W tym roku na obszarze woj. lubuskiego rybołowy występowały w 10 rewirach gniazdowych – poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Pary doczekały się 15 piskląt lecz cała populacja jest na granicy wymarcia.
Rybołów jest jednym z najrzadszych polskich ptaków szponiastych. Od lat odnotowujemy drastyczny spadek liczebności tego gatunku.
– W całej Polsce występuje zaledwie 30-40 par tych drapieżników, co czyni go jednym z najrzadszych krajowych gatunków ptaków szponiastych
– wskazał Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.
Rybołowy osiągają masę do dwóch kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Mają ciemno brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu oraz na piersi wokół szyi. Głównym pożywieniem tych ptaków są ryby. Rybołów podlega ścisłej ochronie na mocy prawa krajowego i europejskiego.
Warto podkreślić, że rybołowy to ptaki monogamiczne, łączące się w pary na całe życie. Rybołowy migrują. Do Polski przylatują na przełomie marca i kwietnia. Swoje gniazda zakładają na pojedynczych drzewach lub słupach wysokiego napięcia.
Rybołowy pod kontrolą specjalistów od przyrody
Na Ziemi Lubuskiej liczebność lokalnej populacji lęgowej rybołowa, rozpowszechnienie gatunku oraz parametry rozrodcze, a także trendy tych wskaźników są corocznie weryfikowane przez pracowników regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w ramach prowadzonego od 13 lat monitoringu.
Uzyskane w tym roku dane potwierdzają utrzymanie stabilnej liczebności rybołowa na obszarze woj. lubuskiego. Obecność ptaków wykazano na 10 stanowiskach, ale nie na wszystkich pary odniosły sukces lęgowy lub z jakiś względów w ogóle nie przystąpiły do rozrodu.
Skuteczne lęgi stwierdzono u siedmiu par ptaków, które łącznie odchowały 15 młodych; w trzech gniazdach stwierdzono trojaczki, w dwóch po dwa pisklęta i w dwóch po jednym.
– Niestety liczba młodych jest o pięć piskląt mniejsza w porównaniu do 2022 roku, w którym z lubuskich gniazd rybołowa wyleciało aż 20 młodych ptaków
– wskazał Bielewicz.
Rybołowy w woj. lubuskim gniazdują niemal wyłącznie na sztucznych platformach lęgowych zamontowanych przez człowieka, co potwierdza skuteczność zaplanowanych i wdrożonych działań ochronnych przez RDOŚ, Lasy Państwowe, firmę ENEA Operator oraz Komitet Ochrony Orłów.
Rybołowy w lubuskim na granicy wymarcia
– Rybołowa mamy w regionie więcej w porównaniu z latami 2011-2020, ale nadal pozostaje on gatunkiem, który oscyluje na granicy wymarcia i wymaga dalszej ochrony czynnej oraz szczególnej troski ze strony organów ochrony przyrody, leśników, energetyków i miłośników przyrody” – podkreślił Bielewicz.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Fot. Freepik
Lubuskie ostoją rybołowów
Mocno zalesione oraz obfitujące w jeziora i rzeki woj. lubuskie jest jedną z najważniejszych ostoi tego gatunku w naszym kraju. Rybołów ma tu specjalnie przygotowaną strategię ochrony obejmującą m.in. systematyczną i kompleksową kontrole stanu populacji rybołowa oraz czynną ochronę gatunku i jego siedlisk.
Ochrona czynna polega m.in. na budowie sztucznych gniazd na drzewach i słupach energetycznych w miejscach potencjalnego występowania ptaków, ochronie żerowisk i miejsc rozrodu poprzez wyznaczanie specjalnych stref ochronnych, pozostawianie w lasach na powierzchniach zrębowych starych drzew w formie przestoi i nasienników oraz prowadzenie kampanii edukacyjnej wśród leśników, myśliwych, pracowników administracji samorządowej oraz właścicieli stawów rybnych.
Czytaj też:
Leśnicy ostrzegają przed kleszczami
To już półmetek wakacji. Wielu Lubuszan spędza ten czas na łonie natury. Tymczasem leśnicy przypominają, aby wchodząc do lasów zakładać...
Czytaj więcej