W domu rodziców skrzeczały papugi, gdy ona oglądała filmy Walta Disneya. Pierwszy seans kinowy to Kopciuszek z lat 50-tych. Potem zauważyła, że bardziej ciągnie ją do kina przyrodniczego, w którym bohaterami są zwierzęta. Dziś prowadzi bloga Filmowe zwierzęta – blog o postaciach zwierzęcych w kinie i dwa jego projekty poboczne: o kocich oraz o psich postaciach w kinie.
Marta Chrzczanowicz z wykształcenia jest filolożką polską, antropozoolożką i zoo psycholożką, ale przede wszystkim jest miłośniczką zwierząt, która kocha kino.
Rozmawiamy o zwierzętach, i ich roli w filmie. O koniach, które jeszcze nie tak dawno zabijane były na planie filmowym, żeby podnieść dramaturgię dzieła. O zwierzętach zrzucanych w przepaść, zabijanych, odzieranych ze skóry. O małpach, lwach i psach, które w filmie odgrywały rolę super bohaterów jednocześnie płacąc ogromną cenę za rozrywkę ludzi.
Co prawda powołana w 1877r. American Humane Association (pierwotnie jako International Humane Association) to organizacja monitorująca m.in. warunki, w jakich przebywają zwierzęta na planach filmowych, ale mimo jej znaku towarowego zdarza się, że filmowcy nie zachowują dobrostanu zwierząt podczas kręcenia zdjęć i także poza planem, tak jak miało to miejsce w czasie powstawania „Hobbita”.
https://www.filmowezwierzeta.com/
Podcasty
____________________________________________________________________________
Czy koty są dobrymi aktorami? Na tak postawione pytanie odpowie behawiorystka kotów Małgorzata Biegańska-Hendryk, która prowadzi bloga
Rozmowa
Jakich granic nie wolno przekraczać w filmie przyrodniczym? Piotr Dziełakowski, filmowiec i miłośnik żurawi opowie o najważniejszych zasadach fotografa przyrodniczego.
Relacja: