Organizowanie nauczycielskich praktyk dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli – to główne założenia „Szkoły Ćwiczeń”, jaka powstaje właśnie w Zielonej Górze.
Inicjatorami projektu są władze miasta, które zdobyły na ten cel prawie 1,3 mln złotych z unijnego programu Wiedza – Edukacja – Rozwój.
Jak wyjaśnia Wioletta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry, „Szkoła Ćwiczeń” to swego rodzaju powrót do tego, co sprawdziło się już w mieście wiele lat temu:
Prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego, uważa, że „Szkoła Ćwiczeń” to świetny pomysł na podniesienie kwalifikacji przyszłych nauczycieli.
Jak mówi, skorzystają na tym studenci z kilku wydziałów – nie tylko pedagogicznych:
W projekcie „Szkoła Ćwiczeń” weźmie udział pięć szkół podstawowych z Zielonej Góry oraz szkoły z Nietkowa i Leśniowa Wielkiego.
Jedna z nich, Szkoła Podstawowa nr 18, będzie tzw. placówką modelową, gdzie powstaną cztery nowocześnie wyposażone pracownie, w których przeprowadzone będą m.in. lekcje pokazowe i praktyczne ćwiczenia dla przyszłych nauczycieli.
– To dla nas spore wyzwanie, ale też duże wyróżnienie – mówi dyrektor szkoły Andrzej Brychcy:
Dodajmy, że – oprócz szkół, Uniwersytetu Zielonogórskiego i władz miasta – w projekcie biorą też udział Zielonogórski Ośrodek Kultury oraz Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie.
Posłuchaj pełnej relacji z inauguracji projektu, jaka odbyła się w Szkole Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze: