Dzięki zgłoszeniu od mieszkanki Strzelec Krajeńskich policjanci mogli pomóc bezdomnemu, którego życie było zagrożone. Mężczyzna chroniąc się przed zimnem w pustostanie doznał urazu nogi i nie był w stanie się z niego wydostać.
Do tej sytuacji doszło w piątek (24 listopada). Kobieta usłyszała wołanie o pomoc dobiegające z pustostanu i natychmiast zareagowała. Wezwała policjantów, którzy w opuszczonym budynku znaleźli skrajnie wyczerpanego i odwodnionego mężczyznę.
– Na szczęście pomoc przyszła w sama porę. W wydostaniu mężczyzny na zewnątrz pomogli strażacy. 58-latek trafił do szpitala. Obecnie jego życiu nic już nie zagraża” – poinformował w poniedziałek (27 listopada) rzecznik lubuskiej policji podinsp. Marcin Maludy.
Okazało się, że mężczyzna będąc w opuszczonym budynku doznał urazu nogi i przez kilka dni nie mógł wyjść na zewnątrz. Z uwagi na niską temperaturę, brak dostępu do wody i jedzenia, jego życie było realnie zagrożone.
Policjanci apelują, by w okresie jesienno-zimowym zwracać uwagę na osoby, których życie z uwagi na niskie temperatury może być zagrożone. Najczęściej dzieje się tak w przypadku bezdomnych, ale i mieszkających samotnie starszych osób czy tych, które na skutek upojenia alkoholowego nie są w stanie dotrzeć do domu.
– Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112, dzięki któremu możemy komuś uratować życie. Nie bądźmy obojętni na los innych
– zaznaczył rzecznik.
Dodał, że jak co roku w okresie zimowym lubuscy policjanci podczas codziennej służby kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których chronią się bezdomni. Funkcjonariusze próbują przekonywać te osoby, by skorzystały z usług ogrzewalni czy schronisk im dedykowanych.
– Nie jesteśmy jednak w stanie dotrzeć wszędzie. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Taką, jaką wykazała się mieszkanka Strzelec Krajeńskich ratując z opresji 58-latka, którego życie było zagrożone
– podkreślił policjant.
Rzecznik nadmienił, że warto skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Tam też można sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem.
Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. uruchomił także bezpłatną infolinię dla bezdomnych. Pod numerem 800 109 160 można uzyskać informacje o schroniskach, noclegowniach, jadłodajniach i innych formach pomocy osobom zagrożonym bezdomnością oraz informować o miejscach ich przebywania.
W woj. lubuskim w miniony piątek (24 listopada) miały miejsce dwa pożary pustostanów, w których życie straciły łącznie trzy osoby bezdomne. To pokazuje jak ważne jest zwracanie uwagi i oferowanie pomocy ludziom borykającym się z tym problemem życiowym.
Polecamy
Tragedia w Torzymiu. Po pożarze w pustostanie znaleziono zwłoki
W piątek (24 listopada), po ugaszeniu pożaru pustostanu w Torzymiu strażacy znaleźli w nim zwęglone zwłoki. Przyczyna pożaru i tożsamość...
Czytaj więcejDetails