Spis treści
Sytuacja w całym województwie lubuskim jest stabilna – zapewniają służby zaangażowane do monitorowania sytuacji powodziowej. W porannym raporcie Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskich strażaków powiedział, że w Krośnie Odrzańskim do stabilizacji stanu Odry doszło szybciej niż zakładały raporty IMGW.
1. Słubice gotowe na falę kulminacyjną (godz. 13.21)
Fala kulminacyjna na Odrze zbliża się do ostatnich miejscowości nadodrzańskich położonych na terenie naszego województwa. W najbliższych dniach pojawi się ona w Słubicach i miejscowościach wokół niego.
Władze gminy miały sporo czasu na to, aby sprawdzić i wzmocnić zabezpieczenia wzdłuż Odry.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Słubice gotowe na falę kulminacyjną
Fala kulminacyjna na Odrze zbliża się do ostatnich miejscowości nadodrzańskich położonych na terenie naszego województwa. W najbliższych dniach pojawi się ona w Słubicach i miejscowościach wokół niego. Władze gminy...
Czytaj więcejDetails2. Służby leśne o obecnej sytuacji powodziowej (godz. 13.16)
Straż leśna na bieżąco monitoruje sytuację powodziową w okolicznych lasach.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Służby leśne o obecnej sytuacji powodziowej
Sytuacja powodziowa w regionie powoli się normuje. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ciężka praca służb mundurowych, w tym straży leśnej, która na bieżąco monitorowała sytuację powodziową w okolicznych...
Czytaj więcejDetails3. Sytuacja w Krępie (koło Zielonej Góry) pod kontrolą. Woda nie przekroczyła wałów (godz. 22.38)
Przez powiat zielonogórski przepłynęła już fala kulminacyjna na Odrze. W niektórych miejscach woda zalała okoliczne budynki, jednak dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz służb udało się uniknąć najgorszych scenariuszy.
W Krępie woda nie przekroczyła wałów i zaczyna opadać.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Sytuacja w Krępie pod kontrolą. Woda nie przekroczyła wałów
Przez powiat zielonogórski przepłynęła już fala kulminacyjna na Odrze. W niektórych miejscach woda zalała okoliczne budynki, jednak dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz służb udało się uniknąć najgorszych scenariuszy.W Krępie woda...
Czytaj więcejDetails4. Transporty dla powodzian bez opłat na A2 (godz. 11.35)
Transporty z pomocą dla powodzian przejadą bez opłat autostradą A2. Spółka Autostrada Wielkopolska porozumiała się w tej sprawie z ministerstwem infrastruktury.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Transporty dla powodzian bez opłat na A2
Transporty z pomocą dla powodzian przejadą bez opłat autostradą A2. Spółka Autostrada Wielkopolska porozumiała się w tej sprawie z ministerstwem infrastruktury. Rzeczniczka spółki Anna Ciamciak mówi, że zwolnienie z...
Czytaj więcejDetails5. Aktualna sytuacja powodziowa w Krośnie i okolicznych wsiach (godz. 11.01)
Fala kulminacyjna na Odrze przeszła przez powiat krośnieński. Najtrudniejsza sytuacja powodziowa jest obecnie we wsiach Osiecznica i Stary Raduszec.
W Krośnie od 5 godzin poziom wody nie rośnie, sytuacja na rzece jest stablina.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Aktualna sytuacja powodziowa w Krośnie i okolicznych wsiach
Fala kulminacyjna na Odrze przeszła przez powiat krośnieński. Najtrudniejsza sytuacja powodziowa jest obecnie we wsiach Osiecznica i Stary Raduszec. W Krośnie od 5 godzin poziom wody nie rośnie, sytuacja...
Czytaj więcejDetails6. PSP podsumowuje działania powodziowe na terenie powiatu zielonogórskiego (godz. 10.56)
Powoli opada woda w Cigacicach. Na ten moment poziom Odry wynosi tam 632 cm, to o ponad 10 cm mniej, niż wczoraj, kiedy przez Cigacice przechodziła fala powodziowa.
Zielona Góra, a dokładnie sołectwa Jany, Stożne, Zawada i Krępa nie ucierpiały na skutek powodzi. Nie doszło również do uszkodzenia śluzy zabezpieczającej ujęcie wody dla Zielonej Góry w Sadowej.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
PSP podsumowuje działania powodziowe na terenie powiatu zielonogórskiego
Powoli opada woda w Cigacicach. Na ten moment poziom Odry wynosi tam 632 cm, to o ponad 10 cm mniej, niż wczoraj, kiedy przez Cigacice przechodziła fala powodziowa.Zielona Góra,...
Czytaj więcejDetails7. Wojewoda Lubuski o sytuacji powodziowej (godz. 10.34)
– Cieszymy się, bo właściwie wszystkie lubuskie miasta położone nad rzeką są dobrze zabezpieczone
– mówi Marek Cebula, wojewoda lubuski.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Wojewoda Lubuski o sytuacji powodziowej
Fala kulminacyjna przeszła już przez większość lubuskich miast. Teraz zbliża się do Słubic i Kostrzyna nad Odrą. - Cieszymy się, bo właściwie wszystkie lubuskie miasta położone nad rzeką są...
Czytaj więcejDetails8. Stabilizuje się sytuacja powodziowa w regionie (godz. 10.20)
Spada woda na Odrze w Krośnie Odrzańskim. „Mamy stabilizację na rzece. Oznacza to, że najprawdopodobniej gorzej już nie będzie” – powiedział rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg Arkadiusz Kaniak.
Według niego woda ustabilizowała się tam wcześniej niż zakładały to prognozy.
W zalanych Osiecznicy i Starym Raduszcu przez cały czas są patrole strażaków.
– Nie ma tam większego zagrożenia ewentualnymi podciekami
– podał rzecznik.
Fala kulminacyjna przesuwa się w kierunku Słubic. Potem dotrze do Kostrzyna nad Odrą.
– Grancie województwa lubuskiego powinna opuścić w piątek z samego rana
– powiedział mł. bryg. Kaniak. Wały są tam cały czas umacniane.
Woda zaczyna też opadać w Nowej Soli – poinformował Kaniak.
9. Wojewoda lubuski: fala powodziowa przechodzi w tej chwili przez Krosno Odrzańskie (godz. 9.20)
Fala powodziowa przechodzi w tej chwili przez Krosno Odrzańskie i ma 549 cm; w nocy poziom Odry jeszcze nieco wzrósł. Podczas powodzi w 1997 r. rzeka miała tam stan maksymalny na poziomie 586 cm – poinformował w środę rano na sztabie kryzysowym wojewoda lubuski Marek Cebula.
– Odpompowujemy wodę w miejscach przesiąków, ale najtrudniejsze sytuacja jest w Starym Raduszcu i w Osiecznicy. To są dwie miejscowości, które w tej chwili są zalewane, jedna przez rzekę Odrą, a druga przez Odrę, która wlewa się do Bobru
– powiedział Cebula.
Dodał, że w środę działania służb mają skupić się w rejonie ujścia Bobru do Odry, czyli w Starym Raduszcu oraz w okolicach ujścia Nysy Łużyckiej do Odry, czyli w miejscowościach Łomy i Kosarzyn, gdzie zagrożeniem może być ewentualna cofka na Nysie Łużyckiej. W regionie ma padać deszcz, ale jak zaznaczył wojewoda nie będzie to miało wpływu na stan wody w rzekach.
Cebula mówił, że na Odrze w powiecie wschowskim woda już wyraźnie opada, od 22 września poziom rzeki obniżył się o 60 cm, co – jak ocenił – jest optymistyczne.
– Czekamy na dużą wodę w Słubicach, która ma być tam w czwartek (26 września) i w Kostrzynie nad Odrą w piątek (27 września)
– dodał.
Przemieszczająca się przez woj. lubuskie fala powodziowa na Odrze jest mocno wydłużona, co powoduje, że przyrosty poziomu wody są wolniejsze, ale dłużej przechodzi ona przez dane miejscowości i wały przeciwpowodziowe muszą dłużej sobie radzić z naporem wody. Dyrektor IMGW-PIB Robert Czerniawski poinformował w środę na sztabie, że kolejne spadki poziomu wody są obserwowane od Brzegu Dolnego do Nietkowa.
– W tej chwili niepokojący, ale stabilny stan widzimy w Krośnie Odrzańskim. Tutaj za chwilkę ten stan stabilny będzie bardziej wyraźny niż on jest teraz, bo widzimy cofkę do rzeki Bóbr i tam ta sytuacja najbardziej jest niepokojąca, chociaż w samym Krośnie nie jest dramatycznie. Jak obserwuję wały przeciwpowodziowe wytrzymują to obciążenie
– powiedział Czerniawski.
Dodał, że w kolejnych lubuskich miastach, do których zmierza fala na Odrze, czyli Słubicach i Kostrzynie nad Odra woda nie powinna przelać się przez wały.
Z danych na stronie hydro.imgw.pl wynikało, że w środę ok. 6.50 w woj. lubuskim stan alarmowy na Odrze w Nowej Soli był przekroczony o 170 cm, w Cigacicach o 232 cm, w Nietkowie o 236 cm, w Połęcku o 209 cm, w Białej Górze o 89 cm i w Słubiach o 148 cm.
Oprócz wodowskazów na Odrze, w regionie ok. godz. 6.50 stan alarmowy był przekroczony o 162 cm na Bobrze w miejscowości Stary Raduszec, niedaleko Krosna Odrzańskiego; to efekt cofki na Bobrze wywołanej wysokim stanem Odry.
10. Stała obserwacja wałów w woj. lubuskim i zachodniopomorskim (godz. 8.35)
W woj. lubuskim i zachodniopomorskim trwa stała obserwacja wałów i zabezpieczanie przesiąków; zbiorniki i poldery powyżej Wrocławia spuszczają wodę; zbiornik w Mietkowie działa już tak, jakby powodzi nie było – powiedziała prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska na posiedzeniu sztabu kryzysowego.
W środę rano we Wrocławiu odbyło się kolejne posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska. Prezes Wód Polskich przekazała informację o stanie polderów i zbiorników w regionach zagrożonych i dotkniętych powodzią.
Jak mówiła, polder Buków w woj. śląskim obecnie „powoli spuszcza wodę” i obecnie jest zapełniony w 10 proc.
– Zbiornik Racibórz spuszcza w tempie 10 centymetrów na godzinę; jest już zapełniony tylko w 10 proc. W razie czego jest gotowy znowu działać
– zaznaczyła Kopczyńska.
– Zbiornik Mietków – również zmniejszono odpływ, w tej chwili jest normalny poziom piętrzenia, czyli ten zbiornik funkcjonuje tak, jakby powodzi nie było. Zbiornik Otmuchów – również minimalne odpływy. Wszystkie poldery powyżej Wrocławia przestały piętrzyć wodę; nie ma już takiej potrzeby
– dodała.
Kopczyńska podkreśliła jednak, że sytuacja jest tym trudniejsza, im dalej w dół rzeki. Jak mówiła, w regionie Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Świebodzina i Krosna Odrzańskiego utrzymywany jest stały monitoring zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a ewentualne przesięki są zabezpieczane i trzymane pod obserwacją. Podobnie sytuacja wygląda w regionie Słubic i Wschowy.
– Most tymczasowy prze Odrę jest przejezdny, a sytuacja jest dobra i stabilna – powiedziała Kopczyńska. – Jeśli chodzi o Szczecin, to obowiązuje obecnie ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia, przekroczenie stanów alarmowych od ujścia Warty do miasta Gryfino. Obecnie nie są ogłoszone stany pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe; sytuacja pod kontrola i monitorowana stale
– zapewniła.
11. Utrudnienia na drogach krajowych w dwóch województwach (godz. 9.05)
W środę utrudnienia wywołane powodzią występują na pięciu drogach krajowych w województwach opolskim i lubuskim – poinformowała w porannym raporcie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zablokowane są m.in. DK40 w Głuchołazach i DK94 w pobliżu Skorogoszczy.
GDDKiA przekazała, że w woj. opolskim zablokowana jest DK40 w Głuchołazach, gdzie most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki. Zablokowane pozostają również DK45 w Krapkowicach (podmycie i uszkodzenie jezdni) oraz DK94 w pobliżu Skorogoszczy.
W opolskim ruch wahadłowy został wprowadzony na dwóch odcinkach DK 46. W miejscowości Kamienica jest to spowodowane podmyciem i uszkodzeniem jezdni, a w Malerzowicach Wielkich – wysokim stanem wody.
Ruch wahadłowy obowiązuje też w woj. lubuskim na DK27 w miejscowości Nowogród Bobrzański, gdzie doszło do obsunięcia nasypu.
– W pozostałych województwach brak utrudnień związanych z sytuacją hydrologiczną
– dodano w raporcie.
GDDKIA poinformowało, że to ostatni raport oraz że o dalszych zmianach będzie informować na bieżąco w mediach społecznościowych.
12. Lubuscy strażacy: „najprawdopodobniej gorzej już nie będzie” (godz. 8.25)
Sytuacja w całym województwie lubuskim jest stabilna. Nigdzie nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców, jednak sytuacja w miejscach, do których wczoraj wdarła się woda wciąż jest trudna.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Lubuscy strażacy: „najprawdopodobniej gorzej już nie będzie”
Sytuacja w całym województwie lubuskim jest stabilna – zapewniają służby zaangażowane do monitorowania sytuacji powodziowej. W porannym raporcie Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskich strażaków powiedział, że w Krośnie Odrzańskim do...
Czytaj więcejDetails13. W Słubicach przygotowania do dużej wody (godz. 7.08)
Słubice ze spokojem oczekują nadejścia fali kulminacyjnej na Odrze. Jak przyznają członkowie sztabu kryzysowego powołanego w urzędzie miasta w Słubicach, na ich korzyść działa czas.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
W Słubicach przygotowania do dużej wody
Słubice ze spokojem oczekują nadejścia fali kulminacyjnej na Odrze. Jak przyznają członkowie sztabu kryzysowego powołanego w urzędzie miasta w Słubicach, na ich korzyść działa czas. - Wiedząc, że sytuacja...
Czytaj więcejDetails14. Stan alarmowy przekroczony w 21 miejscach Odry (godz. 5.25)
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podał w komunikacie, że w rejonie Cigacic nocą były notowane spadki, a zgodnie z prognozą w Nietkowie Odra zacznie opadać nad ranem.
W środę o godz. 5.00 poziom wody w Nowej Soli wynosił 625 cm przy stanie alarmowym 450 cm, w Białej Górze wynosił 554 cm, przy stanie alarmowym 470 cm, w Cigacicach 636 cm przy stanie alarmowym 400 cm.
W Nietkowie Odra miała 638 cm przy stanie alarmowym 400 cm, w Połęcku 557 cm przy stanie alarmowym 350 cm, a w Słubicach 544 cm przy stanie alarmowym 410 cm.
Jak podał IMGW „utrzyma się tendencja spadkowa stanów wody, ale przy przekroczonych stanach alarmowych”.
Kulminacja fali powodziowej będzie się przemieszczała w dół Odry. W Cigacicach nocą były notowane spadki, a zgodnie z prognozą IMGW w Nietkowie będą nad ranem.
– Na kolejnych stacjach hydrologicznych od Połęcka do Słubic stany wody będą wzrastały powyżej stanów alarmowych
– podał IMGW.
Zgodnie z prognozami IMGW przekroczenia stanów alarmowych prognozowane są na środę i czwartek. W kolejnych dniach wystąpi kulminacja fali wezbraniowej około 70-100 cm powyżej stanów alarmowych.
Następnymi większymi miastami na drodze fali powodziowej na środkowym odcinku Odry w woj. lubuskim są Słubice i Kostrzyn Nad Odrą.
Stan wód w poszczególnych miejscowościach oraz opis sytuacji hydrologicznej znajdziecie na stronie >>hydro.imgw.pl<<.
15. Szczytowa fala kulminacyjna przepływa przez Krosno Odrzańskie (godz. 5.05)
Sytuacja na Odrze jest stabilna. „Przez Krosno Odrzańskie przepływa szczytowa fala kulminacyjna” – powiedział PAP w środę mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
Odra na bieżąco jest monitorowana.
– Szczyt fali w Krośnie Odrzańskim potrwa mniej więcej do godziny 14:00 i wtedy fala powinna zacząć się obniżać
– podał mł. bryg. Kaniak.
Poziom wody w Odrze w Cigacicach spadł i wynosił 636 cm.
– Na rzece jest spokojnie
– powiedział mł. bryg Kaniak.
W środę od godz. 6.00 zostanie otwarty dla ruchu most w Cigacicach.
Fala na Odrze zmierza do Słubic oraz Kostrzyna nad Odrą.
16. Sytuacja na Odrze stabilna; rząd przedstawi w Sejmie informację ws. sytuacji powodziowej
W środę rano fala powodziowa na Odrze zmierza do Słubic oraz Kostrzyna nad Odrą. Według danych IMGW stany alarmowe przekroczone są w 20 miejscach, a ostrzegawcze w 13. Na godz. 8 zapowiedziany jest sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska we Wrocławiu, z kolei w Sejmie o godz. 18 ma zostać przestawiona informacja ws. sytuacji powodziowej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał o godz. 5.50, że stan alarmowy został przekroczony na 20 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 13 stacjach w dorzeczu Odry i innych rzek. W obu przypadkach chodzi przede wszystkim o województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone także w woj. małopolskim i śląskim, a alarmowe w woj. wielkopolskim.
Stany alarmowe pokazały wodowskazy w: Brzegu Dolnym, Malczycach, Oławie, Brzegu, Ujściu Nysy Kłodzkiej, Starych Raduszecach, Białej Górze, Głogowie, Nowej Soli, Słubicach, Cigacicach, Nietkowie, Ścinawie, Połęcku, Mietkowie, Skorogoszczach, Jarnołtowie, Korzeńsku, Borowie oraz Odolanowie.
Na godz. 8 zapowiedziany jest sztab kryzysowy z udziałem premiera Tuska we Wrocławiu.
W woj. lubuskim sytuacja na Odrze jest stabilna i na bieżąco monitorowana.
– Przez Krosno Odrzańskie przepływa szczytowa fala kulminacyjna
– powiedział PAP w środę mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
Jak dodał, „szczyt fali w Krośnie Odrzańskim potrwa mniej więcej do godz. 14 i wtedy fala powinna zacząć się obniżać”.
Poziom wody w Odrze w Cigacicach spadł i wynosił 636 cm.
– Na rzece jest spokojnie
– powiedział mł. bryg Kaniak.
Ponadto dziś rano otwarty dla ruchu zostanie most w Cigacicach.
W środę o godz. 5.40 poziom wody w Nowej Soli wynosił 625 cm przy stanie alarmowym 450 cm, w Białej Górze wynosił 555 cm, przy stanie alarmowym 470 cm, w Cigacicach 635 cm przy stanie alarmowym 400 cm. W Nietkowie Odra miała 638 cm przy stanie alarmowym 400 cm, w Połęcku 558 cm przy stanie alarmowym 350 cm, a w Słubicach 548 cm przy stanie alarmowym 410 cm.
Jak podał IMGW „utrzyma się tendencja spadkowa stanów wody, ale przy przekroczonych stanach alarmowych”.
Kulminacja fali powodziowej będzie się przemieszczała w dół Odry. W Cigacicach nocą były notowane spadki, a zgodnie z prognozą IMGW w Nietkowie będą nad ranem.
– Na kolejnych stacjach hydrologicznych od Połęcka do Słubic stany wody będą wzrastały powyżej stanów alarmowych
– podał IMGW.
Zgodnie z prognozami IMGW przekroczenia stanów alarmowych prognozowane są na środę i czwartek. W kolejnych dniach wystąpi kulminacja fali wezbraniowej około 70-100 cm powyżej stanów alarmowych.
Następnymi większymi miastami na drodze fali powodziowej na środkowym odcinku Odry w woj. lubuskim są Słubice i Kostrzyn nad Odrą.
Prognozy meteo i hydrologiczne dla woj. zachodniopomorskiego są optymistyczne. Nie ma północnego wiatru, który powodowały tzw. cofkę, i intensywnych opadów deszczu. Fala powodziowa w dolnym biegu Odry ma być „wypłaszczona” i nie powinna spowodować szkód nawet w miejscowościach położonych przy samej rzece.
– Jesteśmy przekonani, że ta fala skończy się gładkim przejściem i ewentualnie kilkoma przesiąkami i podtopieniami
– powiedział we wtorek wojewoda Adam Rudawski.
Podkreślił, że działania zabezpieczające przed powodzią (wzmacnianie i podnoszenia wałów workami z piaskiem) mają charakter prewencyjny. Zestawy do dezynfekcji wodociągów, w razie zalania studni, czy plany ewakuacji mieszkańców (w pow. myśliborskim i Szczecinie) są przygotowane „na wszelki wypadek”. Do monitorowania stanu wałów przeciwpowodziowych i ewentualnego ich uszczelniania gotowych jest 600 żołnierzy WOT, a w odwodzie ok. 2500 żołnierzy wojsk operacyjnych. Bezpieczeństwo wodociągów i jakość wody pitnej będą kontrolować służby samorządowe i Sanepid.
Wojewoda zwrócił uwagę, że potencjalnie większym zagrożeniem niż „wysokość” fali powodziowej może być długi czas obciążenia wałów przepływającymi masami wody. Rudawski ocenił że może trwać to nawet 10-11 dni.
– Wtedy występuje naturalne zagrożenie przesiąkania wałów. Temu chcemy zapobiec. Temu służą zadysponowane dwa helikoptery, bigbagi oraz worki z piaskiem do natychmiastowego naprawiania przecieków
– powiedział Rudawski.
Poinformował, że zostały wzmocnione i „podniesione rzędne wałów” w Gryfinie, Żabnicy, Piasku, Starym Kostrzynku, Starej Rudnicy, Bielinku, Chlewicach i Kaleńsku. We wtorek prace zabezpieczające trwały też w powiecie polickim, nad Odrą i Zalewem Szczecińskim.
Z wtorku na środę na Odrze w woj. zachodniopomorskim nie były przekroczone stany ostrzegawcze. W Bielinku o godz. 5 rano odnotowano 450 cm (ostrzegawczy to 480 cm, alarmowy 550 cm), w Gozdowicach na wodowskazie było 437 cm (ostrzegawczy 440 cm, alarmowy 500 cm). Niższe niż prognozowano kilka dni wcześniej.
Dyrektor RZGW w Szczecinie – Wody Polskie Michał Durka poinformował, że w środę po południu w okolicach miejscowości Chlewice i Porzecze może zostać przekroczony stan alarmowy, ale zagrożenia podtopieniami nie ma. W Gozdowicach, na pierwszym wodowskazie w woj. zachodniopomorskim, fala osiągnie szczyt 27 września; ma mieć 80 cm powyżej stanu alarmowego.
– Kolejny wodowskaz to Bielinek i tam stan alarmowy jest określony na poziomie 550 cm, natomiast my spodziewamy się 682 cm, a więc 130 cm więcej niż stan alarmowy, co także nie zagraża w znaczącym stopniu jakimś uszkodzeniom. Nie zwiększa to w znaczącym stopniu ryzyka powodziowego
– zaznaczył Durka.
Dyrektor RZGW wyjaśnił, że przy stanie 575 cm, w Gozdowicach „strona niemiecka otworzy jazy na wysokości Bielinka i woda na te rozlewiska zostanie wpuszczona”. Stanie się to najprawdopodobniej w piątek. Woda rozleje się po polderach i nie zagrozi położnym dalej na północ miejscowościom. Wojewoda podkreślał, że np. Widuchowa, Gryfino czy Wyspa Pucka w Szczecinie byłyby zagrożone tylko wtedy „gdyby modele hydrologiczne się pogorszyły”, gdyby wystąpiła tzw. cofka i duże opady.
Wały przeciwpowodziowe objęte są stały monitoringiem, m.in. z dronów. Od 18 września obowiązuje bezwzględny zakaz przemieszczania się po wałach (chodzenia i jeżdżenia) oraz zakaz lotów nad Odrą „nawet latawcami”. Od 23 września zakazana jest żegluga na Odrze. Dla bezpieczeństwa (także sanitarnego) i żeby „zminimalizować falowanie”, które osłabia konstrukcję wałów.
Od środy (25 września) mają zostać zamknięte lokalne drogi: Kaleńsko – Szumiłowo, Chlewice – Porzecze, Gryfino – Mescherin, Osinów Dolny – Stary Kostrzynek. Policja będzie zabezpieczać teren i kierować na objazdy.
Rząd przedstawi w Sejmie informację ws. sytuacji powodziowej o godz. 18. W czwartek z kolei odbędzie się debata nad projektem specustawy powodziowej, który został przyjęty we wtorek.
Premier, podczas wtorkowego sztabu kryzysowego, zwrócił się też do towarzyszących mu ministrów o przygotowanie w nocy z wtorku na środę odpowiednich danych – tak, aby móc skompletować możliwie bieżącą informację, żeby parlament i opinia publiczna „otrzymała takie kompendium wiedzy na temat tego, co się stało przez te dni i w jakim jesteśmy momencie walki z powodzią”. Dodał, że w środę spotka się z ministrami o godz. 8.
– W sobotę rząd będzie obradował w Warszawie. Będziemy przyjmowali nową wersję budżetu. Będziemy także chcieli zrobić pierwszą prezentację strat i przede wszystkim tego, jak wychodzić z tej zapaści w wielu miejscach i jakie projekty przygotowujemy
– zapowiedział Tusk.
W związku z powodzią, która przechodzi przez Polskę, rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza wiele rozwiązań ułatwiających powodzianom radzenie sobie z jej skutkami. W projekcie zostały uwzględnione dodatkowe formy pomocy dla osób, które zostały poszkodowane przez żywioł. Tusk zapowiedział, że rząd będzie w stanie zapewnić – łącznie ze środkami europejskimi – nawet 23 mld zł na program „Odbudowa Plus”.
Polecamy
We Wrocławiu woda ma zejść poniżej stanu alarmowego. W środę Sejm zaczyna posiedzenie dot. powodzi
Prawdopodobnie o północy po raz pierwszy od wielu dni woda we Wrocławiu znajdzie się poniżej stanu alarmowego - poinformował we...
Czytaj więcejDetails