piątek, 5 grudnia 2025
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego Radio Zachód - Lubuskie

    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej Radio Zachód - Lubuskie

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej

    fot. pixabay.com

    Lubuskie derby w samo południe

    Z Pleszewem bez kapitana Radio Zachód - Lubuskie

    Z Pleszewem bez kapitana

    Hit kolejki w Arenie Gorzów Radio Zachód - Lubuskie

    Hit kolejki w Arenie Gorzów

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane Radio Zachód - Lubuskie

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane

    Stal Gorzów bez prezesa Radio Zachód - Lubuskie

    Stal Gorzów bez prezesa

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu Radio Zachód - Lubuskie

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu

    fot. Paweł Górski

    Zastal wraca do gry meczem w Słupsku. Transmisja w Radiu Zachód!

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego Radio Zachód - Lubuskie

    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej Radio Zachód - Lubuskie

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej

    fot. pixabay.com

    Lubuskie derby w samo południe

    Z Pleszewem bez kapitana Radio Zachód - Lubuskie

    Z Pleszewem bez kapitana

    Hit kolejki w Arenie Gorzów Radio Zachód - Lubuskie

    Hit kolejki w Arenie Gorzów

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane Radio Zachód - Lubuskie

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane

    Stal Gorzów bez prezesa Radio Zachód - Lubuskie

    Stal Gorzów bez prezesa

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu Radio Zachód - Lubuskie

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu

    fot. Paweł Górski

    Zastal wraca do gry meczem w Słupsku. Transmisja w Radiu Zachód!

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Protesty w Los Angeles. Do miasta wkroczyła Gwardia Narodowa [AKTUALIZACJA]

PAP PAP
2025-06-08 12:55
Protestujący i agenci federalni. Fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER

Protestujący i agenci federalni. Fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Dowództwo Północne USA (NORTHCOM) poinformowało, że w trzech punktach w Los Angeles i okolicach rozlokowano łącznie ok. 300 członków Gwardii Narodowej. Jak podano w komunikacie, Gwardia ma zapewnić „bezpieczeństwo i ochronę federalnego mienia i personelu”.

Gwardia Narodowa zaczęła przybywać do Los Angeles w niedzielę rano (8 czerwca) czasu miejscowego (po południu w Polsce) w związku z protestami przeciwko działaniom funkcjonariuszy Urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE).

Działania Gwardii „po dwóch dniach przemocy, starć i zamieszek” pochwalił prezydent Donald Trump. Zarzucił niekompetencję gubernatorowi Kalifornii i burmistrzyni Los Angeles.

Te protesty radykalnej lewicy, (z udziałem) podżegaczy i często opłacanych awanturników, NIE BĘDĄ TOLEROWANE. Ponadto od teraz NIE BĘDZIE DOZWOLONE noszenie MASEK na protestach. Co ci ludzie mają do ukrycia i dlaczego???”

– napisał prezydent w serwisie Truth Social.

W sobotę rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt ogłosiła, że prezydent podjął decyzję o skierowaniu do hrabstwa Los Angeles 2 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej.

Tom Homan, „car granicy”, który nadzoruje w administracji Trumpa sprawę deportacji imigrantów, ostrzegł, że służby będą kontynuowały działania w Los Angeles „codziennie”. Zapowiedział w telewizji NBC News, że nawet przedstawiciele władz lokalnych mogą zostać aresztowani, jeśli będą przeszkadzać w działaniach agentów ICE.

Minister obrony Pete Hegseth zasugerował, że również żołnierze piechoty morskiej mogą być skierowani do Los Angeles, by odpowiadać na protesty.

Demokratyczny gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom ocenił, że decyzja władz federalnych o wysłaniu Gwardii Narodowej ma charakter celowej eskalacji. Zapewnił, że władzom Kalifornii nie jest potrzebna pomoc. Również burmistrzyni Los Angeles Karen Bass uważa, że miejska policja może sama poradzić sobie z protestami i wątpi w konieczność skierowania do miasta Gwardii Narodowej.

Ruch 50501, który organizuje protesty przeciwko działaniom prezydenta Trumpa, ogłosił, że w najbliższych dniach mają odbyć się pokojowe demonstracje w Stanach Zjednoczonych na znak wsparcia dla Los Angeles. Organizacja oskarżyła ICE o przeprowadzenie w piątek bez nakazu „wojskowych nalotów”, podczas których zatrzymano co najmniej 44 osób. 50501 domaga się „natychmiastowego zakończenia nielegalnych federalnych nalotów imigracyjnych, które terroryzują rodziny i społeczności w całych Stanach Zjednoczonych”.

Telewizja NBC News poinformowała, że minionej nocy policja w Los Angeles aresztowała 11 osób za to, że nie rozeszły się mimo nakazu służb. Stacja podała, że w sobotę podczas protestów splądrowano stację benzynową i podpalono samochód. Według NBC News na niedzielę zaplanowane są kolejne demonstracje przeciwko ICE.

Biały Dom USA: do Los Angeles zostanie skierowana Gwardia Narodowa

W związku z protestami przeciwko działaniom służb migracyjnych do hrabstwa Los Angeles na zachodzie USA skierowanych będzie 2 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej – ogłosiła rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.

Rzeczniczka napisała w serwisie X, że „w ostatnich dniach agresywne tłumy atakują funkcjonariuszy Urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) oraz agentów federalnych organów ścigania przeprowadzających operacje deportacyjne w Los Angeles w Kalifornii”.

Dalsza część tekstu pod tweetem

In recent days, violent mobs have attacked ICE Officers and Federal Law Enforcement Agents carrying out basic deportation operations in Los Angeles, California.

These operations are essential to halting and reversing the invasion of illegal criminals into the United States.

In…

— Karoline Leavitt (@PressSec) June 8, 2025

Zarzuciła przedstawicielom Demokratów we władzach Kalifornii, że „zrzekli się odpowiedzialności za ochronę swoich obywateli”. W związku z tym prezydent Donald Trump podpisał memorandum o skierowaniu 2 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej do Los Angeles, by „zająć się bezprawiem, któremu pozwolono się rozwijać” – napisała Leavitt.

Do sytuacji w Los Angeles w serwisie społecznościowym Truth Social odniósł się prezydent Trump. Napisał, że jeśli gubernator Kalifornii i burmistrzyni Los Angeles „nie potrafią wykonać swojej pracy, a wszyscy wiedzą, że nie potrafią, to do sprawy wkroczy rząd federalny i rozwiąże problem ZAMIESZEK i SZABROWNIKÓW tak jak powinien być rozwiązany!!!”.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Elon Musk i Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL
KRAJ I ŚWIAT

Europa obserwuje koniec przyjaźni między Trumpem i Muskiem

6 czerwca 2025

Po publicznym zakończeniu przyjaźni przez Donalda Trumpa i Elona Muska politycy w Europie po raz pierwszy od dawna mogli pozwolić sobie wobec USA na Schadenfreude, czyli satysfakcję z cudzego...

Czytaj więcejDetails

Sobota jest drugim dniem protestów przeciwko działaniom ICE. W Paramount w Kalifornii służby użyły wobec demonstrujących gazu łzawiącego w okolicy sklepu, w którym agenci ICE mieli prowadzić „nalot” na imigrantów – podał Fox News.

Tom Homan, „car granicy”, który nadzoruje w administracji Donalda Trumpa sprawę deportacji imigrantów, powiedział w telewizji Fox News, że władze federalne „mobilizują się”, by odpowiedzieć na „przemoc i zniszczenie” w okolicach operacji prowadzonych ICE, gdzie gromadzą się demonstrujący. Zapowiedział, że Gwardia Narodowa będzie skierowana do hrabstwa Los Angeles nocą z soboty na niedzielę (7/8 czerwca).

Amerykanie, tu chodzi o egzekwowanie prawa, i jeszcze raz – nie będziemy przepraszać za to, że to robimy

– oświadczył.

Na zdjęciach i nagraniach z Paramount widać spalony samochód na środku skrzyżowania. Służby skonfrontowały się z grupą ok. stu protestujących. Niektórzy z nich mieli zasłonięte twarze maseczkami, protestujący trzymali flagi Meksyku – podał Reuters. Nie wiadomo, jaki jest bilans potencjalnych poszkodowanych i zatrzymanych.

Demokratyczny gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom ocenił, że ruch władz federalnych ma charakter eskalacyjny i jest to celowe. Zapewnił, że władzom Kalifornii nie jest potrzebna pomoc.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS
KRAJ I ŚWIAT

Władze USA cofną tymczasowy status prawny ponad 500 tys. imigrantów

24 marca 2025

Administracja Donalda Trumpa cofnie tymczasowy status prawny umożliwiający pobyt w USA ponad 500 tys. imigrantów. Wjechali oni do USA legalnie zgodnie z polityką prezydenta Joe Bidena, poinformowała w niedzielę...

Czytaj więcejDetails

Burmistrzyni Los Angeles Karen Bass oświadczyła, że wielu członków społeczności LA „odczuwa strach w związku z niedawnymi działaniami federalnych służb imigracyjnych w hrabstwie Los Angeles”. Zaznaczyła, że doniesienia o zamieszkach w okolicy Los Angeles, w tym w Paramount, są bardzo niepokojące.

Każdy ma prawo do pokojowego protestu, ale chcę to jasno powiedzieć: przemoc i zniszczenia są niedopuszczalne, a osoby odpowiedzialne za to będą pociągnięte do odpowiedzialności

– napisała w serwisie X.

Dalsza część tekstu pod tweetem

This is a difficult time for our city. As we recover from an unprecedented natural disaster, many in our community are feeling fear following recent federal immigration enforcement actions across Los Angeles County.

Reports of unrest outside the city, including in Paramount,…

— Mayor Karen Bass (@MayorOfLA) June 8, 2025

Protesty w Los Angeles wybuchły w piątek po „nalocie” agentów federalnych ICE na hurtownię odzieży, podczas którego aresztowano co najmniej 44 imigrantów.

Resort bezpieczeństwa krajowego poinformował, że w nocy z piątku na sobotę „ponad tysiąc protestujących otoczyło budynek organów ścigania i atakowało oficerów ICE, przecinało opony, mazało po ścianach budynków i nieruchomości zakupionych ze środków podatników”.

Todd Lyons, p.o. dyrektora ICE przekazał, że zamieszki doprowadziły do ataku na budynek federalny w centrum Los Angeles, a policja LA czekała w piątek ponad dwie godziny, by zareagować na te zajścia. ICE zapowiada kontynuowanie zatrzymań i egzekwowania przepisów imigracyjnych.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Donald Trump Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
KRAJ I ŚWIAT

Trump zdecydował, kto stanie na czele sił USA i NATO w Europie

30 maja 2025

Prezydent Donald Trump nominuje generała broni Alexusa Grynkewicha na dowódcę sił USA i Sił Sojuszniczych NATO w Europie - podaje Reuters, powołując się na anonimowych przedstawicieli amerykańskiej administracji i...

Czytaj więcejDetails

Wysoki rangą doradca Białego Domu znany z antyimigracyjnych poglądów, Stephen Miller, ocenił protesty w hrabstwie LA jako „powstanie” przeciwko prawu i suwerenności USA.

Tagi: protesty przeciwko działaniom służb migracyjnychsłużby migracyjnestany zjednoczonedowództwo północne usadonald trumpnorthcombiały domprotestymigracjaprezydent usalos angeleskaroline leavittusagwardia narodowamigranci

Czytaj również

Losowanie grup. Fot. EPA/SHAWN THEW
KRAJ I ŚWIAT

MŚ 2026 – poznaliśmy potencjalnych rywali polskich piłkarzy

5 grudnia 2025

Holandia, Japonia i Tunezja to potencjalni rywale piłkarskiej reprezentacji Polski w grupie F przyszłorocznych mistrzostw świata. Losowanie odbyło się w...

Fot. PAP i Wikipedia
KRAJ I ŚWIAT

Bez decyzji sądu ws. środków zapobiegawczych wobec Roberta Bąkiewicza

5 grudnia 2025

Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. nie rozpatrzył w piątek (5 grudnia) zażalenia obrońców Roberta Bąkiewicza na zastosowane wobec ich klienta środki zapobiegawcze...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana/FB
KRAJ I ŚWIAT

Strefa buforowa na granicy z Białorusią znów przedłużona

5 grudnia 2025

Od piątku (5 grudnia) zaczęło obowiązywać rozporządzenie przedłużające o 90 dni czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej przyległej do granicy...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
KRAJ I ŚWIAT

Litwa wprowadzi stan wyjątkowy w związku z balonami znad Białorusi. „Najlepsza decyzja”

5 grudnia 2025

W przyszłym tygodniu rząd Litwy wprowadzi stan wyjątkowy w związku z balonami przemytniczymi znad Białorusi – poinformowała w piątek (5...

PKP Intercity: w nowym rozkładzie jazdy 17 nowych połączeń międzynarodowych. Fot. X/PKP Intercity
KRAJ I ŚWIAT

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Co się zmieni?

5 grudnia 2025

W nowym rozkładzie jazdy, wchodzącym w życie 14 grudnia, PKP Intercity uruchomi 17 nowych połączeń międzynarodowych - przekazał w piątek...

Premier Donald Tusk, fot. PAP/Piotr Nowak
KRAJ I ŚWIAT

Sejm nie odrzucił weta prezydenta wobec ustawy o kryptoaktywach [AKTUALIZACJA]

5 grudnia 2025

Sejm w piątek (5 grudnia) nie odrzucił weta prezydenta Karola Nawrockiego do ustawy o kryptoaktywach. Wcześniej premier Donald Tusk na...

najnowsze z Lubuskiego

Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego

Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej

Świąteczne warsztaty w nowosolskim muzeum

Lubuskie derby w samo południe

W Żaganiu rozpoczął się trzydniowy jarmark bożonarodzeniowy

Z Pleszewem bez kapitana

Mikołajkowy turniej piłkarski w Nowej Soli

Hit kolejki w Arenie Gorzów

Star-ty i SuperStar-ty rozdane

Przebudowa drogi w gminie Otyń

popularne

  • Funkcjonariusz służby więziennej w Zielonej Górze. Fot. Krzysztof Filmanowicz

    Osadzony spadł z dachu podczas próby ucieczki w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wójt gminy Nowa Sól z zarzutami. Grozi jej do 10 lat więzienia

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kolizja na S3 z udziałem marszałka – wyrok za kilka dni

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kamil Nogajewski kończy karierę

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Powstanie ostatni odcinek autostrady A2 w regionie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj