niedziela, 16 sierpnia 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Jakub Lesiński

    Pieczarka dał Odrze „rzutem na taśmę” kolejne 3 punkty

    Cenny punkt Warty na trudnym terenie, ale jest też niedosyt

    Stilon niepokonany u siebie, ale szkoda dwóch punktów

    Żelzna z rekordem życiowym i 20 miejscem w mistrzostwach Europy

    fot. Sebastian Cielecki / Lechia Zielona Góra

    Pierwszy drugoligowy wyjazd Lechii

    fot. Paweł Górski

    „Nieprzekonujące zwycięstwo” – komentarze po 108. Derbach Ziemi Lubuskiej

    fot. Jacek Białogłowy

    Derby minimalnie dla Falubazu, ale bonus dla Stali

    fot. pixabay.com

    Sprawiedliwy remis Cariny z Karkonoszami

    Deja vu młodych stilonowców

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Jakub Lesiński

    Pieczarka dał Odrze „rzutem na taśmę” kolejne 3 punkty

    Cenny punkt Warty na trudnym terenie, ale jest też niedosyt

    Stilon niepokonany u siebie, ale szkoda dwóch punktów

    Żelzna z rekordem życiowym i 20 miejscem w mistrzostwach Europy

    fot. Sebastian Cielecki / Lechia Zielona Góra

    Pierwszy drugoligowy wyjazd Lechii

    fot. Paweł Górski

    „Nieprzekonujące zwycięstwo” – komentarze po 108. Derbach Ziemi Lubuskiej

    fot. Jacek Białogłowy

    Derby minimalnie dla Falubazu, ale bonus dla Stali

    fot. pixabay.com

    Sprawiedliwy remis Cariny z Karkonoszami

    Deja vu młodych stilonowców

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Jacek Magiera spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach [AKTUALIZACJA]

PAP PAP
2026-04-16 13:35
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE JACKA MAGIERY. Fot. PAP/Radek Pietruszka

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE JACKA MAGIERY. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Ojciec Marcin Borządek: Magiera był człowiekiem wielkiej wiary
  • 2. Ostatnie pożegnanie Jacka Magiery. Został odznaczony przez prezydenta
  • 3. Na pożegnaniu Magiery m.in. kapitan kadry
  • 4. Kariera piłkarska i trenerska Magiery

Jacek Magiera spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zmarłego w miniony piątek w wieku 49 lat trenera, pracującego ostatnio w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski, pożegnały tłumy kibiców oraz przedstawiciele władz i środowiska piłkarskiego.

Dalsza część tekstu pod galerią zdjęć

Ostatnie pożegnanie Jacka Magiery/Fot. PAP/Radek Pietruszka

1 z 44
- +

Magiera został pochowany obok swojego mentora i wielkiego autorytetu, legendy polskiego futbolu oraz Legii Warszawa Lucjana Brychczego, zmarłego w grudniu 2024 roku w wieku 90 lat.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oddano salwę honorową, a kibice odpalili race, unieśli szaliki i skandowali nazwisko Magiery. Odśpiewano „Sen o Warszawie” Czesława Niemena, który jest hymnem warszawskiego klubu. Oprócz sympatyków Legii zmarłego pożegnali fani zespołów z całego kraju, m.in. Rakowa Częstochowa, Śląska Wrocław i Widzewa Łódź, w których był zatrudniony w różnych rolach, jako piłkarz lub trener.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w samo południe mszą świętą żałobną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Magiera został wówczas pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta RP Karola Nawrockiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, który przyznano mu za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz za dokonania sportowe. Odznaczenie z rąk prezydenta odebrała żona zmarłego Magdalena Magiera.

W pożegnaniu w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, oprócz Nawrockiego, udział wzięli m.in. minister sportu i turystyki Jakub Rutnicki, władze PZPN z prezesem Cezarym Kuleszą na czele, selekcjoner reprezentacji Polski Jan Urban, którego Magiera był głównym współpracownikiem w sztabie kadry, kibice, piłkarze, działacze i dziennikarze. W mszy koncelebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza uczestniczył również kapitan reprezentacji narodowej Robert Lewandowski.

Kulesza w imieniu krajowej federacji upamiętnił zmarłego Diamentową Odznaką Honorową PZPN.

1. Ojciec Marcin Borządek: Magiera był człowiekiem wielkiej wiary

Ojciec Marcin Borządek w homilii podkreślił, że Magiera był człowiekiem wielkiej wiary, nie tylko w wymiarze duchowym. Przytoczył jego przekonanie, że „jeśli wierzysz, to osiągniesz cel”, zarówno w życiu, jak i w sporcie, nawet jeśli po drodze się potkniesz i pojawią się niepowodzenia.

Zmarłego pożegnali ponadto byli trenerzy reprezentacji Polski, m.in. Andrzej Strejlau, Stefan Majewski, Czesław Michniewicz i Jerzy Brzęczek. Obecny był również właściciel i prezes Legii Dariusz Mioduski.

Przed mszą na trumnie położono szaliki reprezentacji Polski oraz klubów, z którymi Magiera był najdłużej związany. Pamiętali o nim także fani innych drużyn, o czym świadczył m.in. duży wieniec w niebieskich barwach Ruchu Chorzów.

Aż trudno uwierzyć, że Jacka nie ma już wśród nas. 49 lat to przecież za mało, by żegnać się z tym światem. Obserwowałem przebieg jego kariery zawodniczej i trenerskiej zawsze z wielkim zainteresowaniem. Ta śmierć to dramat całej jego rodziny, jak również rodziny piłkarskiej. Odszedł człowiek prawy, który zawsze starał się pomagać innym i kierował się w życiu niezwykłą uczciwością

– powiedział PAP Strejlau.

Śmierć Magiery, prowadzącego bardzo zdrowy tryb życia, była szokiem dla środowiska piłkarskiego w kraju. Trener zasłabł w ubiegły piątek podczas porannego treningu biegowego we Wrocławiu, gdzie mieszkał. Mimo szybkiej akcji ratunkowej, reanimacji oraz transportu do miejscowego szpitala nie udało się go uratować.

Jego odejście jest ze wszech miar zaskakujące. Był bowiem bardzo sprawny, prowadził niezwykle aktywne życie. Uczestniczył przecież w zajęciach z zawodnikami, a wiem, że po treningu często mówił „idę jeszcze pobiegać”, bo uważał, że ruchu na boisku było mu za mało

– przyznał Strejlau.

Magiera urodził się w Częstochowie 1 stycznia 1977 roku. Był wychowankiem Rakowa, zadebiutował w ekstraklasie w wieku 18 lat. W 1997 roku trafił do Legii i występował w stolicy do 2006, z półroczną przerwą grę w Widzewie Łódź (2000).

Ze stołecznym klubem wywalczył dwa razy mistrzostwo, raz Puchar Polski i Superpuchar. W 2006 roku powrócił do Rakowa, a karierę zakończył wkrótce potem Cracovii.

W ekstraklasie rozegrał łącznie 233 mecze, zdobywając 25 bramek. Występował również w juniorskich reprezentacjach Polski, a z kadrą do lat 16 wywalczył mistrzostwo Europy (1993). Kilka miesięcy później był kapitanem reprezentacji Polski U-17, która na mistrzostwach świata zajęła czwarte miejsce.

Pracę trenerską zaczynał jako asystent Urbana w stołecznym zespole, później był samodzielnym trenerem Legii (w sezonie 2016/17 zdobył mistrzostwo Polski), prowadził też Zagłębie Sosnowiec, reprezentację Polski do lat 20 i 19, a następnie Śląsk Wrocław, z którym wywalczył wicemistrzostwo kraju.

Od lipca 2025 roku pełnił funkcję drugiego trenera reprezentacji Polski. Jeszcze 31 marca siedział wśród szkoleniowców na ławce rezerwowych kadry narodowej, która przegrała na wyjeździe ze Szwecją 2:3 w finale baraży o awans do mistrzostw świata.

Był bardzo szanowany i lubiany przed kibiców oraz dziennikarzy. Wszechstronnie wykształcony, kulturalny, niezwykle życzliwy, zawsze otwarty w kontaktach z mediami.

W miniony weekend wszystkie mecze piłkarskie na szczeblu centralnym w Polsce poprzedzano minutą ciszy. W szczególny sposób Magierę upamiętnili kibice Legii, którzy przed spotkaniem z Górnikiem Zabrze zaprezentowali wielką flagę z wizerunkiem zmarłego trenera oraz odpalili race, ułożone w kształt liter J i M, czyli inicjałów trenera.

Z kolei z inicjatywą upamiętnienia Magiery w rodzinnym mieście wyszło Stowarzyszenie Kibiców „Wieczny Raków”. Zmarły ma być patronem wiaduktu w Częstochowie, budowanego obok miejsca, gdzie w przyszłości powstanie nowy stadion.

2. Ostatnie pożegnanie Jacka Magiery. Został odznaczony przez prezydenta

Karol Nawrocki przyznał pośmiertnie Jackowi Magierze Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. W Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego 10 kwietnia w wieku 49 lat piłkarza i trenera.

 

Order przyznano za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz za dokonania sportowe.

Odznaczenie z rąk prezydenta RP odebrała żona zmarłego Magdalena Magiera podczas uroczystości pogrzebowej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie.

3. Na pożegnaniu Magiery m.in. kapitan kadry

W pożegnaniu Magiery, oprócz Karola Nawrockiego, udział wzięli m.in. minister sportu i turystyki Jakub Rutnicki, władze PZPN z prezesem Cezarym Kuleszą na czele, selekcjoner drużyny narodowej Jan Urban, którego Magiera był od lipca 2025 roku głównym współpracownikiem w sztabie kadry, przedstawiciele klubów piłkarskich oraz kibice.

W mszy uczestniczył również kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie o godzinie 14.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

4. Kariera piłkarska i trenerska Magiery

Magiera urodził się w Częstochowie 1 stycznia 1977 roku. Był wychowankiem Rakowa, zadebiutował w ekstraklasie 18 marca 1995.

W 1997 trafił do Legii i występował w stolicy do 2006 roku, z półroczną przerwą grę w Widzewie Łódź (2000).

Ze stołecznym klubem wywalczył dwa razy mistrzostwo, raz Puchar Polski i Superpuchar. W 2006 roku powrócił do Rakowa, a karierę zakończył wkrótce potem Cracovii.

W ekstraklasie rozegrał łącznie 233 mecze, zdobywając 25 bramek. Występował również w juniorskich reprezentacjach Polski, a z kadrą do lat 16 wywalczył mistrzostwo Europy (1993). Kilka miesięcy później był kapitanem reprezentacji Polski U-17, która na mistrzostwach świata zajęła czwarte miejsce.

Pracę trenerską zaczynał jako asystent Urbana w stołecznym zespole, później był samodzielnym trenerem Legii (w sezonie 2016/17 zdobył mistrzostwo Polski), prowadził też Zagłębie Sosnowiec, reprezentację Polski do lat 20 i 19, a następnie Śląsk Wrocław, z którym wywalczył wicemistrzostwo kraju.

Był bardzo szanowany i lubiany przed kibiców oraz dziennikarzy. Wszechstronnie wykształcony, kulturalny, niezwykle życzliwy, zawsze otwarty w kontaktach z mediami.

Tagi: śmierćnie żyjezmarłodznaczenieuroczystości funeralnetrenerkrzyż oficerski orderu odrodzenia polskipiłkarzjacek magierapiłka nożnapogrzeb

Czytaj również

Andrzej Beya-Zaborski. Fot. Wikipedia
KRAJ I ŚWIAT

Zmarł aktor Andrzej Beya-Zaborski. Był gwiazdą serii „U Pana Boga…”

11 sierpnia 2026

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Beya-Zaborski aktor teatralny i filmowy, najbardziej znany z roli komendanta policji z serii filmowej „U Pana Boga...”...

Alaksandr Milinkiewicz. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
KRAJ I ŚWIAT

Nie żyje Alaksandr Milinkiewicz. Działacz białoruskiej opozycji miał 79 lat

11 sierpnia 2026

Alaksandr Milinkiewicz, działacz białoruskiej opozycji demokratycznej i były kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi, zmarł we wtorek rano (11 sierpnia)...

Gianni Infantino, fot. PAP/EPA/BOB FRID
KRAJ I ŚWIAT

Chwieje się pozycja Infantino. Sprzymierzeńcy się odwracają, krytycy nabrali wiatru w żagle

8 sierpnia 2026

Powszechny opór środowiska piłkarskiego nie tylko doprowadził do porzucenia planów częściowej prywatyzacji imprez, z mistrzostwami świata na czele, ale też...

2. Prezes PZPN Cezary Kulesza (C-L) i prezes InPost Rafał Brzoska (C-P) podczas konferencji prasowej Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz firmy InPost w Warszawie w 2022 roku, fot. PAP/Leszek Szymański
KRAJ I ŚWIAT

PZPN traci kluczowego sponsora. InPost kończy współpracę po czterech latach

6 sierpnia 2026

InPost nie przedłuży zakończonej w lipcu współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej - poinformowała krajowa federacja w komunikacie. Firma od...

Andrzej Morozowski. Fot. PAP/Rafał Guz
KRAJ I ŚWIAT

Zmarł publicysta i dziennikarz Andrzej Morozowski, od lat związany z TVN

4 sierpnia 2026

On był dziennikarstwem – powiedziała o zmarłym koledze Brygida Grysiak, dziennikarka telewizyjna. 4 sierpnia zmarł nasz kolega, autorytet Andrzej Morozowski...

Robert Lewandowski Fot. PAP/Leszek Szymański
KRAJ I ŚWIAT

Lewandowski: ważne było, aby zyskać pewność siebie na następne mecze

2 sierpnia 2026

Robert Lewandowski zdobył dwa gole, swoje pierwsze w barwach Chicago Fire, a jego zespół pokonał Charlotte FC 2:1 w sobotnim...

najnowsze z Lubuskiego

Kolejny kamienny drogowskaz trafił na dawne miejsce w Żaganiu

Warsztaty kulinarne w jasieńskim ośrodku kultury

Hospicjum – istota pomagania

Pieczarka dał Odrze „rzutem na taśmę” kolejne 3 punkty

Cenny punkt Warty na trudnym terenie, ale jest też niedosyt

Stilon niepokonany u siebie, ale szkoda dwóch punktów

Żelzna z rekordem życiowym i 20 miejscem w mistrzostwach Europy

Wojewoda o lubuskiej brygadzie WOT: Mieliśmy szczęście

Gorzów. Czy zimowy szlak kulinarny to dobry pomysł?

Pierwszy drugoligowy wyjazd Lechii

popularne

  • Sława plaża

    Pożegnanie wakacji nad Jeziorem Sławskim

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • „Nieprzekonujące zwycięstwo” – komentarze po 108. Derbach Ziemi Lubuskiej

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Święto plonów w gminie Nowa Sól

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Pierwszy drugoligowy wyjazd Lechii

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Żaganiu [ZDJĘCIA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj