Fala powodziowa przechodzi przez kolejne miasta Dolnego Śląska, m.in. przez Wrocław; trudna sytuacja panuje w Lubuskiem. Szefowa KE zapowiedziała 10 mld euro z Funduszu Spójności na wsparcie krajów dotkniętych powodzią. Premier Donald Tusk przekazał, że 5 mld euro, które przypadnie Polsce, można wydać od zaraz.
Na piątek na godz. 7 zaplanowane jest kolejne posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Szef rządu zapowiedział, że będzie poświęcone m.in. kwestiom zdrowotnym i epidemiologicznym, weźmie w nim udział minister zdrowia Izabela Leszczyna.
W czwartek (19 września) do Wrocławia przyjechała szefowa KE Ursula von der Leyen, która spotkała się z premierem Polski, szefami rządów Czech i Słowacji oraz kanclerzem Austrii. Szefowa KE przekazała po tym spotkaniu, że – oprócz środków z Funduszu Solidarności – na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem.
Podczas wieczornego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk doprecyzował, że połowa wymienionej kwoty dotyczy Polski. Tusk tłumaczył, że 5 mld euro z Funduszu Spójności, które Polska ma wykorzystać na odbudowę po powodzi, wcześniej „teoretycznie były w naszej dyspozycji”. Jednak, jak wyjaśnił, Polska nie zdołałaby ich wydać, a obecnie „będziemy działać od zaraz, bez zbędnych procedur”. Według szefa rządu największym osiągnieciem spotkania z szefową KE jest to, że Polska nie będzie musiała „do tych miliardów, które wydamy na odbudowę terenów popowodziowych, dokładać narodowego finansowania”.
Podczas posiedzenia sztabu dyrektor IMGW Robert Czerniawski przekazał, że w Opolu, Brzegu i Oławie obserwowane są już spadki poziomu wody, a w piątek takie pierwsze spadki będą notowane we Wrocławiu. Natomiast wzrosty nastąpią m.in. w Brzegu Dolnym, Malczycach i Ścinawie. Według Czerniawskiego niepokojąca jest sytuacja w dolnych stanowiskach pomiarowych, poniżej Wrocławia. Jak przekazał, na wodowskazie w Brzegu Dolnym jest 906 centymetrów, a będzie 950 cm.
– Jeżeli nic się nie stanie z wałem, to mamy jeszcze 120 cm w zapasie
– dodał szef IMGW.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazał, że na rzekach przepływających przez miasto sytuacja jest stabilna i nigdzie woda nie przelewa się przez koronę wałów. Z kolei wojewoda lubuski Marek Cebula poinformował o objęciu stanem klęski żywiołowej powiatu żagańskiego. Tam sytuacja powodziowa jest bardzo ciężka.
Komendant główny policji Marek Boroń przekazał na posiedzeniu sztabu, że w czwartek nie było osób ewakuowanych. Poinformował również, że nie powiększyła się liczba śmiertelnych ofiar powodzi; dalej jest to siedem osób.
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że 19 tys. 922 żołnierzy jest obecnie bezpośrednio zaangażowanych w walkę z powodzią, m.in. umacnianie wałów i usuwanie zniszczeń. Wicepremier zapewnił, że wojsko pozostanie na terenach dotkniętych skutkami powodzi tyle, ile będzie to konieczne. Z kolei dowódca WOT gen. Krzysztof Stańczyk poinformował, że w czwartek siły zbrojne realizowały m.in. zadania usuwania śmieci naniesionych przez powódź w rejonie Kotliny Kłodzkiej m.in. w Głuchołazach i Lewinie Brzeskim.
Szef MSWIA Tomasz Siemoniak podał, że „w województwie dolnośląskim 684 rodziny otrzymały już zasiłki na kwotę ponad 3 mln zł, w opolskim 49 rodzin, w śląskim 185 i na jutro zaplanowana jest wypłata kolejnych 9,5 mln zł”. Zaapelował też do wojewodów, by zintensyfikowali wypłatę tych świadczeń.
Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski przekazał, że strażacy zbudują mobilne laboratorium w Stroniu Śląskim. We współpracy z wojskiem Państwowa Straż Pożarna prowadzi termowizyjną obserwację umocnień przeciwpowodziowych.
Prokuratura Krajowa przekazała, że w związku ze zgłoszonymi przypadkami szabrownictwa na terenach powodziowych prokuratury podjęły działania w kierunku ścigania sprawców takich przestępstw. Premier zapowiedział na wieczornym posiedzeniu sztabu, że każdy, kto zostanie przyłapany na szabrownictwie na terenach objętych stanem klęski żywiołowej, będzie surowo ukarany, „surowiej niż w innych okolicznościach”.
Podczas wieczornych obrad szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska mówiła m.in. o tym, że pracownicy Wód Polskich – zwłaszcza pracownicy zarządu zlewni Nysa – są celem ataków m.in. w internecie.
– Ponieważ są kierowane wobec nich groźby karalne, tę sprawę przekazałam odpowiednim służbom w ciągu dnia. Pracownicy mają zapewnioną obecnie ochronę
– powiedziała.
Premier zapewnił, że w przypadkach gróźb karalnych podjęte zostaną zdecydowane działania; zaapelował też o solidarność.
Tusk poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała osobę, która przebrana w mundur dezinformowała mieszkańców o rzekomym planie wysadzenia wału przeciwpowodziowego. Na wieczornym posiedzeniu sztabu premier – odnosząc się do zatrzymań dotyczących dezinformacji w sprawie rzekomego planu wysadzenia wału przeciwpowodziowego – poinformował, że celem sprawców było sianie paniki.
– Będziemy to naprawdę bardzo bezwzględnie badać i karać
– zapewnił.
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak przekazał, że sześć zespołów z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów zostało oddelegowanych do oceny stanu przepraw na terenach dotkniętych powodzią. Dodał, że pierwsze zespoły w piątek dotrą na Opolszczyznę.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że po tym jak w czwartek otwarty został most na DK94 w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) przez rzekę Bóbr, wszystkie drogi w woj. dolnośląskim są przejezdne. GDDKiA przekazała też, że od czwartku, od godz. 23.00 obowiązuje zakaz przejazdu samochodów ciężarowych (tranzytu) przez most na Odrze w Krośnie Odrzańskim i że w związku z tym wyznaczone zostały objazdy.
Polecamy
Fala kulminacyjna przechodzi przez lubuskie. W Kostrzynie zakaz przejazdu ciężarówek [AKTUALIZOWANY]
Wczoraj Szprotawa, Żagań, a także Nowogród Bobrzański dziś Krosno Odrzańskie. Kolejne miasta mierzą się z falą wezbraniową. W powiecie krośnieńskim swój...
Czytaj więcejCzytaj także:
Szefowa MEN: uruchamiamy platformę „Szkoły Szkołom”, by pomóc szkołom dotkniętym powodzią
MEN uruchamia platformę "Szkoły Szkołom". Szkoły dotknięte skutkami powodzi będą mogły zgłosić swoje potrzeby, co umożliwi skierowanie precyzyjnie pomocy do placówek, które najbardziej jej potrzebują - przekazała w czwartek...
Czytaj więcejCzytaj także:
Szefowa KE Ursula von der Leyen przybyła do Wrocławia. Weźmie udział w szczycie powodziowym
W czwartek (19 września) do Wrocławia przybyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która weźmie udział w szczycie powodziowym. Bedą w nim uczestniczyć także premierzy Polski Donald Tusk,...
Czytaj więcej