sobota, 3 stycznia 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Mamy dwóch pierwszych finalistów SKS w styczniu

    Zastalowcy o porażce ze Śląskiem: Zdecydowały detale

    Co za mecz w Orbicie! Zastal przegrał, ale walka była kapitalna!

    KSSSE Enea AJP pewnie wygrała w Jeleniej Górze

    fot. Paweł Górski

    Astra sparowała ze Stilonem, a nowy rok rozpocznie od wyjazdu do Jaworzna

    „Kangury” czują się jak zawodowcy

    Żak ciuła punkty w drodze do play-off

    Dzieje się – Zastal w końcu ma Konate, a dzisiaj gra ze Śląskiem

    Mateusz Baranowski (fot. Jakub Lesiński)

    MP: Baranowski chce obronić tytuł

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Mamy dwóch pierwszych finalistów SKS w styczniu

    Zastalowcy o porażce ze Śląskiem: Zdecydowały detale

    Co za mecz w Orbicie! Zastal przegrał, ale walka była kapitalna!

    KSSSE Enea AJP pewnie wygrała w Jeleniej Górze

    fot. Paweł Górski

    Astra sparowała ze Stilonem, a nowy rok rozpocznie od wyjazdu do Jaworzna

    „Kangury” czują się jak zawodowcy

    Żak ciuła punkty w drodze do play-off

    Dzieje się – Zastal w końcu ma Konate, a dzisiaj gra ze Śląskiem

    Mateusz Baranowski (fot. Jakub Lesiński)

    MP: Baranowski chce obronić tytuł

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień. Wielkanoc w tym roku w tym samym terminie, co u katolików

PAP PAP
2025-04-13 09:00
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Fot. Jean Hippolyte Flandrin

Wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Fot. Jean Hippolyte Flandrin

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Liturgia tego dnia rozpoczyna się poza prezbiterium od poświęcenia palm i odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. To też drugi dzień w roku oprócz Wielkiego Piątku, kiedy odczytywany jest opis Męki Pańskiej.

Niedziela Palmowa nazywana w Kościele katolickim Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli najważniejszy czas w roku dla chrześcijan, w którym wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

W Jerozolimie już w IV w. patriarcha dosiadał oślicy i otoczony tłumem wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Podobny zwyczaj rozpowszechnił się na Zachodzie Europy w V i VI wieku. Natomiast obrzęd święcenia palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku

– powiedział PAP historyk Kościoła, ks. prof. Stanisław Adamiak. 

Do reformy z 1955 r. celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół i zamykano bramę świątyni. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i kapłan z uczestnikami procesji wstępował do wnętrza kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało nam otworzone dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa. 

Na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, liturgia Niedzieli Palmowej obecnie rozpoczyna się przed świątynią bądź wybranym w kościele miejscu poza prezbiterium. Najpierw kapłan kropi wodą święconą gałązki i palmy, a następnie odczytywana jest Ewangelia o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy. Po wejściu w uroczystej procesji śpiewa się „hymn do Chrystusa Króla”. 

Opis wjazdu Jezusa znajduje się u czterech Ewangelistów. Czytamy, że Chrystus siedział na osiołku wypełniając tym samym proroctwo Zachariasza, który mówił, że mesjasz jako zbawiciel przyjdzie do swego ludu (Córy Syjońskiej, Córy Jerozolimskiej) jako „sprawiedliwy i zwycięski; pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy (Za 9,9)”.

W Starym Testamencie osiołek jest ukazywany jako zwierzę pokorne, pokojowe w przeciwieństwie do konia, który tekstach starożytnych kojarzył się z rzeczywistością wojenną

– zwrócił uwagę historyk Kościoła. 

Tłum wołając: „Hosanna synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w imieniu Pańskie, Hosanna na wysokościach!” wypowiadał słowa Psalmu 118, będącego błogosławieństwem kapłańskim towarzyszącym pielgrzymom wchodzącym w progi do świątyni jerozolimskiej. Hebrajski oryginał wyrażenia (hoshi’a na’) zawiera dwa słowa: czasownik zbawić (yasha’) i wyrażenie błagalne (na’), co oznacza „Zbaw, proszę”. 

Biblia nie wskazuje jednoznacznie czy ci, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas wjazdu do Jerozolimy śpiewając „Hosanna!” byli tymi samymi osobami, które za kilka dni podburzone przez arcykapłanów krzyczały: „Ukrzyżuj go!”.

Jerozolima była dużym miastem, więc nie wiemy, ile faktycznie osób uczestniczyło w uroczystym wjeździe Chrystusa. Możemy również zakładać, że pięć dni później kapłani zadbali, przed pałacem Piłata znaleźli się ci, którzy będą krzyczeć, że nie chcą Jezusa jako swojego króla

– powiedział ks. prof. Adamiak. 

Gest słania płaszczy, o którym czytamy w biblijnej scenie wjazdu Chrystusa do Jerozolimy zarezerwowany był w Izraelu dla króla.

Żydzi oczekiwali Mesjasza, który będzie władcą doczesnym, politycznym, który wyzwoli Izraela z rąk Rzymian. Świadectwem tego jest choćby pytanie apostołów zadane Zmartwychwstałemu Chrystusowi: Czy w tych dniach przywróci królestwo Izraela? Tymczasem fragment Ewangelii opisujący rozmowę Jezusa z Piłatem pokazuje, że „królestwo (Chrystusa – PAP) nie jest z tego świata”

– zauważył historyk Kościoła. 

Podkreślił, że prawdziwa chwała Chrystusa nie jest chwałą ziemskiego panowania, tylko chwałą, którą czerpie On od swojego Ojca.

Otrzymuje ją, ponieważ, jak czytamy w liście do Filipian „w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej”. Zatem prawdziwa chwała Chrystusa najbardziej ukazała się w Jego śmierci na krzyżu w Wielki Piątek

– powiedział ks. prof. Adamiak. 

Zwrócił uwagę, że Niedziela Palmowa to jeden z dwóch dni w roku w Kościele katolickim, kiedy czyta się lub śpiewa opis Męki Pańskiej. Odbywa się on bez świeczników i okadzania księgi. Czytający nie pozdrawia także ludu i nie robi znaków krzyża na księdze i na sobie. 

Zwyczaj ten został wprowadzony, aby pomóc wiernym wejść tajemnicę Triduum Paschalnego. Przed soborem watykańskim II ludzie nie przychodzili tak masowo do świątyń na liturgię w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, w związku z tym odczytywanie całej męki w Niedzielę Palmową dawało im szansę wejść w najważniejsze dla chrześcijaństwa tajemnice wiary. 

Tak naprawdę w kościołach w Niedzielę Palmową oraz w Triduum Paschalne powinna być tylko jedna liturgia, tak żeby wszyscy członkowie wspólnoty zgromadzili na wspólnej modlitwie. Jednak ze względów duszpasterskich w wielu parafiach w Niedzielę Palmową msze św. są według porządku niedzielnego

– powiedział duchowny. 

Zwrócił uwagę, że tylko w Ewangelii św. Jana jest mowa o gałązkach palmowych, natomiast w pozostałych wspomniane są bardziej ogólnie gałązki drzew.

We Włoszech na przykład ludzie przychodzą do kościoła z gałązkami oliwnymi. Natomiast w Polsce palemki najczęściej robione są z gałęzi wierzbowych z baziami i liści bukszpanu lub borówek. W niektórych regionach przygotowywane są również z suszonych kwiatów

– powiedział ks. prof. Adamiak.

Zgodnie z tradycją, palmy przechowywane są przez cały rok. Powstałym z ich spalenia popiołem posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową.

Dalsza część tekstu pod grafiką

igrafika_20250407_12.png

Niedziela Palmowa prawosławnych. Wielkanoc w tym roku w tym samym terminie, co u katolików

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą w niedzielę (13 kwietnia) Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nich w tym samym terminie, co u katolików. Dzieje się tak jednak tylko raz na jakiś czas.

Niedziela Palmowa, w tradycji wschodniosłowiańskiej zwana również wierzbową, to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Zgodnie ze wschodnią tradycją, pierwsze nabożeństwa ze święceniem palm odprawiane były w cerkwiach już w sobotę wieczorem. 

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku liturgii Niedzieli Palmowej przewodniczyć będzie ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. 

Palmy przynoszone do cerkwi są dużo skromniejsze od tych widywanych w kościołach katolików. To zwykle świeże, zielone, najczęściej wierzbowe gałązki, przewiązane jedynie kolorowymi wstążkami, czasem z wpiętym naturalnym lub sztucznym kwiatem. Dopuszczalne jest też używanie kwitnących gałązek, np. forsycji. 

W prawosławiu nie ma zwyczaju urządzania konkursów najpiękniejszych czy największych palm. Poświęcone palmy są przechowywane do następnego roku; zgodnie z tradycją, mają chronić dom i domowników. 

W wielu parafiach w dni poprzedzające Niedzielę Palmową przygotowywane były palmy, np. przez uczniów czy członków bractw cerkiewnych, które w niedzielę (również w sobotę, przed wieczornym nabożeństwem) można nabyć w świątyniach lub przy nich. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na parafialne potrzeby. 

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie, jak ma to miejsce w tym roku. Poprzednio ten sam termin wypadł w 2017 roku. Przeważnie jednak prawosławni świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa, tak jak np. w ubiegłym roku. Dwa lata temu prawosławni świętowali Wielkanoc tydzień po katolikach. 

Różnica w ustalaniu tej daty wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane. 

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.

Papież w homilii na Niedzielę Palmową: tak wiele osób niesie krzyż Jezusa

Papież Franciszek, przechodzący rekonwalescencję po ciężkiej chorobie, w homilii przygotowanej na mszę w Niedzielę Palmową napisał, że wiele osób „niesie krzyż Chrystusa”. „Czy widzimy Pana w ich twarzach, wyniszczonych wojną i nędzą?”- zapytał w homilii odczytanej przez kardynała Leonardo Sandriego.

Mszę na uroczyście udekorowanym placu Świętego Piotra, odprawioną przez delegata papieża, poprzedziła procesja z palmami i gałązkami oliwnymi. Na placu zgromadziło się około 20 tysięcy osób. 

W homilii, którą odczytał kardynał Sandri, papież podkreślił: „+Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie+. W ten sposób tłum wiwatuje na cześć Jezusa, gdy wkracza do Jerozolimy. Mesjasz przechodzi przez bramę świętego miasta, szeroko otwartą, by powitać tego, który kilka dni później wyjdzie przez nią przeklęty i skazany, obarczony ciężarem krzyża”. 

Dodał: „Jezus wychodzi naprzeciw wszystkim, w każdej sytuacji. Kiedy widzimy tłumy mężczyzn i kobiet, których nienawiść i przemoc popychają na drogę Kalwarii, pamiętajmy, że Bóg przemienia tę drogę w miejsce odkupienia, ponieważ sam nią przeszedł, oddając za nas swoje życie”. 

Franciszek przywołał opisaną w Ewangelii postać Szymon z Cyreny, zatrzymanego przez żołnierzy, którzy „włożyli na niego krzyż, aby go niósł za Jezusem”. 

Stwierdził, że „wielu Cyrenejczyków niesie krzyż Chrystusa” i zachęcił do refleksji: „Czy ich dostrzegamy? Czy widzimy Pana w ich twarzach, wyniszczonych wojną i nędzą?”. 

W obliczu straszliwej niesprawiedliwości zła, dźwiganie krzyża Chrystusa nigdy nie jest daremne; wręcz przeciwnie, jest to najbardziej konkretny sposób uczestniczenia w Jego zbawczej miłości

– zaznaczył papież. 

Wyjaśnił: „Męka Jezusa staje się współczuciem, gdy wyciągamy rękę do tego, kto już nie daje rady, gdy podnosimy tego, który upadł, gdy bierzemy w ramiona tego, kto jest pogrążony w beznadziei”. 

Bracia, siostry, aby doświadczyć tego wielkiego cudu miłosierdzia, wybierzmy jak będziemy nieść krzyż w Wielkim Tygodniu: nie na szyi, lecz w sercu. Nie tylko nasz własny, ale także tych, którzy cierpią obok nas; być może tej nieznanej osoby, którą przypadek – ale czy to naprawdę przypadek? – pozwolił nam spotkać

– zachęcił Franciszek.

Wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Fot. Jean Hippolyte Flandrin
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Fot. Jean Hippolyte Flandrin

Tagi: prawosławiewłochystolica apostolskawatykankościółwielkanockościół prawosławnyświęta wielkanocnecerkiew prawosławnaniedziela palmowaniedziela męki pańskiejkościół katolickiświęto wjazdu pańskiego do jerozolimypapież franciszekhomiliarzymwielki tydzień

Czytaj również

LUBUSKIE

Minibus linii 103 wyruszył na zielonogórskie drogi

3 stycznia 2026

Autobus linii 103 wyruszył na zielonogórskie drogi. Od soboty z minibusu mogą korzystać m.in. mieszkańcy Os. Mazurskiego, ul. Szwajcarskiej oraz Raculki....

Dr Dorota Szaban, prof. UZ
LUBUSKIE

Socjolożka o sztucznej inteligencji

3 stycznia 2026

Sztuczna inteligencja? Pomocne narzędzie, którego jednak nie powinniśmy przeceniać - twierdzi socjolożka Dorota Szaban, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prof. Szaban o...

Protest rolników w Zielonej Górze (fot. P. Kozubaj)
LUBUSKIE

Wojewoda o proteście rolników

3 stycznia 2026

- Jestem otwarty na postulaty rolników i nie unikam rozmów - zapewnił dziś na naszej antenie wojewoda lubuski Marek Cebula....

fot. P. Kozubaj
LUBUSKIE

Śnieg sypie, IMGW ostrzega

3 stycznia 2026

IMGW wydał dwa ostrzeżenia I stopnia dla województwa lubuskiego. Pierwsze dotyczy prognozowanych zawiei i zamieci śnieżnych. Alert obowiązuje dzisiaj od...

LUBUSKIE

Wojsko zachęca do wstąpienia w jego szeregi. Gdzie można rekrutować?

3 stycznia 2026

Wraz z nowym rokiem kontynuowana jest rekrutacja do poszczególnych sekcji wojskowych w całym regionie. O tym, że warto dołączyć do...

LUBUSKIE

Czy Zielonogórzanie cieszą się z opadów śniegu? [SONDA]

3 stycznia 2026

W Zielonej Górze spadł śnieg. W wielu miejscach na chodnikach i jezdni zalega duża warstwa białego puchu. Od rana na...

najnowsze z Lubuskiego

Mija tydzień – rozmowa 03.01.2026 Sebastian Ciemnoczołowski

Mija tydzień – rozmowa 03.01.2026 Marek Cebula

Mija tydzień – komentarz 03.01.2026 prof. Dorota Szaban – socjolog

Lubuskie Forum Radia Zachód 03.01.2026

Minibus linii 103 wyruszył na zielonogórskie drogi

Socjolożka o sztucznej inteligencji

Wojewoda o proteście rolników

Płatność za parking przy szpitalu w aplikacji? Trwają prace

Parlamentarzyści o amerykańskim ataku na Wenezuelę

Marszałek o kopalni miedzi: Powinna powstać w ciągu kilku lat

popularne

  • Fot. A. Smolak-Gmińska

    Jest pierwszy maluch w tym roku

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Rekordu nie było, ale na torach wciąż dramat

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Astra sparowała ze Stilonem, a nowy rok rozpocznie od wyjazdu do Jaworzna

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Parlamentarzyści o amerykańskim ataku na Wenezuelę

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • KSSSE Enea AJP pewnie wygrała w Jeleniej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj