Zimą, ze względu na niskie temperatury bezdomni znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Policja prowadzi więc działania prewencyjne i interwencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z udziałem osób najbardziej potrzebujących. Ty także możesz pomóc – skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa!
Policjanci przypominają, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zagrożeń ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych oraz potrzebujących pomocy.
– Zachęcamy do korzystania z tej jakże pomocnej społeczeństwu aplikacji – namawia aspirant Justyna Sęczkowska-Sobol z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. – Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112 lub stacjonarny do dyżurnego właściwej jednostki policji
– uczula funkcjonariuszka.
Lubuscy policjanci codziennie podczas służby kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Patrole mają na celu skuteczniejsze dotarcie do potrzebujących, którzy w okresie zimowym mogą skorzystać z różnych form pomocy, między innymi noclegowni, ogrzewalni, a także ciepłego posiłku czy odzieży.
Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające na terenach ogrodów działkowych czy siedzące na ławkach i powiadomić o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli podczas służby patrolują ulice miasta, zwracając szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe w obawie czy nie znajduje się tam potrzebująca osoba. Funkcjonariusze wskazują osobom bezdomnym noclegownie czy inne miejsca, gdzie można się ogrzać i otrzymać posiłek.
– Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie
– przypomina aspirant Sęczkowska-Sobol.
Jak działa krajowa Mapa Zagrożeń
Policja „krok po kroku” wyjaśnia zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- otwieramy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa,
- akceptujemy regulamin,
- chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje,
- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia.
Dzięki temu Policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Jednakże nadal zgłoszenie widoczne jest dla policyjnego koordynatora mapy.
UWAGA! „Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Ważne jest odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Bardzo cieszy fakt, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz bardziej popularna i że mieszkańcy wielokrotnie z niej korzystają.
Ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami mrozów. Wszelkie informacje i zgłoszenia należy kierować pod numer alarmowy 112 oraz do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
CZYTAJ TEŻ: Infolinia dla bezdomnych już działa
Polecamy
Zielonogórska ogrzewalnia czeka na bezdomnych
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przypomina, że w trudny, zimowy czas dysponuje w Zielonej Górze schroniskiem i ogrzewalnią. By móc skorzystać ze...
Czytaj więcejDetails