czwartek, 25 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

W rocznicę misji IGNIS powołano Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

PAP PAP
2026-06-25 15:03
Podpisanie listu intencyjnego ws. powołania Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Podpisanie listu intencyjnego ws. powołania Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Wspieranie udziału polskich instytucji w przyszłych misjach kosmicznych oraz promocja osiągnięć polskiego sektora kosmicznego – to niektóre z zadań Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego powołanego w czwartek (25 czerwca), w pierwszą rocznicę startu polskiej misji IGNIS.

25 czerwca mija rok od wylotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, astronauty projektowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. International Space Station, ISS). Lot odbył się w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS, podczas której astronauta prowadził badania naukowe i angażował się w działania edukacyjne. 

Z okazji rocznicy w czwartek (25 czerwca) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (która w kwietniu nadała polskiemu astronaucie tytuł doktora honoris causa) zorganizowano konferencję naukową „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS”, poświęconą podsumowaniu osiągnięć polskiego sektora kosmicznego po misji oraz dyskusji nad jego dalszym rozwojem w kontekście nauki, gospodarki i innowacji. Było to jedyne tego dnia wydarzenie z udziałem polskiego astronauty. 

Rektor SGH Piotr Wachowiak wspominał, że rok wcześniej w auli, w której w czwartek trwała konferencja, odbywało się posiedzenie Senatu uczelni. Zgromadzenie to rozpoczęło się transmisją startu z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie misji Ax-4 z polskim astronautą na pokładzie. 

Misja IGNIS pokazała, że Polska posiada kompetencje, ambicje i potencjał, aby aktywnie współtworzyć przyszłość europejskiego sektora kosmicznego

– zaznaczył rektor Wachowiak. 

W trakcie czwartkowej konferencji ogłoszono powstanie Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego, powołanego przez pięć uczelni: Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Jagielloński, Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie i Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. List intencyjny podpisali rektorzy lub prorektorzy tych uczelni, z których każda – jak podkreślono, ma wnieść ważną perspektywę do powstającego centrum – technologiczną, ekonomiczną i związaną z fizjologią człowieka.

Jak wyjaśnili sygnatariusze listu, celem powołania tej instytucji będzie w szczególności integracja uczelni wyższych, jednostek naukowych, instytutów badawczych, administracji publicznej oraz podmiotów sektora kosmicznego. 

Cieszę się z obecności uczelni technicznych, uczelni ekonomicznej, uniwersytetu i również uczelni, która (zajmuje się – przyp. PAP) fizjologią organizmu, przygotowania fizycznego. (…) Obecność właśnie tych uczelni jest niesamowicie mocnym i ważnym punktem pokazania tej interdyscyplinarności kosmosu

– ocenił podczas briefingu prasowego Uznański-Wiśniewski. 

Zdaniem prorektora ds. kształcenia w AGH Krzysztofa Mendroka konieczne jest wsparcie sektora kosmicznego przez uczelnie, choćby w kwestii kształcenia przyszłych kadr. I temu m.in. ma służyć nowe centrum. 

Również w SGH została powołana komórka organizacyjna Centrum Ekosystemu Kosmicznego SGH. Zarządzenie rektora SGH w tej sprawie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2026 r. Rektor Wachowiak poinformował, że dyrektorem jednostki będzie Maciej Myśliwiec, obecnie ze Space Agency. 

Dr Aleksandra Bukała z PIAP Space, była szefowa misji IGNIS w Polskiej Agencji Kosmicznej, opowiadała w rozmowie z PAP, że w trakcie pakowania każdego statku kosmicznego zostaje czasami trochę wolnego miejsca – mniej więcej wielkości pudełka czekoladek.

Tak było też w przypadku kapsuły Dragon „Grace”, którą poleciała załoga misji Ax-4, w tym dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Tego miejsca było bardzo malutko, ale wystarczająco na 14 pamiątkowych patchy i naklejek z logo misji oraz naklejki 11 z 13 eksperymentów

– opisała. 

Dodała, że tradycją w takich przypadkach jest, że osoby szczególnie zaangażowane w prace nad misją dostają takie upominki z odpowiednim certyfikatem.

Zazwyczaj nie są to ludzie z pierwszych stron gazet, ale ci, którzy wykonali naprawdę ciężką pracę na rzecz misji

– wyjaśniła. 

Podczas konferencji oprawione pamiątkowe emblematy, naklejki i medale trafiły więc w ręce byłych i obecnych pracowników POLSA oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT). Dostali je m.in. Aleksandra Bukała; Grzegorz Wrochna (były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej); Agnieszka Gapys (przed misją była koordynatorką zespołu ds. komunikacji POLSA); Anna Bukiewicz-Szul (POLSA, koordynatorka zespołu ds. edukacji) i Piotr Zabadała, zastępca dyrektora Departamentu Innowacyjności i Polityki Kosmicznej w MRiT. 

Na briefingu prasowym po uroczystości Sławosz Uznański-Wiśniewski przypomniał, że 2025 r to był rekordowy rok dla Polski pod względem kosmicznym. Odbyła się wówczas misja IGNIS, a Polska zawarła trzy rekordowe kontrakty dla sektora kosmicznego warte od 50 do 800 mln euro.

Jesteśmy de facto nadal na początku rozwoju naszego sektora kosmicznego. (…) Pytanie jest dla mnie najważniejsze – nie, w jaki sposób wykorzystaliśmy ostatnich 12 miesięcy, ale w jaki sposób będziemy na co dzień wykorzystywać każdy tydzień, każdy miesiąc rozwoju. Tak żeby za pięć lat w Polsce technologicznie być w innym miejscu, nie tylko gospodarczo, ale również wizerunkowo, technologicznie przynależeć do tego najbardziej rozwiniętego świata.

Czytaj także:

W Bremie podpisano list intencyjny w sprawie budowy ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce Fot. X/@AschbacherJosef
KRAJ I ŚWIAT

Pierwszy krok na drodze do budowy ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce [AKTUALIZACJA]

27 listopada 2025

W trakcie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Bremie w Niemczech Polska zadeklarowała składkę w wysokości blisko 550 mln euro na programy opcjonalne ESA na lata 2026-2028 –...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

LUBUSKIE

Uniwersytet Zielonogórski przystąpi do Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego

26 listopada 2025

Uniwersytet Zielonogórski zamierza przystąpić do Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa (czyt. Laksa) działającego przy Uniwersytecie Warszawskim. Dzisiaj podpisano porozumienie, które umożliwi uczelni nawiązanie tej współpracy. - Sektor...

Czytaj więcejDetails
Tagi: sławosz uznański-wiśniewskiNaukaignisstudiapolski sektor kosmicznynauczaniemiędzyuczelniane centrum ekosystemu kosmicznegouczelniaekosystem kosmiczny rok po misji igniskosmosstudenciesaeuropejska agencja kosmicznauczelniepolsa

Czytaj również

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Ruszył nabór wniosków na stypendia dla żagańskich uczniów

25 czerwca 2026

Żagań rozpoczął nabór wniosków o stypendia za wybitne osiągnięcia uczniów szkół podstawowych. Mogą je zgłosić dyrektorzy placówek zarządzanych przez organ...

Marcin Kulasek. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
KRAJ I ŚWIAT

Ranking Perspektyw 2026. Wybrali najlepsze uczelnie w Polsce

23 czerwca 2026

Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w rankingu uczelni akademickich Perspektywy 2026. Z kolei wśród uczelni...

Fot. www.gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

M-dyplomy, księgi wieczyste i uprawnienia zawodowe wkrótce w m-Obywatelu

23 czerwca 2026

Dostęp do dyplomów uczelni wyższych, ksiąg wieczystych oraz dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe przez telefon - w aplikacji m-Obywatel wkrótce mają...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Minister nauki o zwiększeniu nakładów finansowych na naukę

23 czerwca 2026

Możliwe są nakłady finansowe na naukę na poziomie trzech procent PKB - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem minister nauki...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

23 czerwca 2026

132 uczniów z Zielonej Góry otrzymało stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce. To coroczna nagroda od prezydenta miasta dla osób,...

fot. Akademia im. Jakuba z Paradyża
LUBUSKIE

Studenci gorzowskiej akademii wygrali Akademickie Mistrzostwa Menadżerskie

23 czerwca 2026

Trzech studentów gorzowskiej akademii wygrało finał Akademickich Mistrzostw Menedżerskich 2026. Łukasz Grzywacz, Marcel Szczęsny i Michał Matkowski z Wydziału Ekonomicznego byli lepsi od 383...

najnowsze z Lubuskiego

Konserwatorskie podsumowanie w Trzebiechowie

Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

Mecze PGE Ekstraligi przełożone

List intencyjny o współpracy sanepidu z żagańskim CUS

Rewitalizacja szprotawskiego ratusza

Powitanie wakacji na bytomskich błoniach

Rusza Campowisko

Święto Sali Szeptów już w najbliższy weekend

Głodzili dziecko. Jest akt oskarżenia dla rodziców Helenki

Żarski powiat modernizuje budynek sali sportowej w lubskiej szkole

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Małgorzata Ragiel – dyrektorka CKZiU „Budowlanka” w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj