Związek Powstańców Warszawskich wraz z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego domagają się ustawowej ochrony powstańczych grobów.
Przygotowali już projekt ustawy, który 1 sierpnia chcą złożyć w sejmie. Powodem są informacje, jakie docierają do środowisk powstańczych, o możliwości likwidacji grobów bohaterów narodowych. W wielu przypadkach jest tak przez brak uiszczenia opłat cmentarnych.
Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego Rafał Szczepański mówi, że „dzięki ustawie obowiązek opieki nad powstańczymi mogiłami spoczywałby na państwie”. „Wszystkie groby powstańców warszawskich, bohaterów narodowych powinny być objęte nie – dorozumianą, ale prawną opieką państwa. To państwo powinno dbać o to, aby te groby istniały i aby ich stan był przyzwoity”, dodaje Rafał Szczepański.
W myśl projektu ustawy Prezes IPN miałby stworzyć bazę miejsc spoczynku powstańców oraz wydawałby decyzje administracyjne o zakazie likwidacji grobu. Z dwóch do trzech lat zwiększyłaby się też kara za znieważenie grobu powstańca.
Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Eugeniusz Tyrajski potwierdza, że „groby powstańców zasługują na szczególną opiekę”. „Same te groby są pewnego rodzaju zabytkiem. A tam się pisze, że grób do likwidacji, bo nieopłacony. A często tak bywa, że po prostu nie ma rodziny. Ja to wiem z własnych doświadczeń, że tak jest. Że nie ma kto się tym grobem zajmować”, dodaje Eugeniusz Tyrajski.
Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn mówi, że „teraz to młodsze pokolenia muszą zadbać o pamięć o powstańcach”. Myśmy występowali o oznaczenie tych grobów, kiedy byliśmy młodsi. Dzisiaj najmłodsi z nas to weterani dziewięćdziesięcioletni. I nie mamy już, ani tej żywotności, ani tej siły, żeby o to zadbać. Dlatego zwróciliśmy się z tym do Fundacji”, dodaje Zbigniew Galperyn.
Związek oraz Fundacja chcą, by ustawa była przyjęta przez Sejm jeszcze przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli przed 11 listopada.