Jabłoński (PO) oraz Łukasz Porycki (PSL) – zasiadają w radach nadzorczych gorzowskich spółek samorządowych, odpowiednio: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o.
Cytowany w artykule rzecznik zarządu województwa Paweł Kozłowski zaznaczył, że „nie ma przeciwwskazań, także prawnych, by łączyć obie funkcje”. Dodał, że „wiedza o takiej aktywności jest powszechna, ponieważ jest to informacja publiczna”.
W publikacji podniesiono argument, o ewentualnym konflikcie interesów wynikającym z faktu, że samorząd Gorzowa korzysta ze wsparcia funduszami UE, które są w dyspozycji zarządu województwa. „Obecność jego najważniejszych przedstawicieli w organach ewentualnych beneficjentów, może rodzić wątpliwości” – zaznaczono.
„Pan Marcin Jabłoński, jak i Łukasz Porycki sprawują swoje funkcje w sposób transparentny i profesjonalny. Pieniądze unijne również rozdysponowywane są w sposób transparentny”
– powiedział gazecie cytowany w publikacji rzecznik zarządu województwa Paweł Kozłowski.
W publikacji „Gazety Lubuskiej” wskazano również, że prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki zasiada w radzie nadzorczej Poznańskich Inwestycji Miejskich i jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej w Tauron Wytwarzanie sp. z o.o. na Śląsku.
W artykule podano także, że burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki zasiada w radach nadzorczych spółek należących do samorządu Konina: w Przedsiębiorstwie Turystyczno-Handlowo – Usługowym „Konin” oraz Miejskim Zakładzie Komunikacji.
„W zamian za to, przygarnął do świebodzińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Pawła Adamów, na co dzień wiceprezydenta Konina”
– podała gazeta.
Jak dodano, w radzie nadzorczej tej samej świebodzińskiej spółki zasiada radny wojewódzki PO Sebastian Ciemnoczołowski. W publikacji podniesiono, że polityk pracuje w podległym władzom województwa Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze, za co w 2021 r. miał zarobić 230 tys. zł, a dodatkowo zasiada w radzie nadzorczej spółki Postęp S.A., za co ma otrzymywać – według publikacji – 50 tys. zł rocznie.
„Gazeta Lubuska” podała także, że przewodniczącym rady nadzorczej zielonogórskiego KTBS sp. z o.o. jest Edward Fedko, radny i były wicemarszałek województwa, a radna wojewódzka Anna Synowiec (PO) zasiada w radzie międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Z kolei radny Sławomir Kowal z Bezpartyjnych Samorządowców jest w radzie nadzorczej Krajowego Zasobu Mieszkalnictwa.
„Starosta gorzowska Magdalena Pędziwiatr zasiada w radzie gorzowskiego MZK sp. z o.o., gdzie przez pięć miesięcy zarobiła niespełna 18 tysięcy zł”
– wskazano w artykule. Dodano, że wiceprezydent Gorzowa Małgorzata Domagała, zasiada w radzie Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego „Słowianka”, a skarbniczka miasta Agnieszka Kaczmarek jest członkiem rady w PWiK.
„Gazeta Lubuska” podała także, że zielonogórski radny miejski Sławomir Kotylak i radny Gorzowa Wlkp. Jerzy Sobolewski zasiadają w radzie nadzorczej, należącej do samorządu regionu, Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze.