czwartek, 11 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Ilanka zrobiła solidny wynik i zbudowała młodzież

    PAP/Leszek Szymański

    Zastal rozstrzelany w meczu nr 2 finału PLK – mamy remis i… mecze w CRS-ie

    PŚ: Dominiak skończyła zmagania na grupie

    fot. materiały Odry Bytom Odrzański

    Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

    fot. Lubuski Związek Piłki Nożnej

    Lubuscy oldboje nie awansowali do finałów Mistrzostw Polski

    grafika: Facebook/MKS Korona Kożuchów

    Korona Kożuchów pierwszym beniaminkiem IV ligi z grupy zielonogórskiej

    Gorzowianin mistrzem świata w plażowej odmianie tenisa

    fot. Łukasz Szeląg/PZKaj

    Piątka gorzowskich kajakarzy powalczy w Mistrzostwach Europy

    Stal druga na własnym torze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Ilanka zrobiła solidny wynik i zbudowała młodzież

    PAP/Leszek Szymański

    Zastal rozstrzelany w meczu nr 2 finału PLK – mamy remis i… mecze w CRS-ie

    PŚ: Dominiak skończyła zmagania na grupie

    fot. materiały Odry Bytom Odrzański

    Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

    fot. Lubuski Związek Piłki Nożnej

    Lubuscy oldboje nie awansowali do finałów Mistrzostw Polski

    grafika: Facebook/MKS Korona Kożuchów

    Korona Kożuchów pierwszym beniaminkiem IV ligi z grupy zielonogórskiej

    Gorzowianin mistrzem świata w plażowej odmianie tenisa

    fot. Łukasz Szeląg/PZKaj

    Piątka gorzowskich kajakarzy powalczy w Mistrzostwach Europy

    Stal druga na własnym torze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie wejdzie w tym roku

PAP PAP
2024-01-19 11:38
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w piątek, że w tym roku nie będzie obowiązkowego KSeF. Dla części firm miał być obowiązkowy od 1 lipca. Szef MF dodał, że chce, aby system został wprowadzony tak szybko, jak to możliwe, ale z „zachowaniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego”.

„Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest najważniejszym tematem, nad którym pracujemy od pierwszego dnia mojej obecności w Ministerstwie Finansów. Na mnie jako ministrze spoczywa odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Już wykryliśmy problemy, które – moim zdaniem – uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Problemy dotyczące kodu, funkcjonalności i wydajności systemu”

– powiedział na konferencji Domański.

Dodał, że nie można dopuścić do sytuacji, kiedy polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, kiedy stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona.

„Nie możemy dopuścić do bałaganu na miarę +Polskiego Ładu+”

– dodał minister finansów

Zapowiedział, że „jeszcze dzisiaj” zostanie ogłoszony przetarg na zewnętrzny audyt systemu, który „może wykaże kolejne potencjalne błędy”. Dodał, że zintensyfikowane zostaną konsultacje, aby „KSeF był wprowadzany w pełnym współdziałaniu ze środowiskiem przedsiębiorców”.

„Chciałbym podkreślić, że KSeF jest potrzeby gospodarce i że będzie wprowadzony. Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system podatkowy i dbać o polską gospodarkę. Ale wprowadzenie KSeF nie może zagrażać działalności gospodarczej”

– powiedział Andrzej Domański.

Minister, pytany o datę wejścia w życie KSeF, powiedział, że zostanie ona przedstawiona po audycie systemu.

„1 lipca 2024 r. z całą pewnością nie. Ta data jest w mojej ocenie nie do utrzymania. Podobnie, jak cały 2024 r. (…) W tym roku obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie”

– powiedział Domański.

„Chcę, aby obowiązkowy system był wdrożony tak szybko, jak możliwe, jednocześnie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jeśli ten drugi warunek nie zostanie spełniony, to obowiązkowego KSeF nie będzie w Polsce”

– dodał.

Zapewnił, że obecnie trwają prace nad narzędziami, które mają zapewnić szczelność systemu podatkowego po tym, jak wprowadzenie KSeF zostanie przesunięte. Stwierdził także, że „potencjalne uszczuplenia wpływów podatkowych nie są na tyle duże, żeby zagroziły budżetowi państwa”.

„Wchodząc do gmachu ministerstwa finansów byłem informowany, że prace nad KSeF idą w terminie i że nie ma większych ryzyk. Po miesiącu ten obraz wydaje się niezgodny z rzeczywistością. Jeśli audyt wskaże na poważne uchybienia po stronie wcześniejszego kierownictwa, będą wyciągane konsekwencje”

– wskazał minister.

Podkreślił ponadto, że „nie możemy sobie pozwolić choćby na jeden dzień, kiedy KSeF nie działa jak powinien”. „Tutaj na żadne niedoróbki nie może być miejsca” – zauważył.

Na konferencji poinformowano, że wśród błędów systemu KSeF – jakie zostały wykryte – są te dotyczące przepustowości systemu.

„Przedsiębiorcy mogą to odczuć. Wejście do KSeF może być zablokowane przez brak narzędzi, które spowodują, że nie będą mogli wystawiać faktur. To byłoby ze szkodą dla przedsiębiorców, ale także dla budżetu państwa”

– wskazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Innym problem, jaki został zidentyfikowany, dotyczy kwestii problemów technicznych, jakie mogłyby się pojawić po stronie KSeF, ale także po stronie przedsiębiorców.

„Ten system powinien mieć możliwość działania także wtedy, kiedy pojawią się błędy po stronie przedsiębiorcy. Wymaga zabezpieczenia, które musi umożliwić wystawianie faktur, które i tak trafią do systemu. Naszym priorytetem jest, aby przedsiębiorcy nie odczuli przejścia na poziom e-faktur”

– dodał Łoboda.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. Od 1 lipca 2024 r. ten obowiązek miał objąć duże firmy a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF.

Tagi: krajowy system e-fakturksef

Czytaj również

KRAJ I ŚWIAT

Od 1 lutego wystawiono w systemie KSeF 340 milionów faktur

9 czerwca 2026

Od 1 lutego w Krajowym Systemie e-Faktur wystawiono ponad 340 milionów dokumentów. To narzędzie do wystawiania, wysyłania, odbierania i przechowywania...

M. Czechowska
LUBUSKIE

KSeF – kolejne grupy od kwietnia. Teraz szkolenia

13 marca 2026

Zielonogórska administracja skarbowa uruchamia następne szkolenia dla przedsiębiorców. Od 1 kwietnia 2026 kolejna grupa będzie miała obowiązek wystawiania i przechowywania...

Źródło: Ministerstwo Finansów
LUBUSKIE

KSeF po pierwszych dniach. IAS wciąż szkoli

5 lutego 2026

Od pięciu dni (od 1.02.2026) działa Krajowy System e-Faktur dla dużych firm. Jest on obowiązkowy dla spółek, których roczny obrót...

Fot. Ministerstwo cyfryzacji i gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

Zainteresowanie KSeF-em spowalnia działanie Profilu Zaufanego. Apel resortu

2 lutego 2026

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem logowaniem do systemu KSeF 2.0, mogą występować czasowe utrudnienia w logowaniu do Profilu Zaufanego...

Wiceminister finansów Marcin Łoboda. Fot. PAP/ Leszek Szymański
KRAJ I ŚWIAT

Szef KAS: ponad 50 tys. faktur wpłynęło do KSeF, ok. 320 tys. użytkowników zalogowało się do systemu [AKTUALIZACJA]

1 lutego 2026

Do Krajowego Systemu e-Faktur, który zaczął działać w niedzielę (1 lutego) wpłynęło ponad 50 tys. faktur, a ok. 320 tys....

Fot. gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

Fakturowa rewolucja. Dziś rusza Krajowy System e-Faktur

1 lutego 2026

W niedzielę (1 lutego) ruszył Krajowy System e-Faktur, za pośrednictwem którego przedsiębiorcy wystawiają, przesyłają i przechowują faktury w obrocie z...

najnowsze z Lubuskiego

Polsko-niemieckie rozmowy o demografii

Lapidarium w Zielonej Górze już prawie gotowe

Ilanka zrobiła solidny wynik i zbudowała młodzież

Jutro ruszają Dni Jasienia

„Nauka ma głos” – spotkanie w strefie SOWA w Żarach

Żagańska straż miejska rozpoczyna kontrole kierujących hulajnogami i rowerzystów

Rekord! Ponad 120 tys. zł dla Hospicjum Św. Kamila

Żagański MZK wybuduje stację transformatorową

Jest już nowa droga w Rudawicy w gminie Żagań

Żagań zaprasza na wystawę podsumowującą rok artystów z UTW

popularne

  • Autobus SUBBUS

    Kłopoty spółki „SUBBUS” w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuscy oldboje nie awansowali do finałów Mistrzostw Polski

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Ireneusz Maciej Zmora rezygnuje z mandatu radnego

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stal Gorzów wygrała w Zielonej Górze. Falubaz także na podium

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj