Flins – tak Rada Miejska w Szprotawie nazwała niedawno jeden z największych głazów narzutowych w regionie, ustanawiając go w drodze uchwały pomnikiem przyrody chronionym prawem. Kamień stoi przy drodze wojewódzkiej nr 297 nieopodal wsi Długie, gdzie gmina Szprotawa graniczy z gminą Nowe Miasteczko, i jest z tej drogi doskonale widoczny.
Głaz został już dostrzeżony przez przyrodnika prof. dr Theodora Schube podczas badań w latach 1917-1924, a w 1930 roku został wymieniony w wykazie najważniejszych pomników przyrody rejencji legnickiej. Jego obwód przy gruncie mierzy blisko 10 metrów, a wystaje z ziemi na wysokość 1 metra. Nikt nie wie, jak wielka jego część pozostaje skryta w gruncie. Skała składa się z granitu i różnych odmian kwarcu.
Obecnie oficjalnie jest to największy głaz narzutowy w gminie Szprotawa. O jego ochronę od lat zabiegało Towarzystwo Bory Dolnośląskie.
Nazwa pomnika przyrody nawiązuje do lokalnych podań o legendarnym słowiańskim bóstwie Flins wyrażanym w złotym posągu, którego ślady stóp ponoć zostały pozostawione na szprotawskim kamieniu.
Inf. i fot. M. Boryna