Spis treści
We wtorkowe przedpołudnie (17 września) w woj. lubuskim stany alarmowe były przekroczone na sześciu wodowskazach – na Bobrze, Nysie Łużyckiej, Kwisie i Szprotawie. Mimo wysokiego poziomu wody jak dotąd nie doszło do poważnych podtopień.
1. IMGW: stan alarmowy przekroczony w 62 miejscach, ostrzegawczy – w 38 (Aktualizacja z godz. 1.00)
Na 62 stacjach hydrologicznych, głównie w dorzeczu Odry, przekroczone były we wtorek stany alarmowe. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w sumie na 38 stacjach – 29 stacjach w dorzeczu Odry i dziewięciu w dorzeczu Wisły – poinformował IMGW.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy poinformował we wtorek (17 września) przed północą, że zgodnie z aktualną sytuacją hydrologiczną (stan na godz. 22), największe wzrosty notowane są na dolnych odcinkach dopływów Odry oraz na Odrze poniżej zbiornika Racibórz. Maksymalne wzrosty w ciągu 6 godzin nie przekraczają 1 metra.
Na godz. 18 stan alarmowy został przekroczony na 61 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry – maksymalnie o 435 cm na stacji Krzyżanowice na Odrze oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły – maksymalnie o 39 cm na stacji Pszczyna na rzece Pszczynka.
Stan ostrzegawczy został przekroczony na 29 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i dziewięciu stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.
Według aktualnych pomiarów opublikowanych przez IMGW, stany wody powoli podnoszą się i wynoszą: 704 cm (Brzeg), 732 cm (Oława), 440 cm (Trestno).
Według synoptyków, do środy stany wody na górnej Odrze będą miały na ogół tendencję spadkową w strefie powyżej stanów alarmowych. W Krzyżanowicach przewidywana jest stabilizacja stanu wody powyżej stanu alarmowego. Na Odrze poniżej Raciborza-Miedoni stany wody będą miały przebieg uzależniony od pracy zbiornika Racibórz Dolny.
Na Odrze środkowej – skanalizowanej – stany wody będą rosły z przekroczeniem stanów alarmowych lub ostrzegawczych w tempie zależnym od pracy zbiornika Racibórz Dolny na Odrze, Turawa na Małej Panwi i Nysa na Nysie Kłodzkiej.
Na Odrze środkowej – swobodnie płynącej – przewidywane są wzrosty stanów wody. W Ścinawie – powyżej stanu alarmowego, dalej do przekroczenia stanu alarmowego w Głogowie, a w Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie i Połęcku do przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Poniżej ujścia Nysy Łużyckiej stan wody wzrośnie do strefy wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Białej Górze i Słubicach.
W zlewniach dopływów górnej Odry przewiduje się na ogół stabilizację i spadki stanów wody, ale z możliwością wahań, w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych. W zlewniach górskich i podgórskich lewostronnych dopływów Odry środkowej synoptycy przewidują na ogół spadki stanów wody. W zlewniach nizinnych – przeważnie wzrosty i wahania, na ogół w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych.
W dolnym biegu Bobru, Kwisy, Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej stany wody będą przekraczały stany alarmowe, a ich dalszy przebieg będzie uzależniony od pracy zbiorników retencyjnych.
W zlewniach dopływów prawostronnych Odry środkowej stany wody będą przeważnie wzrastały w strefie wody średniej i wysokiej, odcinkami z przekraczaniem stanów umownych, szczególnie w zlewni Baryczy i Widawy (wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych).
Na Małej Panwi poniżej zbiornika Turawa przewidywana jest stabilizacja stanu wody w strefie wody niskiej, w związku ze zmniejszeniem odpływów ze zbiornika Turawa.
IMGW podał, że dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami trzeciego stopnia. Nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą wydano dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
W nocy z wtorku na środę synoptycy prognozują zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, na Podkarpaciu i w Małopolsce początkowo lokalnie duże z przelotnym opadem deszczu i możliwością wyładowań atmosferycznych. We mgle miejscami zachmurzenie całkowite. Silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m, a na południu i w powiatach nadmorskich do 100 m.
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, w ciągu dnia wzrastające do dużego, głównie na wschodzie i południu kraju. Rano na południu oraz w powiatach nadmorskich mgły, stopniowo zanikające, ograniczające widzialność początkowo do 100 m.
Na północnym zachodzie i na wybrzeżu bez opadów, nad resztą kraju miejscami przelotne opady deszczu, a w pasie od Podlasia, przez Mazowsze po Dolinę Kłodzką i na południe od tej linii także lokalne burze, również z małym gradem. Prognozowana wysokość opadów na ogół od 5 mm do 15 mm.
Dalsza część tekstu pod grafikami pogodowymi
2. Część dróg w regionie została zamknięta (Aktualizacja z godz. 22.15)
We wtorek, część dróg w województwie została zamknięta z powodu zalania wodą – poinformował urząd wojewódzki. W Szprotawie woda przelała się przez mosty – powiedział PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
W Szprotawie z uwagi na podnoszący się poziom wody rzeki Bóbr został zamknięty most na ul. Młynarskiej i most na ul. 3 Maja.
– Woda przelała się przez mosty i zalewa drogi
– powiedział Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
W miejscowości Leszno Górne została zablokowana ul. Fabryczna. Policja wyznaczyła objazd. W Małomicach została zablokowana droga na ul. Kościuszki na wysokości Zalewu w kierunku Bobrzan.
– Zablokowana jest droga krajowa nr 12 odcinek od ul. Widok w Wiechlicach do skrzyżowania z drogami do miejscowości Wiechlice i Dziećmiarowice
– dodał Pawlak.
Policjanci w Szprotawie kierują samochody na objazd przez miejscowość Wiechlice. Od strony Dziećmiarowic również są policjanci kierujący ruchem.
Burmistrz Kostrzyna nad Odrą wystąpił z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o zamknięcie mostu podczas przejścia fali kulminacyjnej.
– Podczas narady z premierem wojewoda lubuski poruszył ten temat
– powiedział Pawlak.
3. Gmina Zabór szykuje się na falę powodziową na Odrze (Aktualizacja z godz. 21.25)
Gmina Zabór szykuje się na nadejście kulminacyjnej fali powodziowej na Odrze. W akcji uczestniczą m.in. mieszkańcy Milska, Tarnawy, Droszkowa, Zaboru, a nawet Zielonej Góry i wielu innych okolicznych miejscowości, którzy zmobilizowali się w mediach społecznościowych i ruszyli pomagać w napełnianiu worków z piaskiem i wzmacnianiu wałów.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Gmina Zabór szykuje się na falę powodziową na Odrze
Gmina Zabór szykuje się na nadejście kulminacyjnej fali powodziowej na Odrze. W miejscowościach położonych tuż przy rzece trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczanie dróg i posesji oraz najbardziej newralgicznych miejsc. ...
Czytaj więcejDetails4. Trwa umacnianie wałów w Tarnawie (Aktualizacja z godz. 20.50)
Od kilku dni trwa m.in. umacnianie wałów przeciwpowodziowych w okolicach Tarnawy w gminie Zabór. Wioska położona jest tuż przy Odrze i już kilkukrotnie ucierpiała w trakcie poprzednich powodzi.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Trwa umacnianie wałów w Tarnawie (galeria zdjęć)
Kolejne lubuskie miejscowości szykują się na nadejście fali powodziowej na Bobrze, Odrze i Nysie Łużyckiej. Od kilku dni trwa m.in. umacnianie wałów przeciwpowodziowych w okolicach Tarnawy w gminie Zabór....
Czytaj więcejDetails5. GDKKiA: w woj. opolskim, dolnośląskim i lubuskim niektóre drogi nadal nieprzejezdne (Aktualizacja z godz. 19.10)
W woj. opolskim zablokowane są drogi DK40, 45, 46 i 94. W woj. dolnośląskim zablokowana jest DK39 i 94, a w lubuskim DK12. Zakończyły się utrudnienia w woj. śląskim na DK78 Chałupki – Olza oraz na moście granicznym; otwarto DK33 na odcinku Kłodzko – Boboszów – podała we wtorek GDDKiA.
Według stanu na godz. 18 wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są przejezdne – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Zakończyły się utrudnienia w woj. śląskim, tj. na DK78 Chałupki – Olza oraz na moście granicznym w m. Chałupki. Ponadto otwarta została DK33 w woj. dolnośląskim na odcinku Kłodzko – granica państwa w Boboszowie.
W woj. opolskim utrudnienia występują na następujących trasach: DK40 m. Głuchołazy (woj. opolskie): droga zablokowana – most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki; DK45 m. Krapkowice (woj. opolskie): droga zablokowana; DK46 m. Malerzowice Wielkie (woj. opolskie): most zamknięty; DK46 m. Kamienica (woj. opolskie): droga zablokowana; DK94 w pobliżu m. Skorogoszcz (woj. opolskie): droga zablokowana.
W woj. dolnośląskim zablokowana jest droga DK39 Strzelin – Wiązów. Ponadto, na DK94 jest zamknięty most w Bolesławcu. W woj. lubuskim utrudnienia są na DK12 w Szprotawie – droga jest zablokowana.
W pozostałych województwach brak utrudnień związanych z sytuacją hydrologiczną.
GDDKiA zapowiedziała, że kolejny raport zostanie przekazany w środę; stan na godz. 10.
6. Szprotawa zalana przez wodę (Aktualizacja z godz. 18.30)
Stan rzeki Bóbr w Szprotawie wynosił we wtorkowy wieczór ponad 470 centymetrów. Woda zalała bulwary, ogrody działkowe, stacje uzdatniania wody ale przede wszystkim wiele domów i mieszkań.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Fala kulminacyjna przechodzi przez Nowogród Bobrzański (AKTUALIZOWANY)
Ładowanie worków piaskiem, budowanie zapór, wypompowywanie wody i przenoszenie dobytku - mieszkańcy Szprotawy bronią się przed trwającą powodzią. Fala kulminacyjna na Bobrze przechodzi przez Nowogród Bobrzański (godz. 20.50) W...
Czytaj więcejDetails7. Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych (Aktualizacja z godz. 17.55)
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wprowadza czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wprowadza czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we...
Czytaj więcejDetails8. GIF: wskutek powodzi nie działa 10 aptek, a pięć pracuje w strefie zagrożenia (Aktualizacja z godz. 17.50)
Rzecznik Głównego Inspektora Farmaceutycznego Damian Kuraś przekazał, że wskutek powodzi zamknięto 10 aptek, a inne pracują, ale w strefie zagrożenia. Ze względu na ewentualne problemy z dostępem do energii elektrycznej i internetu część aptek może mieć skrócone godziny otwarcia – dodał.
– W strefach dotkniętych powodzią jest zapewniony dostęp do leków – przestrzegamy przed wykupywaniem leków w większych ilościach
– zaapelował rzecznik GIF.
Damian Kuraś dodał, że hurtownie farmaceutyczne realizują swoje zadania.
– Ze względu na ewentualne problemy z dostępem do energii elektrycznej i internetu część aptek może mieć skrócone godziny otwarcia
– poinformował.
Według danych GIF pozyskanych z Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych z powodu obecnych powodzi nie działa 10 aptek, a kolejnych pięć pracuje, choć znajdują się w strefie zagrożenia.
W województwie dolnośląskim zamknięta jest jedna apteka w Kłodzku, dwie w Stroniu Śląskim oraz jedna w Ząbkowicach Śląskich. W województwie opolskim trzy apteki nie działają w Głuchołazach oraz trzy w Nysie.
Jeśli chodzi o apteki pracujące, ale znajdujące się w strefie zagrożenia – cztery są w Lewinie Brzeskim (woj. opolskie), a jedna w Słubicach (woj. lubuskie).
Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Konrad Madejczyk, pytany o pomoc dla poszkodowanych aptek, poinformował, że NIA nawiązuje współpracę z fundacją Farmaceuci.org i planuje zbierać fundusze na wsparcie aptekarzy z dotkniętego powodzią regionu. Jednocześnie przypomniał o zapowiedziach premiera Donalda Tuska dotyczących pomocy poszkodowanym.
Premier zapowiedział program odbudowy terenów dotkniętych powodzią, za który odpowiedzialny będzie rząd i samorząd. Znajdą się w nim środki na infrastrukturę, porządkowanie miast i wsi. Nad szczegółami programu pracują wszystkie resorty, zostanie on zaprezentowany po zakończeniu akcji przeciwpowodziowej i ratowniczej. Ponadto powodzianie mogą liczyć na 10 tys. zł bezzwrotnej pomocy doraźnej (8 tys. zł na podstawie ustawy o pomocy społecznej i 2 tys. zł na zasiłku powodziowego), a także do 100 tys. zł na remont mieszkania lub odbudowę pomieszczeń gospodarczych oraz do 200 tys. zł na odbudowę budynków mieszkalnych.
Przy konieczności zamykania aptek, które zostały uszkodzone przez powódź, pojawia się pytanie o realizację recept, w tym recept rocznych. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie przepisane opakowania jednego leku trzeba wykupić w tej samej aptece, w której wykupiono pierwsze opakowanie.
– Jeśli pacjent rozpoczął realizację recepty rocznej w aptece, która została zamknięta (np. z powodu zniszczenia podczas powodzi), lekarz prowadzący będzie musiał wystawić nową receptę. Obecnie nie ma technicznej możliwości kontynuowania realizacji tej samej recepty elektronicznej w kilku aptekach
– wyjaśnił Madejczyk.
Dodał, że w przypadku leków pełnopłatnych możliwe jest również wystawienie recepty farmaceutycznej przez farmaceutę.
Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu farmaceuty może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta.
– W obecnej sytuacji powodziowej, gdy inne placówki ochrony zdrowia mogą być czasowo niedostępne, farmaceuci mają prawo działać w oparciu o tę możliwość, aby zapewnić pacjentom dostęp do leków
– podkreśliła NIA.
Farmaceuta może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania (w przypadku recepty papierowej – maksymalnie na 120-dniowy okres stosowania).
Jeśli na jednej recepcie lekarz przepisał kilka różnych leków, wtedy można wykupić każdy z nich w dowolnej aptece. Zasada realizacji recepty w tej samej aptece dotyczy tylko opakowań tego samego leku.
9. Stan dróg w województwie lubuskim (Aktualizacja z godz. 17.30)
KMP Gorzów Wlkp. – przejezdne wszystkie drogi,
KMP Zielona Góra – przejezdne wszystkie drogi,
KPP Krosno Odrzańskie
– droga gminna Brzeźnica – Gola g. Dąbie nieprzejezdna (zalana) objazd przez m. Budynia,
KPP Nowa Sól – przejezdne wszystkie drogi,
KPP Słubice – przejezdne wszystkie drogi,
KPP Wschowa – przejezdne wszystkie drogi,
KPP Żagań
– m. Szprotawa z uwagi na podnoszący się poziom wody rzeki Bóbr została zamknięty most na ul. Młynarska i most na ul. 3 Maja. Zamknięta droga ul. Młynarska od nr 25 do skrzyżowania z ul. 3 Maja (woda przelała się przez most i zalewa drogę)
– Leszno Górne zablokowana ul. Fabryczna – objazd innymi ulicami miejscowości
– zablokowana droga w Małomicach przy ul. Kościuszki na wysokości Zalewu w kierunku miejscowości Bobrzany
– zablokowana Droga Krajowa nr 12 odcinek od ul. Widok w Wiechlicach do skrzyżowania Wiechlice/ Dziećmiarowice. Pękł wał przeciwpowodziowy. Policjanci w Szprotawie kierują na objazd przez miejscowość Wiechlice. Również od strony Dziećmiarowic są policjanci kierujący ruchem
KPP Żary – przejezdne wszystkie drogi
10. Zamknięta droga koło Szprotawy, woda przesiąka przez wały (Aktualizacja z godz. 15.45)
Zamknięta została DK12 z Bolesławca do Szprotawy z powodu przesiąkania wałów na rzece Bóbr. – Przez Żagań i Szprotawę przechodzi fala kulminacyjna – powiedział we wtorek (17 września) PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Przez Żagań i Szprotawę przechodzi fala kulminacyjna. Nieznacznie podniósł się poziom wody w rzece Bóbr. Zamknięta została droga z Bolesławca do Szprotawy.
– Decyzja o zamknięciu drogi został podjęta ze względów bezpieczeństwa
– powiedział mł. bryg, Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
Jak podał, w ciągu najbliższych kilku godzin fala powinna się zmniejszać.
– Sytuacja jest stabilna. Mamy podtopienia w okolicy miejscowości Dziećmiarowice, ale wszystko jest pod kontrolą
– powiedział Pawlak.
Pojawiły się informacje o decyzji dotyczącej wysadzenia wałów w Szprotawie.
– Dementuję to. Wojewoda lubuski nie wyraża zgody na przerywanie wałów. To informacja na godzinę 14.30
– powiedział Pawlak.
Zobaczcie, jak walczą mieszkańcy Szprotawy by uchronić swoje domy przed zalaniem!
11. Wojewoda Lubuski o wysadzaniu wałów przeciwpowodziowych (Aktualizacja z godz. 15.30)
Służby wojewody lubuskiego dementują informacje o planowanym wysadzeniu wałów przeciwpowodziowych w Szprotawie.
– Takie rozwiązanie nigdy nie było brane pod uwagę
– mówi wojewoda lubuski Marek Cebula.
Ewakuujemy ludzi, bo wały przesiąkają i może dojść do podtopień.
– Informacja o wysadzaniu jakichkolwiek wałów jest nieprawdziwa
– podkreśla wojewoda Marek Cebula.
Ewakuacją mają być objęci mieszkańcy Dziećmiarowic, którzy mieszkają w pobliżu drogi krajowej numer 12. Chodzi o 4 nieruchomości położone w pobliżu wałów.
12. Lubuscy żołnierze pomagają na Dolnym Śląsku (Aktualizacja z godz. 15.05)
5,5 tys. żołnierzy pomaga w walce z powodzią. W najbardziej zagrożonych rejonach są wojska obrony terytorialnej i wojska operacyjne.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Lubuscy żołnierze pomagają na Dolnym Śląsku
5,5 tys. żołnierzy pomaga w walce z powodzią. W najbardziej zagrożonych rejonach są wojska obrony terytorialnej i wojska operacyjne. Na miejscu na Dolnym Śląsku od niedzieli są także Lubuszanie...
Czytaj więcejDetails13. Zakład Karny w Krzywańcu na pomoc mieszkańcom Nowogrodu (Aktualizacja z godz. 14.00)
W Nowogrodzie Bobrzańskim od kilku dni trwa akcja przeciwpowodziowa. Służby i mieszkańcy napełniają worki z piaskiem. Te wykorzystane są do wzmacniania wałów wzdłuż Bobru. W działaniach uczestniczą także funkcjonariusze służby więziennej i osadzeni z Zakładu Karnego w Krzywańcu.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Zakład Karny w Krzywańcu na pomoc mieszkańcom Nowogrodu
W Nowogrodzie Bobrzańskim od kilku dni trwa akcja przeciwpowodziowa. Służby i mieszkańcy napełniają worki z piaskiem. Te wykorzystane są do wzmacniania wałów wzdłuż Bobru. W działaniach uczestniczą także funkcjonariusze...
Czytaj więcejDetails14. Mieszkańcy Szprotawy walczą o utrzymanie wału w Dziećmiarowicach (Aktualizacja z godz. 12.00)
Woda podchodzi pod koronę wału. Konstrukcje te są wzmacniane workami z piaskiem. Burmistrz miasta Mirosław Gąsik zaapelował do swoich mieszkańców o samoewakuację.
– Prosimy by w tym trudnym czasie wyjechać poza tereny zagrożone, mamy już domostwa, które zostały odcięte od świata
– dodaje Mirosław Gąsik .
Mieszkańcy od rana pracują na wałach, próbując zapobiec ich przerwaniu.
– Woda jest bardzo wysoko
– dodaje Gąsik w rozmowie z Radiem Zachód.
Wał przeciwpowodziowy w Dziećmarowicach – jedyna ochrona wsi i okolicznych miejscowości, jest zagrożona. Ludzie odpowiedzieli na apel sołectwa.
– Jestem dumna z moich mieszkańców i sąsiadów
– mówi Irena Zubal, sołtys wsi Dziećmarowice.
Obecnie poziom Bobru w Szprotawie utrzymuje się na poziomie około 450 centymetrów.
Na zdjęciach sytuacja w Dziećmiarowicach
15. Straż Rybacka PZW monitoruje stan rzek w regionie (Aktualizacja z godz. 11.10)
Do akcji przeciwpowodziowej w rejonie dołączyli też członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, którzy na bieżąco monitorują stan rzek i rosnący poziom wody. Oprócz monitorowania sytuacji na rzekach, członkowie Straży Rybackiej kontrolują też stan wałów powodziowych w naszym regionie.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Straż Rybacka PZW monitoruje stan rzek w regionie
Rośnie zagrożenie powodziowe na południu województwa lubuskiego. Do akcji przeciwpowodziowej w rejonie dołączyli też członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, którzy na bieżąco monitorują stan rzek i rosnący poziom wody. -...
Czytaj więcejDetails16. Prezydent Pabierowski o sytuacji powodziowej w Zielonej Górze (Aktualizacja z godz. 10.55)
– Na ten moment nie ma zagrożenia powodziowego w Zielonej Górze
– zapewnia Marcin Pabierowski.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.
Czytaj także:
Prezydent Pabierowski o sytuacji powodziowej w Zielonej Górze
– Na ten moment nie ma zagrożenia powodziowego w Zielonej Górze – zapewnia Marcin Pabierowski.Prezydent miasta, który był dzisiaj gościem „Rozmowy o 9.00”, mówił, że magistrat trzyma rękę na...
Czytaj więcejDetails17. Sytuacja powodziowa w Szprotawie i Małomicach (Aktualizacja z godz. 10.41)
419 cm wynosi aktualnie poziom wody na Bobrze w Szprotawie. Zatem stan alarmowy przekroczony jest o 69 cm. Sytuacja jest zatem optymistyczna, bo prognozowane modele IMGW to około 425 do 430 centymetrów. – Odcięta od centrum została południowa część miasta. Więcej informacji znajdziecie w artykule polecanym poniżej.
Czytaj także:
Sytuacja powodziowa w Szprotawie i Małomicach
419 cm wynosi aktualnie poziom wody na Bobrze w Szprotawie. Zatem stan alarmowy przekroczony jest o 69 cm. Sytuacja jest zatem optymistyczna, bo prognozowane modele IMGW to około 425...
Czytaj więcejDetails18. Stany alarmowe przekroczone na Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej i Szprotawie
– Z Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego wydaliśmy 120 tys. worków z piaskiem, jesteśmy w stałym kontakcie z władzami samorządów, reagujemy natychmiast na zgłaszane potrzeby, w terenie pracują maszyny do napełniania worków, szykujemy się na falę kulminacyjną
– powiedział PAP wojewoda lubuski Marek Cebula.
Z danych podanych przez IMGW z godz. 8 we wtorek (17 września) wynikało, że Bóbr w Szprotawie przekraczał stan alarmowy o 198 cm, a Szprotawa o 19 cm. W Żaganiu stan alarmowy na Bobrze był przekroczony o 151 cm, a w Nowogrodzie Bobrzańskim o 4 cm. Nysa Łużycka w Przewozie była 90 cm powyżej stanu alarmowego, a Kwisa w Łozach o 159 cm.
– W Małomicach, Szprotawie i Żaganiu nad Bobrem przemieszcza się fala wezbrania z południa kraju. Wszędzie tam podjęto niezbędne działania, zabezpieczane są wały i inne newralgiczne miejsca oraz jest gotowość do ewentualnej ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów
– powiedział PAP dyr. Pawlak.
Jak poinformował PAP rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, z obserwacji i najnowszych prognoz wynika, że kulminacja fali na Bobrze dotrze do Lubuskiego we wtorek (17 września) i będzie niższa niż prognozowano jeszcze kilka dni temu. Dodał, że z informacji PSP wynika, że Bóbr może się jeszcze podnieść o 30-40 cm, a potem woda powinna zacząć opadać.
– Obecnie nie ma większego zagrożenia dla mieszkańców Szprotawy. Oczywiście możliwe są lokalne podsiąki i woda może pojawiać się w piwnicach domów przy samym Bobrze, ale wały wytrzymują i rzeka nie wylewa. Pilnujemy, by przy mostach nie tworzyły się zatory spiętrzające wodę, kiedy do nich dochodzi, usuwamy je na bieżąco
– powiedział PAP mł. bryg. Kaniak.
Dodał, że w Żaganiu i Małomicach Bóbr znacząco przekracza stan alarmowy, ale mieści się w korycie i nie zalewa miast. Tam także mogą występować podsiąki.
– Podobnie sytuacja wygląda w przypadku miejscowościach przy Nysie Łużyckiej i Kwisie. Wszędzie tam jesteśmy i monitorujemy sytuację oraz pomagamy mieszkańcom, m.in. pilnując, by nie tworzyły się zatory przy mostach czy też umacniając wały
– powiedział rzecznik lubuskiej PSP.
W związku z sytuacją hydrologiczną na Bobrze i Kwisie alarmy przeciwpowodziowe obowiązują dla gmin: Szprotawa, Małomice oraz w mieście i gminie Żagań. W przypadku Nysy Łużyckiej pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w gminach: Przewóz, Trzebiel, Łęknica i Brody. W Żaganiu, Szprotawie i Małomicach nadal są zawieszone zajęcia w publicznych przedszkolach i szkołach.
Na przejście fali powodziowej środkowym odcinkiem Odry szykują się władze samorządowe lubuskich miast i gmin nad tą rzeką, m.in. Nowej Soli i Słubic.
Jak powiedział PAP Pawlak, według prognoz hydrologicznych do Nowej Soli fala ma dotrzeć w okolicach piątku-soboty, a do Słubic w okolicach niedzieli.
W regonie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne III stopnia przed wezbraniami rzek z przekroczeniem stanów alarmowych. Jeden z alertów obwiązuje do godz. 11.00 w środę (18 września) i dotyczy rzek: Bystrzyca, Bóbr, Kwisa poniżej zbiornika Leśna i Nysa Łużycka poniżej Zgorzelca. Drugi obowiązuje do godz. 11.00 w piątek (20 września) i dotyczy Baryczy.
Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało także ostrzeżenie III stopnia dotyczące wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych na obszarze Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru i od ujścia Bobru do Słubic. Ten alert obwiązuje od godz. 11.00 we wtorek do godz. 11.00 w poniedziałek (23 września) i prognozuje, że stany wody na Odrze środkowej będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej, początkowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych a następnie alarmowych.
Polecamy
Sytuacja powodziowa w Szprotawie i Małomicach
419 cm wynosi aktualnie poziom wody na Bobrze w Szprotawie. Zatem stan alarmowy przekroczony jest o 69 cm. Sytuacja jest...
Czytaj więcejDetails