W efekcie kontroli drogowej, prowadzonej przez zielonogórskich policjantów w miniony weekend zatrzymano przekraczających prędkość, pod wpływem alkoholu i narkotyków oraz bez uprawnień do prowadzenia pojazdów. Rekordzista miał prawie 3 promile alkoholu we krwi.
Podczas minionego weekendu kilku kierowcom nie udało się wyjść obronną ręka z konfrontacji z zielonogórskimi policjantami. Efekty kontroli drogowej zatrważają!
Naruszyli sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Sobota była dniem pechowym, dla kilku kierujących, którzy naruszyli sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Jeden z nich został zatrzymany w Zielonej Górze, a dwaj w Sulechowie, w tym 38-letni kierujący Land Roverem, w stosunku do którego Sąd Rejonowy w Lubinie wydał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Nietrzeźwi i pod wpływem narkotyków
W niedzielę natomiast policjanci zatrzymali kilku kierujących będących w stanie nietrzeźwości oraz kobietę prowadzącą po narkotykach. W Zielonej Górze na ulicy Świętej Kingi, kierujący Volkswagenem mając ponad pół promila spowodował kolizję drogową. Z kolei dzielnicowi z Nowogrodu Bobrzańskiego zatrzymali 39-letnią kierującą oplem, która miała prawie 1 promil. Kolejny zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego w Drągowinie – 47-mężczyzna, miał więcej niż jedno przestępstwo na swoim koncie. Nie dość, że kierował mając ponad 1,6 promila, to jeszcze posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, a dodatkowo był osobą poszukiwaną.
Niechlubnym rekordzistą okazał się jednak 50-latek zatrzymany w Płotach. Mężczyzna kierował renaultem mając niemal 3 promile.
Jazda „na gazie” słono kosztuje
Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i przypominamy o odpowiedzialności karnej – przestrzega podinsp. Małgorzata Stanisławska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. – Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia
– przypomina.
Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem z artykułu 244 kodeksu karnego, za którego popełnienie grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Notoryczne zatrzymywanie kierującego łamiącego zakaz sądowy może skutkować dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów orzeczonym przez sąd.
CZYTAJ TEŻ: