wtorek, 7 kwietnia 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Kangoo będą grać do końca

    Andrzej Sawicki: o Górniku, Warcie i Lechii

    fot. Jakub Lesiński

    Zmarzlik najlepszy w turnieju Walaska. Zawody zostały skrócone przez upadki

    Derby na remis – Carina zadowolona, Lechia rozczarowana!

    fot. materiały Karton-Pak Astry Nowa Sól

    Konrad Cop nie poprowadzi Astry w kolejnym sezonie

    Po remisie z wiceliderem to Warta odczuwa niedosyt

    fot. Paweł Górski

    Stilon pokonał Zorzę w wietrznym hicie kolejki IV ligi

    Mamy dwóch pierwszych finalistów SKS w kwietniu

    plakat meczowy: Lechia Zielona Góra

    Lechia i Carina przełamały się i chcą wygrać przedświąteczne derby

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Kangoo będą grać do końca

    Andrzej Sawicki: o Górniku, Warcie i Lechii

    fot. Jakub Lesiński

    Zmarzlik najlepszy w turnieju Walaska. Zawody zostały skrócone przez upadki

    Derby na remis – Carina zadowolona, Lechia rozczarowana!

    fot. materiały Karton-Pak Astry Nowa Sól

    Konrad Cop nie poprowadzi Astry w kolejnym sezonie

    Po remisie z wiceliderem to Warta odczuwa niedosyt

    fot. Paweł Górski

    Stilon pokonał Zorzę w wietrznym hicie kolejki IV ligi

    Mamy dwóch pierwszych finalistów SKS w kwietniu

    plakat meczowy: Lechia Zielona Góra

    Lechia i Carina przełamały się i chcą wygrać przedświąteczne derby

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Narendra Modi w Belwederze. Pierwsza wizyta premiera Indii w Polsce od 45 lat.

PAP PAP
2024-08-22 14:50
Fot. PAP/Leszek Szymański

Fot. PAP/Leszek Szymański

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Donald Tusk: chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami
  • 2. Premier: szef rządu Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie
  • 3. Premier Modi: postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego
  • 4. Premier Modi zaprosił Donalda Tuska do Indii
  • 5. Bonikowska: strategiczne partnerstwo Polski i Indii podwyższy rangę stosunków dwustronnych
  • 6. KPRP: wojna w Ukrainie i jej skutki o zasięgu globalnym wśród tematów rozmowy prezydenta z premierem Indii

Po godz. 14 prezydent Andrzeja Dudy przywitał w Belwederze premiera Indii Narendrę Modiego; w planach spotkanie liderów „w cztery oczy” oraz rozmowy delegacji. Wcześniej indyjski premier spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.

Wcześniej w KPRM Modi spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas wypowiedzi dla mediów premierzy poinformowali o podjęciu decyzji podniesienia relacji polsko-indyjskich do poziomu partnerstwa strategicznego. Podkreślili także m.in. istotę poszerzania współpracy gospodarczej między Indiami a Polską, a premier Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie. 

Po spotkaniu z prezydentem – jak informowała indyjska ambasador – premier Modi spotkać ma się też z przedstawicielami polskich firm działających także w Indiach – w tym przedsiębiorstwa z branży IT. 

Ma też w planach spotkanie z kapitanami męskiej i żeńskiej drużyny kabaddi – jednego z najstarszych i najpopularniejszych sportów w Indiach. 

Także na czwartek, jak przekazała ambasador Indii, premier Modi ma zaplanowane spotkanie z b. wicepremierem i b. ministrem finansów, ekonomistą Leszkiem Balcerowiczem. 

Wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai.

1. Donald Tusk: chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami

Chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami i to w bardzo różnych wymiarach; nieprzypadkowo rozmawialiśmy z premierem Indii o intensyfikacji naszej współpracy w zakresie przemysłu obronnego – mówił w czwartek premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem indyjskiego rządu Narendrą Modim.

– Chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami i to w bardzo różnych wymiarach. Nieprzypadkowo rozmawialiśmy o intensyfikacji naszej współpracy jeśli chodzi o przemysł obronny

– powiedział Tusk zapewniając, że widzi wiele wspólnych możliwości „autentycznej synergii” w tym zakresie. 

– Jesteśmy gotowi jako Polska uczestniczyć w modernizacji sprzętu wojskowego. Mamy ku temu kwalifikacje, firmy, możliwości technologiczne

– podkreślił szef polskiego rządu. 

Zapewnił, że cieszy się na ofertę bliskiej współpracy w przemyśle obronnym, w tym również jeśli chodzi o możliwości wykorzystywania najnowocześniejszej technologii. Przypomniał też, że Indie są światowym liderem w dziedzinie AI. W tym kontekście szef polskiego rządu dziękował za zaproszenie dla Polaków, polskich firm i naukowców do Indii. 

Tusk wyraził przekonanie, że dobre efekty przyniesie również współpraca w kwestii transformacji energetycznej. Premier dziękował ponadto za ofertę współpracy w dziedzinie produktów spożywczych i rolnych. Poinformował przy tym, że doszli do porozumienia, iż można zwiększyć obecność polskich produktów na rynkach indyjskich oraz produktów indyjskich na rynku polskim. 

Ponadto szef polskiego rządu poinformował premiera Indii o nowej polskiej polityce wizowej, która – jak stwierdził – „polega na przywróceniu pewnego porządku”.

– Dziękuje za zrozumienie tych działań, nie są one w żaden sposób wymierzone w Indie czy obywateli indyjskich

– zapewnił Tusk.

2. Premier: szef rządu Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie

Premier Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny w Ukrainie; jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą odegrać tu bardzo poważną, pozytywną rolę – powiedział w czwartek premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem rządu Indii Narendrą Modim.

Tusk zaznaczył, że Polska i Indie wyniosły swoje relacje do poziomu partnerstwa strategicznego.

– Nie chodzi tylko o słowa. Za tym kryje się nasza determinacja i gotowość do współpracy na bardzo wielu polach

– powiedział premier. 

Dodał, że on i szef rządu Indii wyjaśnili swe stanowiska w sprawach, które „emocjonują dziś cały świat”.

– Bardzo się cieszę, że pan premier potwierdził gotowość swojego osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny. Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą tutaj odegrać bardzo poważną rolę, i pozytywną rolę

– powiedział Tusk. 

Zaznaczył, że ta deklaracja nabiera szczególnego znaczenia w związku z tym, że kilkanaście godzin premier Indii będzie gościł w Kijowie.

– Co do tej wizyty wszyscy mamy przekonanie, że może mieć też historyczny charakter

– oświadczył szef polskiego rządu. 

Tusk przypomniał, że wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70. rocznicę nawiązania stosunków polsko-indyjskich i 45 lat od ostatniej wizyty szefa indyjskiego rządu w Warszawie. Podkreślał tradycyjnie dobre relacje pomiędzy oboma krajami i brak konfliktu interesów. 

Premier zaznaczył, że historia nauczyła oba narody jak ważne jest „szanowanie reguł, granic, integralności terytorialnej, suwerenności państw, rządów prawa”. Wskazywał, że cały świat podziwia Indie za „niezmiennie demokratyczny charakter rządów”, co – jak zauważył – nie jest czymś powszechnym w tamtej części świata.

3. Premier Modi: postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego

Polska i Indie świętują 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego – powiedział w czwartek premier Indii Narendra Modi po spotkaniu z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.

– Dzisiejszy dzień ma szczególne znaczenie dla naszych wzajemnych relacji. Indyjski premier składa wizytę w Polsce po raz pierwszy od 45 lat. Mam szczęście, że przyjeżdżam z tą wizyta i to na początku mojej trzeciej kadencji

– powiedział Modi. 

Przypomniał, że Polska i Indie świętują 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych.

– Z tej okazji postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego. Relacje między Indiami i Polska opierają się na wspólnych wartościach takich jak demokracja i praworządność

– mówił premier Indii. 

Stwierdził, że „kraje jak Polska czy Indie, które wierzą w człowieczeństwo, muszą zacieśniać współpracę” w zapobieganiu terroryzmowi; inny obszar kooperacji to przeciwdziałanie zmianom klimatu.

– Łączymy i będziemy łączyć nasz potencjał na rzecz zielonej przyszłości

– zapewnił Modi. 

Nawiązując do rozpoczynającej się w styczniu 2025 r. polskiej prezydencji w UE wyraził przekonanie, że „wsparciem Polski Indiom uda się wzmocnić relacje z całą UE”. Modi powiedział, że „Indie i Polska zawsze koordynowały stanowiska na forach międzynarodowych”; wyraził też przekonanie, że obecne wyzwania wymagają reform ONZ i innych instytucji międzynarodowych. 

– Sytuacja w Ukrainie i całej Azji zachodniej budzi zaniepokojenie. Wierzymy, że nie ma takiego problemu czy konfliktu, który da się rozstrzygnąć na polu walki. Wspieramy dialog i wysiłki dyplomatyczne na rzec możliwie najszybszego przywrócenia pokoju i stabilności

– zadeklarował premier Indii. 

Ponadto Modi oświadczył, że mobilności pracowników ma sprzyjać uzgodnione porozumienie w sprawie zabezpieczenia społecznego. Z kolei – jak mówił – polska tradycja studiów indologicznych, zainteresowanie kulturą, językiem, cywilizacją Indii, to „silny fundament dalszej współpracy”, której przejawem ma być zapowiedziany program wymiany młodzieży. Program, ustanowiony dla upamiętnienia maharadży Jama Saheba z Nawangaru, ma co roku objąć 20 osób. 

Premier Indii podziękował także za pomoc okazaną przez Polskę indyjskim studentom, którzy w 2022 roku utknęli w Ukrainie z powodu wybuchu wojny.

Dalsza część tekstu pod grafiką

4. Premier Modi zaprosił Donalda Tuska do Indii

Premier Indii Narendra Modi zaprosił szefa polskiego rządu Donalda Tuska do odwiedzenia Indii – napisano we wspólnym polsko-indyjskim oświadczeniu wydanym po czwartkowym spotkaniu obu polityków w Warszawie.

Jak czytamy w Oświadczeniu o Podniesieniu Stosunków Polski i Indii do Rangi Partnerstwa Strategicznego, opublikowanym na stronach rządowych obu państw, premier Modi wyraził wdzięczność za gościnność okazaną podczas jego wizyty w Polsce i zaprosił premiera Tuska do odwiedzenia Indii. W ramach partnerstwa strategicznego oba kraje będą dążyć do realizacji wspólnych celów, monitorując postępy poprzez coroczne konsultacje polityczne – podkreślono. 

W oświadczeniu napisano, że Tusk i Modi podkreślili „konieczność przestrzegania Karty Narodów Zjednoczonych”. Wyrazili również „głębokie zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie z jej tragicznymi konsekwencjami humanitarnymi, potępiając użycie siły”. 

Zgodnie z dokumentem obaj premierzy podkreślili znaczenie relacji „dwóch największych demokracji świata” – Unii Europejskiej i Indii. Zaznaczyli, że łączą je wspólne interesy w zapewnieniu bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Obie strony zobowiązały się do pogłębiania partnerstwa strategicznego między UE a Indiami, co według nich ma istotne znaczenie dla stabilności i dobrobytu na poziomie globalnym. 

W oświadczeniu poinformowano też, że Polska i Indie będą regularnie prowadzić konsultacje dotyczące bezpieczeństwa i obrony, z naciskiem na modernizację sprzętu wojskowego. Z kolei w opublikowanym jednocześnie Planie Wdrożenia Strategicznego Partnerstwa czytamy o współpracy między przemysłami obronnymi obu krajów, której „ważnym elementem” ma być zaplanowane na 2024 rok spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej ds. Współpracy Obronnej. 

Co najmniej dwa razy na pięć lat ma spotykać się Wspólna Komisja ds. Współpracy Gospodarczej, której pierwsze spotkanie zaplanowano na koniec tego roku. 

W obu dokumentach mowa jest o wzmacnianiu współpracy Polski i Indii m.in. w rolnictwie, technologii, energetyce, zielonych technologiach, infrastrukturze, ochronie zdrowia, w zakresie innowacji, górnictwa i bezpieczeństwa energetycznego, z uwzględnieniem surowców mineralnych. Polska i Indie chcą też współpracować w dziedzinie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa, zwiększając wymianę informacji oraz współdziałając w celu zapobiegania cyberatakom. 

Jak czytamy w oświadczeniu, obaj premierzy uważają, że należy zwiększyć liczbę bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Indiami, a także otworzyć nowe kierunki lotów. 

W ramach nowego partnerstwa strategicznego, Polska i Indie mają ponadto rozwijać współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i badań naukowych. Oba kraje planują zacieśnić więzi między instytucjami akademickimi oraz promować wymianę studentów i nauczycieli. Ustalono także, że w ramach 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych, w obu krajach odbędą się festiwale kulturalne.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Moja wizyta w Polsce jest wyjątkowa, tym bardziej, że ostatnie takie wydarzenie miało miejsce kilkadziesiąt lat temu. Ta wizyta dała możliwość zacieśnienia współpracy z cenionym sojusznikiem, którym jest Polska. Spodziewamy się bliższych stosunków biznesowych i kulturowych. Nasza… pic.twitter.com/0Dmn5CajSD

— Narendra Modi (@narendramodi) August 22, 2024

5. Bonikowska: strategiczne partnerstwo Polski i Indii podwyższy rangę stosunków dwustronnych

Strategiczne partnerstwo Polski i Indii podwyższy rangę naszych stosunków i wypełni je treścią, m.in. poprzez nasilenie współpracy gospodarczej, inwestycje, rozwój wymiany naukowej i kulturalnej; zawarcie takiej umowy powinno być efektem wizyty premiera Indii – uważa prezes CSM dr Małgorzata Bonikowska.

W środę po południu (21 sierpnia) do Warszawy przybył premier Indii Narendra Modi. W czwartek spotyka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem, będzie też rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Wiceszef MSZ Władysław T. Bartoszewski poinformował w środę o zamiarze Polski zawarcia partnerstwa strategicznego z Indiami, czyli porozumienia obejmującego „kontakty polityczne, biznesowe, naukowe oraz w sferze kultury”. 

– Podpisanie strategicznego partnerstwa oznacza podwyższenie rangi naszych stosunków i wypełnienia ich treścią, m.in. poprzez intensyfikację współpracy gospodarczej, inwestycje, rozwój wymiany naukowej, akademickiej i kulturalnej. Dziś to wszystko się dzieje, ale w niewielkiej skali. Potencjał Indii jest ogromny, tak jak one same

– powiedziała PAP Bonikowska. 

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych zaznaczyła, że zawarcie umowy o partnerstwie strategicznym powinno być bezpośrednim efektem wizyty premiera Indii w Polsce. 

Bonikowska przypomniała, że Unia Europejska ma strategiczne partnerstwo z Indiami od 2004 roku, zatem, jej zdaniem, „objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. sprzyja nawiązaniu bilateralnego strategicznego partnerstwa Polska-Indie”.

– Przypomnę jednocześnie, że Polska ma strategiczne partnerstwo z Chinami od 2011 roku, więc nawet dla wyrównania przydałoby się mieć je też z Indiami

– zaznaczyła. 

Zwracają uwagę, że to pierwsza od 45 lat wizyta w Polsce premiera Indii, Bonikowska stwierdziła, że Warszawa „dostrzegała wzrost znaczenia Azji, ale w ostatnich dwóch dekadach była skoncentrowana na Chinach, Indie z kolei rozwijały swe historyczne związki z Europą Zachodnią, zwłaszcza z Wielką Brytanią, ale także z Francją, Portugalią czy Holandią”. 

– W ostatnich latach Nowe Delhi pogłębiło relacje także m.in. z Włochami i Grecją. Kontakty z Polską były poprawne, ale niezbyt intensywne” – stwierdziła Bonikowska. Wizyta premiera Modiego – podkreśliła – daje szansę na nowe otwarcie w polsko-indyjskich stosunkach, a spotkanie przedstawicieli polskich władz z szefem rządu Indii może być przełomowe i mieć ogromne znaczenie dla bilateralnych relacji. „Zobaczymy jednak, jak zostanie ono wykorzystane przez rządy obu krajów

– dodała prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 

„The Times of India” zapowiedział w środę, że jednym z tematów czwartkowych rozmów premiera Modiego w Warszawie ma być wzmocnienie współpracy między w sektorze opieki zdrowotnej i IT. Indyjskie media piszą, że „Polska zmaga się z niedoborem ok. 25 tys. lekarzy oraz specjalistów i w związku z tym polski rząd chce przyciągnąć indyjskich lekarzy i pracowników służby zdrowia, oferując im możliwość pracy w kraju pod warunkiem nauczenia się języka polskiego i zdania niezbędnych egzaminów”.

– Ponadto Polska postrzega Indie jako kluczowego partnera w sektorze IT, mając nadzieję na zacieśnienie więzi między polskimi i indyjskimi firmami

– pisze „The Times of India”. 

Po czwartkowych spotkaniach w Warszawie, w piątek premier Modi spotka się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

6. KPRP: wojna w Ukrainie i jej skutki o zasięgu globalnym wśród tematów rozmowy prezydenta z premierem Indii

Wojna w Ukrainie i jej skutki o zasięgu globalnym były wśród tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Narendrą Modim, który od środy przebywa z wizytą w Polsce – przekazała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Duda przyjął premiera Indii Narendrę Modiego w Belwederze; politycy odbyli najpierw rozmowę „w cztery oczy”, potem odbyły się rozmowy z udziałem delegacji obu krajów. 

– W 2022 r. po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska zaoferowała pomoc w ewakuacji ponad 6 tysiącom studentów z Indii przebywających na terenie Ukrainy. Jednym z poruszonych dziś tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Narendrą Modim była wojna na Ukrainie i jej skutki o zasięgu globalnym

– przekazała we wpisie na X KPRP.

Dalsza część tekstu pod tweetem

W 2022 r. po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska zaoferowała pomoc w ewakuacji ponad 6 tysiącom studentów z Indii przebywających na terenie Ukrainy. Jednym z poruszonych dziś tematów rozmowy Prezydenta @AndrzejDuda z Premierem @narendramodi była wojna na Ukrainie i jej skutki o… pic.twitter.com/w9ZpiRIpMd

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 22, 2024

 

Z kolei Modi napisał na X, że „z radością” spotkał się z prezydentem Polski w Warszawie.

– Odbyliśmy wspaniałą dyskusję dotyczącą sposobu zacieśnienia więzów indyjsko-polskich. Indie wysoce cenią sobie przyjazne stosunki z Polską. Planujemy wzmocnić relacje handlowe i kulturowe pomiędzy naszymi narodami

– napisał premier Indii.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Z radością spotkałem się z Prezydentem Polski @AndrzejDuda w Warszawie. Odbyliśmy wspaniałą dyskusję dotyczącą sposobu zacieśnienia więzów indyjsko-polskich. Indie wysoce cenią sobie przyjazne stosunki z Polską. Planujemy wzmocnić relacje handlowe i kulturowe pomiędzy naszymi… pic.twitter.com/qY06kUtWYL

— Narendra Modi (@narendramodi) August 22, 2024

Wcześniej w KPRM Modi spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas wypowiedzi dla mediów premierzy poinformowali o podjęciu decyzji podniesienia relacji polsko-indyjskich do poziomu partnerstwa strategicznego. Podkreślili także m.in. istotę poszerzania współpracy gospodarczej między Indiami a Polską, a premier Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie. 

Modi złożył też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Po spotkaniu z prezydentem – jak informowała wcześniej indyjska ambasador – premier Modi spotkać ma się też z przedstawicielami polskich firm działających także w Indiach. Miał też w planach spotkanie z kapitanami męskiej i żeńskiej drużyny kabaddi – jednego z najstarszych i najpopularniejszych sportów w Indiach. 

Wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai.

Tagi: premier donald tuskindiebelwedercentrum stosunków międzynarodowychnarendra modiwarszawapolskaprezydent andrzej duda

Czytaj również

Prezydent Karol Nawrocki. Fot. Mikołaj Bujak/KPRP/FB
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent w liście do Tuska żąda natychmiastowego zaskarżenia umowy z krajami Mercosur do TSUE

7 kwietnia 2026

Prezydent Karol Nawrocki poinformował we wtorek (7 kwietnia), że skierował do premiera Donalda Tuska list z żądaniem natychmiastowego zaskarżenia umowy...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lubuska Policja
LUBUSKIE

Po wypadku zablokowany ruch na jezdni A2 w kierunku Świecka

7 kwietnia 2026

Po wypadku wstrzymano ruch w kierunku Świecka na autostradzie A2 w woj. lubuskim. Jedna osoba została zabrana do szpitala –...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Freepik
KRAJ I ŚWIAT

Ile zapłacimy za paliwo po świętach? Podano maksymalne ceny

7 kwietnia 2026

W najbliższą środę (8 kwietnia) litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,21 zł, benzyny 98 - 6,82 zł...

Zniszczony budynek Uniwersytetu Sharif po ataku lotniczym w Teheranie. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
KRAJ I ŚWIAT

39. dzień operacji przeciwko Iranowi. Trump grozi Iranowi. „Cała cywilizacja zginie dziś w nocy i nigdy się nie odrodzi” [RELACJA]

7 kwietnia 2026

Trump grozi Iranowi. "Cała cywilizacja zginie dziś w nocy i nigdy się nie odrodzi" Tej nocy zginie cała cywilizacja i...

Księżyc zbliżający się do okna statku kosmicznego Orion 6 kwietnia 2026 r., co oznaczało moment, w którym grawitacja Księżyca wywierała na statek kosmiczny większą siłę niż grawitacja Ziemi. Fot. PAP/EPA/NASA/HANDOUT
KRAJ I ŚWIAT

40 minut bez komunikacji. Załoga Artemis II odzyskała łączność [AKTUALIZACJA]

7 kwietnia 2026

Po 40 minutach przerwy w komunikacji załoga statku Orion wyłoniła się zza niewidocznej strony Księżyca. Astronauci misji Artemis II spędzili...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Strażacy zapraszają na interaktywne lekcje bezpieczeństwa pożarowego

7 kwietnia 2026

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w ciekawych lekcjach bezpieczeństwa. Odbywają się one...

najnowsze z Lubuskiego

Kangoo będą grać do końca

Fundusze europejskie. UMWL zakontraktował ponad połowę pieniędzy

Po wypadku zablokowany ruch na jezdni A2 w kierunku Świecka

Maryla Rodowicz gwiazdą Dni Nowej Soli

W Nowym Miasteczku powstanie CUS

Zielona Góra: bezpłatne warsztaty dla rodziców

Dotacja dla CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli

Walne zebrania w lubuskich ROD PZD

Żagański sanepid zaprasza na dzień otwarty

Ruszył nabór dzieci do gminnego żłobka w Lipinkach Łużyckich

popularne

  • fot. Radio Gorzów

    Rozkład ważnych kolejowych inwestycji

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Rewitalizacja parku w Nowym Miasteczku

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Andrzej Sawicki: o Górniku, Warcie i Lechii

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Żarski Szpital na Wyspie otrzymał autoryzację

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Infrastruktura drogowa za 14,5 mln zł. w Międzyrzeczu

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj