W pierwszym kwartale tego roku żołnierze 21 patrolu saperskiego z Krosna Odrzańskiego podjęli i zniszczyli 888 sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, głównie amunicji i niewybuchów z okresu II wojny światowej. Nie straszne im bomby, granaty i pociski artyleryjskie.
Przez trzy miesiące saperzy z podległego międzyrzeckiej brygadzie 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim na terenie swojego działania interweniowali 35 razy i pokonali swoimi pojazdami wojskowymi dystans ponad 7 tys. km.
Nie straszna im „zardzewiała śmierć”
W trakcie oczyszczania pięciu lubuskich powiatów z tzw. zardzewiałej śmierci podjęli i unieszkodliwili dwie bomby lotnicze, 413 pocisków artyleryjskich, sześć granatów moździerzowych i dwa ręczne. Zniszczyli także 377 sztuk amunicji strzeleckiej, 79 zapalników artyleryjskich i dwa pociski do granatnika” – poinformowała oficer prasowa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej por. Anna Dominiak.
Saperska praca w statystykach
Tylko w przeciągu ostatniego kwartału przyjęto i zrealizowano 35 zgłoszeń o wykryciu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, w trakcie realizacji których podjęto i zniszczono:
- Bomby lotnicze – 2 szt,
- Granaty moździerzowe – 6 szt,
- Granaty ręczne – 2 szt,
- Pociski artyleryjskie – 413 szt,
- Pocisk do granatnika – 2 szt,
- Zapalniki artyleryjskie – 79 szt,
- Amunicję strzelecką – 377 szt,
- Inne – 7 szt.
Saperzy edukują młodych
Dodała, że oprócz samej pracy w terenie, saperzy z Krosna Odrzańskiego cyklicznie spotykali się z dziećmi i młodzieżą szkolną na zajęciach profilaktycznych mających na celu przekazanie młodym ludziom informacji na temat postępowania w przypadku znalezienia materiałów niebezpiecznych.
ZOBACZ TEŻ:
- Sekrety pracy, czyli czego nie wiemy o żołnierzu?
- Potrzebni funkcjonariusze do Służby Celno-Skarbowej. Lubuska KAS ogłosiła nabór
- Areszt Śledczy w Zielonej Górze będzie miał swój sztandar
- Cyberprzestępcy znów atakują. Policja apeluje o dokładne sprawdzanie adresów mailowych