Lubuskie organizacje pożytku publicznego wciąż zabiegają o pozyskanie 1,5 procent z odpisów podatkowych mieszkańców. Taki status posiada 278 organizacji na niemal 4 tysiące zarejestrowanych w naszym regionie. To fundacje, stowarzyszenia, ale też ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe czy koła gospodyń wiejskich.
Dla wielu organizacji te środki to solidny zastrzyk finansowy. Jak mówi Tomasz Lehman z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze, dają one możliwość reagowania na aktualne potrzeby danej organizacji:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym Dalej Razem środki z odpisów podatkowych przeznacza m.in. na działania terapeutyczne. Mówi Agnieszka Zawistowska, kierowniczka szkoły i przedszkola:
Status OPP mają także organizacje działające na rzez zwierząt, m.in. zielonogórskie schronisko. Jak mówi jego kierowniczka Monika Nowak, w dobie rosnących cen lekarstw i artykułów zoologicznych wpływ z 1,5 procent znacznie wspomoże placówkę:
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zachęca do przekazywania odpisów podatkowych akcją „1,5% podatku, 100% serca”. W zeszłym roku Lubuszanie wsparli Caritas kwotą 700 tysięcy złotych. 530 tysięcy trafiło do podopiecznych posiadających subkonta, a 170 tysięcy przeznaczono na działania statutowe. Mówi Dominika Łapucha z Centrum Wolontariatu Caritas.
W ubiegłym roku Lubuszanie przekazali organizacjom blisko 24 miliony złotych, z tego 12 milionów trafiło do OPP zarejestrowanych w regionie. Najwięcej środków trafiło na konto zielonogórskiego stowarzyszenia Warto jest pomagać.