Magazyn reporterów „Czas na reportaż” przez 4 tygodnie będzie miał formę i treść dopasowaną do tematu przewodniego, czyli 20-letniej obecności Polski w UE. Emisja ostatniej audycji cyklu „Europejczycy” będzie miała miejsce dokładnie w rocznicę naszego przystąpienia czyli 1 maja. Polska stała się wtedy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej skłania do podsumowań nie tylko statystycznych w zakresie korzyści politycznych, ekonomicznych, dotyczących demokracji, czy narodowego bezpieczeństwa. To również refleksja nad zmieniającą się społeczną przestrzenią, którą tworzą przede wszystkim ludzie. Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, ulegał zmianom spowodowanym procesem integracji. W naszym cyklu chcemy pokazać ludzkie losy modelowane właśnie tym procesem i wpływ konkretnych inwestycji na społeczności lokalne. Stawiamy na różnorodność osób i postaw.
Podczas każdej z 4 audycji wyemitujemy z odpowiednim komentarzem dwa reportaże: jeden z północy, a drugi z południa województwa, po emisji włączymy nasz telefon i poprosimy Państwa o własne refleksje i komentarz do przedstawionych reportaży. Zatem zaczynamy…
„W stronę Europy”- reportaż Elżbiety Wozowczyk-Leszko.
Hubert Guzera rocznik 1990- finansista, przedsiębiorca, obywatel UE. Urodził się po zburzeniu Muru Berlińskiego, dorastał w czasach wielkiej transformacji. Począwszy od przedszkola przez kolejne lata edukacji, Szkolne Kluby Europejczyka, studenckie wymiany w ramach programu Erasmus, w końcu podjęcie własnej działalności gospodarczej miał świadomość, że wspólnota europejska jest wielką wartością. Daje młodym ludziom możliwość rozwoju, otwiera perspektywy na pozbawione kompleksów życie w środkowej części Europy.
„W stronę tradycji” – reportaż Izabeli Patek
Zagroda Młyńska w Bogdańcu prowadzi działalność etnograficzną. Główny młyn pochodzi z 1826 roku. Ekspozycje muzealne zrealizowane są w zabytkowych obiektach i w plenerze. Łączą przedwojenne tradycje niemieckie obecnych gospodarzy polskich. Wystawy prezentują kulturę ludową, ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej obróbki ziarna i powstawania chleba oraz historię Bogdańca. Na szczególną uwagę zasługuje zrekonstruowane koło młyńskie, które napędzało Młyn Górny do lat 30. XX wieku. Obiekt został poddany całkowitej renowacji i konserwacji z udziałem środków europejskich. Koszt całkowity remontu i rewitalizacji Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu, to ok. 12mln, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego -Lubuskie 2020 ponad 4 mln złotych.
Posłuchaj pierwszej części cyklu.
W części drugiej 17 kwietnia odwiedzimy Szpital Matki i Dziecka w Zielonej Górze i Centrum Edukacji Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.