28 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa. Nietypowe święto ma zwrócić uwagę na problem pomówień i szerzenia nieprawdy. Tymczasem od kilku dni cała Polska żyje sprawą ujawnienia korespondencji między mecenasem Romanem Giertychem z prowadzącym profil „Sok z buraka” Mariuszem Kozakiem-Zagozdą. Profil szerzący fake newsy i dezinformację.
Zapis rozmów dowodzi wspólnego działania, które mają na celu atakowanie rządzących, m.in. poprzez publikowanie obraźliwych wpisów, memów i grafik zawierających nieprawdziwe i hejterskie informacje.
Sprawa poddaje także w wątpliwość spontaniczne wiece poparcia dla Donalda Tuska. Jak się okazało, frekwencja była napędzana przez sieć związanych z opozycją internetowych profili.
Kozak-Zagozda, którego za skuteczność internetowych dziań docenił Rafał Trzaskowski, nazywając „królem”, to człowiek, który w internecie atakował Patryka Jakiego podczas kampanii samorządowej w 2018, a o jednej z posłanek PiS pisał, że w wieku 18 lat dokonała aborcji. Przykładów szkalujących ataków jest więcej.
Kozak-Zagozda został zatrudniony przez Trzaskowskiego w Urzędzie Miasta Warszawa. Tam nadal prowadził swoją działalność.
W Otwartym Mikrofonie pytamy Państwa o sprawę ujawnienia współpracy między autorem „Sok z buraka”, a osobami związanymi z Platformą Obywatelską. Jak oceniamy zorganizowany i systemowy hejt polityczny? Jakie są granice krytyki politycznej w przestrzeni publicznej? Pyta dziś Daniel Sawicki.
Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze – Facebooku i Twitterze.
Dziś w #OtwartyMikrofon pytamy o ocenę zaangażowania mec. Giertycha z hejterski „Sok z buraka”? https://t.co/qjPhYCFZjT
— Radio Zachód (@radiozachod) March 29, 2021