Jezioro Głębokie, jedno z najczystszych i największych jezior znajdujących się koło Miedzyrzecza w Lubuskiem, wysycha. Poziom wody w akwenie obniżył się o ponad metr. Opracowano analizę tego problemu, ale czekamy na decyzje ze strony właściciela jeziora, czyli skarbu państwa – powiedział Dariusz Brożek z Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.
Jezioro Głębokie położone jest na obszarze Pojezierza Lubuskiego, około pięć kilometrów na północ od Międzyrzecza. Jest to największe jezioro bezodpływowe w powiecie.
CZYTAJ TAKŻE: INTERWENCJE. Jak uratować Jezioro Głębokie?
„Jezioro Głębokie wysycha już od ponad 20 lat. W tym czasie poziom wody obniżył się o ponad jeden metr. Podobna sytuacja jest też na jeziorze wokół Pszczewa i Jeziorze Lubikowskim” – powiedział Dariusz Brożek z wydziału spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.
Podkreślił, że zjawisko wysychania jezior w regionie dotyczy głównie akwenów bezodpływowych.
Dalsza część tekstu pod mapą.
„Przed dwoma laty na zlecenie władz miejskich opracowano analizę tego problemu, a naukowcy ze Szczecina przedstawili kilka rozwiązań. Jednym z nich jest zasilenie wysychającego jeziora wodą z rzeki Obry”
– wyjaśnił i dodał, że obecnie nie są wdrażane żadne rozwiązania, ponieważ „nadal czekamy na konkretne ruchy ze strony właściciela akwenu, czyli skarbu państwa lub jego zarządcy, czyli starosty międzyrzeckiego”.
Zdaniem naukowców Jezioro Głębokie wysycha z powodu zmian klimatycznych i postępującej suszy hydrologicznej.
„Zlecona została koncepcja ratowania jeziora, jednak dopiero na podstawie rzetelnych badań będzie wiadomo, czy i ewentualnie w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku”
– podsumował Brożek.
CZYTAJ TAKŻE: Czy Jezioro Głębokie zniknie?