4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze przypominają o badaniach i przestrzegają, żeby zwrócić również uwagę na odpowiedni tryb życia, dietę i aktywność fizyczną. Profesor Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii przekonuje, że zachorowania można uniknąć.
– Profilaktyka oraz wczesne wykrywanie i leczenie nowotworów przewodu pokarmowego to dwa najważniejsze filary, na których opiera się skuteczne działanie zmierzające do tego, aby +wyprzedzić+ chorobę i nie pozwolić jej się rozwinąć
– podkreślił w Światowym Dniu Walki z Rakiem doktor Kamil Knut, chirurg ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Odpowiednia profilaktyka skupia się przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego trybu życia, odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej. Lekarze podkreślają, że czynnikami kancerogennymi w odniesieniu do nowotworów jelita grubego są: dieta wysokokaloryczna uboga w owoce i warzywa, siedzący tryb życia, otyłość i cukrzyca, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
– Tu bardzo wiele zależy od nas samych. Możemy poprzez zmianę nawyków żywieniowych, rezygnację z używek, regularne spacery, uprawianie sportu w dużym stopniu uchronić się przed powstaniem nowotworu
– wyjaśnił PAP chirurg.
Nowotwór w początkowym stadium może przybierać postać „cichej choroby” – nie boli, ani nie powoduje dotkliwych dla pacjenta objawów.
– Tu należy powiedzieć o kolonoskopii – badaniu, które umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie jelita od środka, a w razie wykrycia niepokojącej zmiany pozwala podjąć szybko leczenie
– zaznaczył doktor Knut.
Lekarz zwrócił również uwagę, że pięcioletnie przeżycie pacjentów, u których wykryto raka jelita grubego w pierwszym stopniu zaawansowania wynosi od 85 do nawet 100 proc. W czwartym stopniu zaawansowania ten odsetek przeżyć pięcioletnich spada do 5 proc.
– Zachęcam do badań endoskopowych i diagnostyki, która naprawdę może uratować życie” – powiedział specjalista. „Korzyścią sytuacji, w której nowotwór jest wcześnie wykryty jest to, że możemy operować laparoskopowo, małoinwazyjnie. Pacjent wtedy szybciej wraca do zdrowia i do codziennego funkcjonowania
– podsumował.
Rocznie na raka jelita grubego zapada w Polsce około 18 tysięcy osób.
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Obserwujemy wyraźny wzrost zachorowań na raka gruczołowego przełyku
Obserwujemy wyraźny wzrost zachorowań na raka gruczołowego przełyku, który dotyczy osób z otyłością, chorobą refluksową – mówi PAP chirurg prof. Tomasz Skoczylas. Jak dodaje, związane jest to rozwojem cywilizacyjnym i stylem życia.
Kierownik II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego USK nr 1 w Lublinie prof. Tomasz Skoczylas podkreślił, że przełyk jako narząd wydaje się niepozorny i zupełnie niezauważalny; przypominamy sobie o nim dopiero, gdy dochodzi do zaburzeń połykania lub objawów choroby refluksowej, która dotyka ok. 30 proc. populacji.
– Nowotwór przełyku jest chorobą rzadką – rocznie w Polsce notowanych jest 1,3 tys. zachorowań, z czego do operacji kwalifikuje się około 200 osób. Jest to dosyć agresywny nowotwór i tylko u ok. 40-60 proc. zdiagnozowanych pacjentów możliwe jest podjęcie leczenia ze względu na stan zaawansowania choroby
– wyjaśnił chirurg.
Dodał, że w lubelskiej klinice wykonywanych jest rocznie ok. 30 resekcji przełyku z powodu raka.
Według danych statystycznych szanse na 5-letnie przeżycie po radykalnej resekcji przełyku dotyczą ok. 30-40 proc. osób.
– Wyniki nie są jakoś mocno optymistyczne, ale pamiętajmy, że kiedyś rak przełyku to był wyrok śmierci, jeszcze 20-30 lat temu szanse na przeżycie nie przekraczały 20 proc. Dzisiaj wynoszą ok. 30-40 proc.
– przekazał kierownik.
Podkreślił, że było to możliwe dzięki rozwojowi onkologii i wprowadzeniu technik minimalnie inwazyjnych w chirurgii, dzięki którym maleje ryzyko groźnych powikłań dla pacjentów.
– Jako nieliczni w Polsce przeprowadzamy operacje resekcji przełyku, jednoczasowo wykorzystując dostęp torakoskopowy w obrębie klatki piersiowej i laparoskopowy w obszarze jamy brzusznej
– dodał profesor.
Ekspert przyznał, że resekcja przełyku jest jedną z najbardziej skomplikowanych operacji w chirurgii przewodu pokarmowego. Obejmuje dwa obszary ciała ludzkiego: klatkę piersiową i jamę brzuszną, ponieważ przełyk ma ok. 30 cm długości.
Jak mówił, największa trudność polega na rekonstrukcji wyciętego przełyku po usunięciu fragmentu z guzem nowotworowym.
– Wykonujemy ją najczęściej z wykorzystaniem żołądka – rzadziej okrężnicy, z którego wytwarzamy długą rurkę, która anatomicznie zastępuje przełyk, i wciągamy ją do klatki piersiowej, a czasami dalej, aż na szyję, wykonując zespolenie z początkową częścią przełyku
– opisał chirurg.
Zapytany o objawy, które powinny nas zaniepokoić w tym przypadku, wskazał na utrudnione połykanie i chrypkę, choć jak zaznaczył – są to już późne objawy choroby, bo w początkowym stadium rak przełyku przebiega bezobjawowo.
Przekazał, że dominującym nowotworem przełyku jest wciąż rak płaskonabłonkowy, którego głównymi czynnikami ryzyka są alkohol i palenie tytoniu.
– Natomiast obserwujemy wyraźny wzrost zachorowań na raka gruczołowego przełyku, który dotyczy osób z otyłością, chorobą refluksową. Związane jest to rozwojem cywilizacyjnym i stylem życia, co ma naturalny wpływ na nasze zdrowie
– podkreślił prof. Skoczylas.
Możemy uniknąć zachorowania na raka
Profesor Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii mówił w Polskim Radiu 24, że odpowiednim stylem życia i profilaktyką można uniknąć zachorowania na nowotwór złośliwy.
Co roku 20 milionów osób na świecie dowiaduje się, że ma raka. Niemal 10 milionów z tego powodu umiera. Liczba ta ma rosnąć.
– Jest to związane z różnymi czynnikami środowiskowymi, naszym trybem życia i starzeniem się populacji
podkreślał profesor Andrzej Nowakowski:
Profesor Andrzej Nowakowski, podkreślał, że można zminimalizować ryzyko zachorowania na raka:
Chodzi o szczepienia przeciwko HPV i wirusowemu zakażeniu wątroby typu B.
Profesor Andrzej Nowakowski zachęcał też do odwiedzenia strony internetowej Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem .