20 czerwca na lubuskim odcinku autostrady A2 odbędzie się akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla kierowców; w tym roku w ramach organizowanej tego samego dnia na wielu europejskich autostradach kampanii #(S)heWorks#ICare.
Jak poinformowała we wtorek (18 czerwca) rzeczniczka Autostrady Eksploatacji SA Renata Rychlewska, podczas kampanii operatorzy i koncesjonariusze autostrad organizują spotkania osób obsługujących autostradę z korzystającymi z autostrad kierowcami.
Druga odsłona akcji pn. „Masz jedno życie, badaj się!” będzie prowadzona w czwartek (20 czerwca) w godzinach 13–20 na autostradowych MOP Chociszewo i Rogoziniec w woj. lubuskim. Oprócz badań podstawowych parametrów kierowcy będą mogli nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na MOP Chociszewo ratownicy medyczni będą prowadzili krótki kurs jak korzystać z defibrylatora; te urządzenia są na wszystkich MOP koncesyjnej autostrady A2 Świecko – Konin. Ratownicy powiedzą również jak fachowo przekazać najważniejsze informacje operatorom numeru alarmowego 112.
Przebadać się będą mogli także pasażerowie. W ub. roku z tej możliwości skorzystało ponad 150 osób.
– Zdajemy sobie sprawę, że zawodowi kierowcy znaczną część swojego życia spędzają w samochodzie. Będąc nieustannie w trasie nie mają czasu, by zadbać o swoje zdrowie lub boją się wyników przeprowadzonych badań. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować im badania tam, gdzie korzystają z przerwy w pracy, czyli na przyautostradowych parkingach
– powiedziała Rychlewska.
Podczas badania ratownicy medyczni sprawdzą ciśnienie tętnicze i poziom glikemii. Doradzą także co zrobić, jeśli zajdzie konieczność wykonania dodatkowych badań. Każdy z przebadanych kierowców otrzyma broszurę z podstawowymi informacjami dot. zdrowego stylu życia.
Dodatkowo, w trakcie akcji kierowcy korzystając z alko- i narkogogli będą mogli sprawdzić, jak alkohol i narkotyki wypływają na szybkość ich reakcji. Do tego, dzięki specjalnemu urządzeniu, będą mogli zbadać widzenie zmierzchowe.
Wyniki ubiegłorocznej akcji pokazały, że kierowcy chętnie korzystali z badań pod warunkiem zachowania anonimowości, a niektórzy z badanych nie zdawali sobie sprawy ze swojego złego stanu zdrowia.
– W grupie przebadanych kierowców ponad 80 osób zdecydowanie gorzej widziała po zmroku. Świadomość tego faktu miało jedynie 20 z nich. Ośmiu osobom ratownicy medyczni zalecili niezwłoczny kontakt z lekarzem
– powiedziała rzeczniczka.