Spis treści
Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali. Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem – powiedział w sobotę rano (21 września) wojewoda Marek Cebula. Przedstawił też wstępny raport zniszczeń w Szprotawie, gdzie doszło do zalania 71 budynków.
1. Alarm powodziowy dla sołectw Krępa, Jany oraz przysiółka Stożne (godz. 20.00)
W sobotę prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski wprowadził alarm powodziowy dla miejscowości koło Odry w dzielnicy Zielonej Góry Nowe Miasto. Włodarz zapewnił, że służby kontrolują sytuację monitorując stan wody i wałów przeciwpowodziowych.
Sytuacja powodziowa na Odrze jest coraz bardziej dynamiczna. W ciągu ostatnich 6 godzin woda podniosła się o kilkanaście centymetrów. Przewiduje się, że w najbliższym czasie przybór wody będzie przyspieszać.
Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski zdecydował o wprowadzeniu alarmu powodziowego dla sołectw Krępa, Jany oraz przysiółka Stożne.
– Będziemy komunikować o poziomie zagrożenia na bieżąco. Służby kontrolują sytuację monitorując stan wody i wałów przeciwpowodziowych, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców i ich dobytku
– powiedział Pabierowski.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze od rana kosi wały przeciwpowodziowe na odcinku czterech kilometrów.
– W akcji jest ośmiu pracowników i ciężka kosiarka bijakowa
– poinformował ZGK.
Zielona Góra graniczy z Odrą na odcinku około 4,5 km. Obecnie rzeka zagraża miejscowościom Jany, Zawada, Krępa i Stożne, które po połączniu w 2015 r. gminy z miastem znajdują się w dzielnicy Nowe Miasto.
2. Nowa Sól przygotowuje się do fali powodziowej (godz. 19.21)
550 centymetrów wynosi obecnie stan Odry w Nowej Soli. Stan alarmowy został przekroczony o prawie metr.
Mieszkańcy, którzy przychodzą nad rzekę starają się myśleć pozytywnie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Nowa Sól przygotowuje się do fali powodziowej
550 centymetrów wynosi obecnie stan Odry w Nowej Soli. Stan alarmowy został przekroczony o prawie metr. Mieszkańcy, którzy przychodzą nad rzekę są dobrej myśli. Zdaniem Mariusza Stokłosy, nowosolskiego starosty...
Czytaj więcejDetails3. Szlichtyngowa szykuje się na falę powodziową (godz. 19.17)
Szlichtyngowa przygotowuję się na falę powodziową. Co prawda do Odry jest kilka kilometrów, ale mieszkańcy wolą dmuchać na zimne. – Tym bardziej, że w okolicy rzeka zmienia swój bieg – mówi Waldemar Starosta, wschowski starosta.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Szlichtyngowa szykuje się na falę powodziową
Szlichtyngowa przygotowuję się na falę powodziową. Co prawda do Odry jest kilka kilometrów, ale mieszkańcy wolą dmuchać na zimne. - Tym bardziej, że w okolicy rzeka zmienia swój bieg...
Czytaj więcejDetails4. O ponad metr nadbudowano wał koło Szlichtyngowej (godz. 17.55)
W rejonie Szlichtyngowej Odra zakręca o 90 stopni, to newralgiczne miejsce; wał został tam nadbudowany o ponad metr – powiedział w sobotę PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Trwa umacnianie wałów Odry w woj. lubuskim przed falą kulminacyjną. Odra wpływa do woj. lubuskiego w powiecie wschowskim.
W rejonie Szlichtyngowej znajduje się newralgiczne miejsce.
– Odra zakręca tam o 90 stopni, stąd mobilizacja
– wskazał dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Dodał, że na koronie żołnierze, strażacy oraz mieszkańcy dobudowali prawie metr wału z worków.
– Worki zostały dowiezione między innymi z województwa dolnośląskiego
– podkreślił Pawlak.
Sytuacja powodziowa jest monitorowana na bieżącą nie tylko na Odrze.
– Uwagę zwracamy także na rzekę Barycz, która w pobliżu Wyszanowa wpada do Odry. Ze względu na tzw. cofkę już podniósł się poziom rzeki u ujścia do Odry
– wyjaśnił dyrektor.
5. Zarządzono ewakuację dwóch miejscowości (17.20)
Wójt gminy Siedlisko Daniel Kołtun zarządził ewakuację miejscowości Dębianka i Radocin – poinformował w sobotę PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. Dodał, że na ewakuację zdecydowało się 30 osób, reszta zostaje w swoich domach.
Ewakuacja została podjęta ze względu na zbliżającą się do Nowej Soli kulminacyjną falę powodziową na Odrze.
– Poziom rzeki Odra będzie niższy o 10 cm od korony wałów
– podał Pawlak.
Dyrektor biura wojewody lubuskiego poinformował, że wójt gminy Siedlisko Daniel Kołtun zarządził ewakuację mieszkańców Dębianki i Radocina.
– To około 60 osób, z czego 30 zdecydowało się na dobrowolną ewakuację
– dodał Pawlak. Reszta została w swoich domach.
Jak podał dyrektor „ewakuacja jest działaniem prewencyjnym”.
6. Rząd chce kolejny raz rozszerzyć tereny objęte stanem klęski żywiołowej (godz. 17.05)
Rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej m.in. o powiat zgorzelecki, gminę Oławę, Kąty Wrocławskie, gminy Sobótka i Szprotawa oraz miasto Żagań – przewiduje projekt noweli rozporządzenia w tej sprawie, o którym poinformowano w sobotę w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
W sobotę na w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie nowelizacji rozporządzenia rządu ws. wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
– Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej – powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
– podkreślono w wykazie.
Wyjaśniono, że projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej o: powiat zgorzelecki, gminę miejską Oława, gminę wiejską Oława w powiecie oławskim, gminę Kąty Wrocławskie oraz gminę Sobótka w powiecie wrocławskim – w województwie dolnośląskim oraz o gminę miejsko-wiejską Szprotawa, miasto Żagań, miasto Małomice, gminę wiejską Żagań w województwie lubuskim.
W związku z tym, że w projekcie znajdą się tereny z woj. lubuskiego zmieni się też tytuł rozporządzenia.
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w poniedziałek; rozporządzenie wprowadzono na 30 dni następujących po dniu jego ogłoszenia. Oznacza to, że będzie obowiązywać do 16 października włącznie.
Pierwotnie statusem klęski żywiołowej objęte były powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
We wtorek terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o kolejne powiaty w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.
Na mocy opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia rząd po raz kolejny rozszerzył teren objęty stanem klęski żywiołowej o powiaty woj. dolnośląskiego: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
Na obszarach tych w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; a także nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.
Celem rozporządzenia jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dostarczenie niezbędnej i najpilniejszej pomocy oraz wsparcia mieszkańcom, pracodawcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom z terenów objętych klęską żywiołową
7. Strażak OSP zasłabł podczas umacniania wałów koło Nowej Soli (16.40)
W sobotę podczas umacniana wałów w rejonie miejscowości Buczki koło Nowej Soli zasłabł strażak OSP. „Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia ratunkowego został zabrany do szpitala” – powiedział PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
W rejonie miejscowości Buczki trwa umacnianie wałów Odry. Podczas układania worków z piaskiem na ziemię osunął się strażak OSP. Na miejsce zostały wezwany służby ratunkowe.
– Ze względu na trudny dojazd na miejscu wylądował śmigłowiec LPR
– powiedział mł. bryg. Kaniak.
Po udzieleniu pomoc medycznej strażak został zabrany do śmigłowca LPR i trafił do szpitala.
– Mężczyzn był przytomny
– podał rzecznik lubuskiej staży pożarnej.
8. Strażak OSP zasłabł podczas umacniania wałów koło Nowej Soli (godz. 16.40)
W sobotę podczas umacniana wałów w rejonie miejscowości Buczki koło Nowej Soli zasłabł strażak OSP. „Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia ratunkowego został zabrany do szpitala” – powiedział PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
W rejonie miejscowości Buczki trwa umacnianie wałów Odry. Podczas układania worków z piaskiem na ziemię osunął się strażak OSP. Na miejsce zostały wezwany służby ratunkowe.
– Ze względu na trudny dojazd na miejscu wylądował śmigłowiec LPR
– powiedział mł. bryg. Kaniak.
Po udzieleniu pomoc medycznej strażak został zabrany do śmigłowca LPR i trafił do szpitala.
– Mężczyzn był przytomny
– podał rzecznik lubuskiej staży pożarnej.
9. Zostawili nas samych z powodzią – mówią mieszkańcy Przyborowa (godz. 16.29)
– Zostaliśmy pozostawieni sami sobie
– mówią mieszkańcy Przyborowa.
To miejscowość położona pod samą Nową Solą nad brzegiem Odry. Panuje chaos informacyjny, nikt nie koordynuje naszej pracy, nikt nam nie pomaga a o materiały potrzebne do umocnienia wałów musimy prosić i nie zawsze one są.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Zostawili nas samych z powodzią – mówią mieszkańcy Przyborowa
- Zostaliśmy pozostawieni sami sobie - mówią mieszkańcy Przyborowa. To miejscowość położona pod samą Nową Solą nad brzegiem Odry. - Panuje chaos informacyjny, nikt nie koordynuje naszej pracy, nikt...
Czytaj więcejDetails10. Trwa wzmacnianie wałów (godz. 16.21)
Wzdłuż Odry trwa wzmacnianie wałów. Rzeka w poniedziałek w Nowej Soli ma mieć 720 cm – powiedział PAP Sławomir Pawlak dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Do napełnienia piaskiem są setki tysięcy worków. Do woj. lubuskiego jedzie kolejna dostawa worków. Trafią do Nietkowa.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Trwa wzmacnianie wałów
Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali. Wzdłuż Odry trwa wzmacnianie wałów. Rzeka w poniedziałek w Nowej Soli ma mieć 720 cm – powiedział PAP Sławomir Pawlak dyrektor biura...
Czytaj więcejDetails11. Zamknięte drogi w Nowej Soli i okolicach (godz. 16.14)
Policja zamknęła drogi koło Nowej Soli oraz kilka ulic w mieście. Powodem jest przelewanie się wody w Odrze.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Zamknięte drogi w Nowej Soli i okolicach
Policja zamknęła drogi koło Nowej Soli oraz kilka ulic w mieście. Powodem jest przelewanie się wody w Odrze. Ponieważ rośnie poziom Odry w Nowej Soli została zamknięta droga na...
Czytaj więcejDetails12. Zamknięte drogi w Nowej Soli i okolicach, zalewa je woda z Odry (godz.15.50)
W sobotę (21 września) policja zamknęła drogi koło Nowej Soli oraz kilka ulic w mieście. „Zamknięcia są spowodowane przelewaniem się wody” – powiedziała PAP asp. Justyna Sęczkowska-Sobol, rzeczniczka policji w Nowej Soli.
– Zamknięcia są spowodowane przelewaniem się wody
– powiedziała PAP asp. Justyna Sęczkowska-Sobol, rzeczniczka policji w Nowej Soli.
Ponieważ rośnie poziom Odry w Nowej Soli została zamknięta droga na ul. Żwirki i Wigury w tym mieście. Wyłączona z ruchu została Aleja Wolności na odcinku od ul. Południowej do ul. Moniuszki. Mogą tam przejechać tylko służby.
Zamknięte zostały drogi z Nowej Soli w kierunku Stanów oraz droga wojewódzka nr 315 do Przyborowa.
– Powodem zamknięcia dróg jest przelewanie wody przez drogi
– podawał asp. Sęczowska-Sobol.
Dalsza część tekstu pod tweetem
UWAGA !!!
Przypominamy, że droga z Nowej Soli w kierunku Stanów oraz droga wojewódzka nr 315 na Przyborów są już zamknięte pic.twitter.com/tNrIxTy9L4— Lubuska Policja (@Lubuska_Policja) September 21, 2024
– Wieczorem w sobotę w Nowej Soli spodziewamy się wody sięgającej 6 metrów, a w niedzielę poważne zagrożenie fali kulminacyjnej
– powiedziała prezydent Nowej Soli Beata Kulczycka.
Stan alarmowy to 450 cm.
Odra w Nowej Soli i okolicach jest stale monitorowana, a wały kontrolowane.
– Sytuacja zagrożenia jest poważna, ale proszę o spokój, o zdyscyplinowanie i o to, żebyśmy trzymali się wszyscy razem
– apelowała Kulczycka.
13. „Sytuacja powodziowa jest pod kontrolą” – zapewniają służby (godz. 15.34)
„Mimo stale zwiększającego się poziomu wody, sytuację powodziową mamy pod kontrolą” – zapewniają służby w Zielonej Górze. Przypominają także, aby nie utrudniać pracy strażakom, m.in. poprzez wchodzenie na wały przeciwpowodziowe.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
„Sytuacja powodziowa jest pod kontrolą” – zapewniają służby
„Mimo stale zwiększającego się poziomu wody, sytuację powodziową mamy pod kontrolą” – zapewniają służby. Przypominają także, aby nie utrudniać pracy strażakom, m.in. poprzez wchodzenie na wały przeciwpowodziowe.– Chcemy, aby...
Czytaj więcejDetails14. Trwa szacowanie strat (godz. 14.30)
Trwa szacowanie strat wyrządzonych przez powódź w województwie lubuskim. Jak mówi wojewoda Marek Cebula na razie nie wiadomo, jak wysokie te straty będą, ponieważ w wielu miejscach woda nadal jest wysoka.
Pierwsze szacunki dotyczą Szprotawy.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Trwa szacowanie strat
Trwa szacowanie strat wyrządzonych przez powódź w województwie lubuskim. Jak mówi wojewoda Marek Cebula na razie nie wiadomo, jak wysokie te straty będą, ponieważ w wielu miejscach woda nadal...
Czytaj więcejDetails15. Szef MON o stratach w Szprotawie (godz. 13.10)
Około 60 budynków zostało zalanych w czasie powodzi w Szprotawie. Takie informacje potwierdził dziś na miejscu wicepremier i szef MON.
Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że skutki powodzi byłyby poważniejsze, gdyby nie poświęcenie służb i mieszkańców, którzy przez cały czas umacniali wały.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Szef MON o stratach w Szprotawie
Około 60 budynków zostało zalanych w czasie powodzi w Szprotawie. Takie informacje potwierdził dziś na miejscu wicepremier i szef MON. Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że skutki powodzi byłyby poważniejsze, gdyby...
Czytaj więcejDetails16. Trwa wzmacnianie wałów, w Nowej Soli Odra ma 550 cm, stan alarmowy to 450 cm (godz. 12.55)
Wzdłuż Odry trwa wzmacnianie wałów. Rzeka w poniedziałek w Nowej Soli ma mieć 720 cm – powiedział w sobotę PAP Sławomir Pawlak dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Trwa zabezpieczanie wałów wzdłuż Odry.
– Zbieramy informacje o punktach, które mogą być newralgiczne
– podał Pawlak.
Do napełnienia piaskiem są setki tysięcy worków. Do woj. lubuskiego jedzie kolejna dostawa worków. Trafią do Nietkowa.
– Z Wrocławia jadą do nas ciężarówki z pełnymi już workami, które trafią do Szlichtyngowej, Młynkowa oraz Bojadeł
– powiedział Pawlak.
W Nowej Soli w sobotę na wodowskazie woda ma wysokość 550 cm.
– W poniedziałek Odra w Nowej Soli ma być ponad 170 cm wyższa, czyli osiągnie 720 cm
– podał Pawlak.
Na moście w Krośnie Odrzańskim został wprowadzony zakaz ruchu dla ciężarówek. – Respektowanie zakazu kontrolują policjanci – poinformowała rzeczniczka policji w Krośnie Odrzańskim kom. Justyna Kulka.
Jak wynika ze wstępnego raport zniszczeń, w Szprotawie doszło do zalania około 60 budynków.
17. Zielonogórscy radni o przygotowaniach miasta na przyjście fali powodziowej (godz. 11.48)
Fala powodziowa, w przypadku Zielonej Góry, może poczynić szkody w sołectwach: Krępa, Jany, Zawada i Stożne, sąsiadującymi z Odrą.
Dziś w pierwszym powakacyjnym wydaniu audycji „Sobota po 9.00” goście Radia Zielona Góra mówili o zagrożeniach jakie niesie ze sobą fala wezbraniowa.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Zielonogórscy radni o przygotowaniach miasta na przyjście fali powodziowej
Do Zielonej Góry zbliża się fala powodziowa. Przypomnijmy, w przypadku naszego miasta dotyczy to sołectw: Krępa, Jany, Zawada i Stożne, które sąsiadują z Odrą.Dziś w pierwszym powakacyjnym wydaniu audycji...
Czytaj więcejDetails18. Apel wojewody. Potrzebne są worki (godz. 11.45)
Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem – powiedział wojewoda Marek Cebula.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Apel wojewody. Potrzebne są worki
Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali na Odrze. Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem – powiedział wojewoda Marek Cebula. Wojewoda przedstawił też wstępny raport zniszczeń w Szprotawie, gdzie...
Czytaj więcejDetails19. W regonie stany alarmowe na Odrze przekroczone na pięciu wodowskazach (godz. 11.40)
W woj. lubuskim rośnie poziom Odry. W sobotę rano stany alarmowe były przekroczone na pięciu wodowskazach w regionie. Dotychczas nie doszło do poważnych podtopień – poinformował rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak.
Z danych na stronie >>Hydro.imgw.pl<< wynikało, że w sobotę o godz. 9.00 w Nowej Soli stan alarmowy na Odrze był przekroczony o 59 cm, w Połęcku o 47 cm, w Cigacicach o 37 cm, w Nietkowie o 34 cm, a w Słubicach o 1 cm.
– Sytuacja na lubuskim odcinku Odry jest stabilna. Oczywiście poziom wody rośnie, ale jak na razie nie byliśmy zmuszeni do podejmowania żadnych działań typowo powodziowych, takich jak pompowania czy ewakuacja ludności. Strażacy pomagają mieszkańcom w umacnianiu wałów i monitorują stan rzeki
– powiedział PAP mł. bryg. Kaniak.
Rzecznik poinformował że według najnowszych prognoz fala wezbrania na Odrze ma wpłynąć na Ziemię Lubuską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pierwszym dużym miastem na jej drodze będzie wówczas Nowa Sól.
– Wydaje się, że miasto jest już dobrze przygotowane. Mieszkańcy z pomocą służb zabezpieczyli newralgiczne miejsca workami z piaskiem, ułożyli nawet tymczasowy wał z worków o wysokości metra i długości wzdłuż basenu portu rzecznego. Także mieszkańcy innych miast i wsi nad Odrą od kilku dni ciężko pracują, by zabezpieczyć się przed wysoką wodą, w czym pomagają im służby
– dodał rzecznik.
W woj. lubuskim obowiązuje wprowadzony przez wojewodę do odwołania alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów: wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, krośnieńskiego, słubickiego i gorzowskiego. W związku sytuacja powodziową w niektórych miejscach wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.
W Krośnie Odrzańskim do odwołania obowiązuje zakaz ruchu ciężarowego (tranzytowego) na moście tymczasowym przez Odrę, który nie dotyczy dostaw do sklepów w powiecie krośnieńskim i lokalnych przedsiębiorców. Na granicznym moście drogowym na Odrze w Kostrzynie nad Odrą obowiązuje ograniczenie ruchu dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Zakaz ten będzie trwał do odwołania, a kierowcy pojazdów o większej masie muszą wybierać alternatywne trasy przejazdu.
Władze Słubic zapowiedziały, że od niedzieli (22 września) od godz. 7.00 do odwołania wjazd do granicznych Słubic będzie mocno ograniczony dla osób spoza tego powiatu i nie będzie możliwy ruch tranzytowy przez most łączący Słubice z Frankfurtem nad Odrą. Kierowcy spoza powiatu słubickiego będą kierowani przez policjantów na przejście graniczne w Świecku.
Oprócz Odry w sobotę rano w woj. lubuskim stany alarmowe były przekroczone na czterech punktach pomiarowych na Bobrze, ale ta rzeka nie stanowi już zagrożenia, gdyż jej poziom sukcesywnie opada. Podobnie jest w przypadku Kwisy i Nysy Łużyckiej, które są teraz poniżej stanów ostrzegawczych. Zagrożenia powodziowego nie ma także ze strony Warty czy Noteci.
Dalsza część tekstu pod grafikami
20. Najnowszy raport powodziowy. Walka w Głogowie i Nowej Soli (godz. 11.34)
Głogów i Nowa Sól – obecnie tu koncentruje się uwaga służb walczących z powodzią. Jutro ma tu dotrzeć fala kulminacyjna na Odrze.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Najnowszy raport powodziowy. Walka w Głogowie i Nowej Soli
Głogów i Nowa Sól - obecnie tu koncentruje się uwaga służb walczących z powodzią. Jutro ma tu dotrzeć fala kulminacyjna na Odrze. Takie informacje przedstawiono na porannym posiedzeniu sztabu...
Czytaj więcejDetails21. UM Zielona Góra – trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych (godz. 11.04)
Jak poinformował Urząd Miasta Zielona Góra – od wczesnych godzin porannych trwają prace zabezpieczające odcinek ponad czterech kilometrów wałów przeciwpowodziowych leżących w granicach administracyjnych miasta.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
UM Zielona Góra – trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych
Jak poinformował Urząd Miasta Zielona Góra – od wczesnych godzin porannych trwają prace zabezpieczające odcinek ponad czterech kilometrów wałów przeciwpowodziowych leżących w granicach administracyjnych miasta.Między innymi w bazie Zakładu...
Czytaj więcejDetails22. Fala powodziowa przeszła przez Szprotawę
– Mamy mocno zaawansowane przygotowania do nadejścia fali. Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem, jeśli gdzieś są jeszcze wolne
– powiedział na posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda.
Przekazał, że w Lubuskiem trwają intensywne prace na wałach związane z budowaniem umocnień i foliowaniem.
– Wały są w stanie takim, że wymagają jeszcze wzmocnienia
– dodał.
Cebula przedstawił też wstępny raport strat ze Szprotawy, który otrzymał w piątek w godzinach wieczornych.
– W Szprotawie, gdzie przeszła już fala powodziowa, zostało zalanych 11 budynków gospodarczych, 60 mieszkalnych, 12 przepompowni, 14 dróg, 3 zabytkowe mosty, 5 placów zabaw, 3 przystanie i jeden park
– wyliczał.
Poinformował również o stanie wody w woj. lubuskim. Zgodnie z danymi wojewody w Nowej Soli stan alarmowy został przekroczony o 47 cm, w Cigacicach o 32 cm, w Nietkowie o 29 cm, a w Połecku o 47 cm. W Słubicach woda osiągnęła stan alarmowy, a w Kostrzynie nad Odrą lustro wody jest jeszcze 114 cm poniżej jego wysokości.
– Pokazuje to, jak powoli fala będzie się do nas przemieszczała
– zauważył.
Dalsza część tekstu pod grafikami
Stan wody w rzekach 20 września
Prognoza stanów wody na 21 września
Prognoza stanów wody na 22 września
23. Komendant PSP: przesuwamy siły na woj. lubuskie i zachodniopomorskie
Przesuwamy siły i środki na woj. lubuskie i zachodniopomorskie – przekazał w sobotę Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski. Jak dodał, raporty, które odebrał od komendantów wojewódzkich, nie wskazują tam na wielkie zagrożenie.
– Przesuwamy siły i środki na województwo lubuskie i zachodniopomorskie. Raporty, które odebrałem od komendantów wojewódzkich, nie mówią jednak o wielkim zagrożeniu” – powiedział komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu. „Odsyłamy siły z Zachodniopomorskiego, które były wcześniej w innych województwach i podmieniamy je siłami z woj. małopolskiego, śląskiego i innych lokalizacji w kraju.
– dodał.
Feltynowski przekazał, że udrożnienie drogi w Lewinie Brzeskim pozwoliło wczoraj strażakom dojechać do pożaru mieszkania w woj. opolskim.
– Dwie osoby zostały ewakuowane, a dwie samodzielnie opuściły budynek. Była to matka z trzymiesięcznym dzieckiem
– informował.
Jako duży problem wskazał zapewnienie Głuchołazom wody pitnej. Dostarczono tam dziewięć „systemów do wody pitnej”, która jest zdatna do spożycia dopiero po przegotowaniu.
– Trwa dalsze udrażnianie dróg, żebyśmy mogli wprowadzać normalne funkcjonowanie tego miasta
– przekazał.
Informując o sytuacji w Prawikowie w powiecie wołowskim, nadbrygadier poinformował, że wał, który przecieka nie jest wałem pierwszym, lecz drugim i znajduje się 500 m od rzeki. Powiedział, że we wsi „16 domów zasugerowano do ewakuacji, a 2 z nich się ewakuowały”.
24. Prezydent Zielonej Góry ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe (godz. 8.49)
W oparciu o ocenę zagrożenia powodziowego oraz w związku ze wzrostem stanu wód rzeki Odra prezydent Zielonej Góry ogłosił w piątek (20 września) pogotowie przeciwpowodziowe dla czterech sołectw. Chodzi o Jany, Zawadę, Krępe i Stożne.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.
Czytaj także:
Prezydent Zielonej Góry ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe
W oparciu o ocenę zagrożenia powodziowego oraz w związku ze wzrostem stanu wód rzeki Odra prezydent Zielonej Góry ogłosił w piątek pogotowie przeciwpowodziowe dla czterech sołectw. Chodzi o Jany,...
Czytaj więcejDetailsPolecamy
Niemieckie służby zapewniły, że nie będzie zatorów związanych z kontrolą graniczną
Mamy zapewnienie, że służby Polski i Niemiec zrobią wszystko, żeby nie było zatorów związanych z kontrolą graniczną w czasie zagrożenia...
Czytaj więcejDetails