Porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, strefy kibica i terminarz spotkań – m.in. takie informacje znajdą zainteresowani w przygotowanym przez MSZ poradniku kibica na Euro2024. Resort dyplomacji przypomina, że na czas Mistrzostw przywrócone zostaną kontrole graniczne, zaleca też zabranie najważniejszych dokumentów.
Po raz piąty z reprezentacją Polski, po raz drugi w Niemczech i po raz trzeci z udziałem 24 drużyn – w piątek rozpoczną się 17. w historii piłkarskie mistrzostwa Europy. Do wyłonienia najlepszego zespołu potrzebnych będzie 51 meczów. Turniej potrwa do 14 lipca.
Przygotowany przez MSZ poradnik zawiera porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, strefy kibica i terminarz spotkań – wszystko w jednym miejscu. Jest dostępny pod adresem >>https://poradnikkibicaeuro24.msz.gov.pl/<<.
MSZ radzi w nim m.in., by przed wyjazdem przygotować i zabrać ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia samochodu.
Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem
Czytaj także:
Jedziesz za granicę? Weź EKUZ
Coraz więcej mieszkańców miasta i regionu wyrabia przed wakacjami Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.– To widać m.in. w sali obsługi klientów – mówi Joanna Branicka, rzeczniczka lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu...
Czytaj więcejDetailsZaznacza, że warto także: wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz od odpowiedzialności cywilnej, aktywować mObywatela, który wprawdzie nie zastąpi zagubionego dokumentu, ale pomoże w potwierdzeniu tożsamości.
– Pamiętaj: na czas Mistrzostw przywrócone zostaną kontrole graniczne – pamiętaj o tym planując czas podróży, korzystaj z komunikacji publicznej – dojazd samochodem w okolice stadionów oraz stref kibica będzie bardzo utrudniony, jeśli zauważysz zagrożenie, powiadom niezwłocznie służby porządkowe
– zaznacza resort dyplomacji.
Radzi też, by dla bezpieczeństwa zgłosić wyjazd na EURO 2024 w systemie Odyseusz. Dzięki temu – podkreśla – w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą – „konsul będzie mógł się z tobą skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy”.
Przypomina, że konsul może pomóc w przypadku zgubienia własnego paszportu – i otrzymania paszportu tymczasowego na powrót do kraju, a także gdy potrzebna jest pomoc w związku z aresztowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem, albo gdy kibic szuka adwokata lub tłumacza – jako, że konsul może przekazać listę lokalnych adwokatów lub tłumaczy.
– Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy: organizowaniu biletów wstępu na zawody sportowe, pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej, reklamacji usług hotelowych, poszukiwaniu skradzionych rzeczy osobistych, organizowaniu transportu lokalnego, rezerwacji biletów lotniczych oraz hoteli i organizowaniu podróży do i z Niemiec, transferze środków pieniężnych, wyjaśnianiu kwestii związanych z mandatami karnymi i decyzjami niemieckich urzędów celnych
– przypomina w poradniku resort dyplomacji.
Mistrzostwa Europy to trzecia największa sportowa impreza w świecie, po igrzyskach olimpijskich i futbolowym mundialu. Jej historia sięga 1958 roku, kiedy na 3. Kongresie UEFA w Sztokholmie podjęto uchwałę o zorganizowaniu Pucharu Europy Narodów – Coupe d’Europe des Nations, który w 1965 r. przekształcono w oficjalne mistrzostwa kontynentu.
Biało-czerwoni udział w ME rozpoczną w niedzielę 16 czerwca od meczu z Holandią w Hamburgu, pięć dni później zagrają z Austrią w Berlinie, a 25 czerwca – z Francją w Dortmundzie.
Czytaj także:
Na Mistrzostwa Europy pociągiem z Rzepina
Dobra informacja dla fanów piłki nożnej. PKP uruchamia specjalne pociągi do Niemiec na Euro 2024. Pociągi te zatrzymywać się będą m.in. w Rzepinie.W czasie rozgrywek piłkarskich składy pociągów będą większe,...
Czytaj więcejDetailsPolecamy
Euro 2024 – w piątek pierwszy gwizdek
Po raz piąty z reprezentacją Polski, po raz drugi w Niemczech i po raz trzeci z udziałem 24 drużyn -...
Czytaj więcejDetails