Schroniska, ogrzewalnie, jadłodajnie i całodobowa infolinia dla osób bezdomnych oraz potrzebujących – to niektóre formy pomocy dostępne w Lubuskiem dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i potrzebujących. Od wczesnej jesieni do późnej zimy osobom bezdomnym pomagają też lubuscy stróże prawa.
W ostatnich dniach znacznie obniżyła się temperatura, a chłody stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz w podeszłym wieku. Mundurowi prowadzą patrole w rejonach, gdzie często przebywają osoby bezdomne, monitorując sytuację, zapewniając pomoc i reagując na sytuacje kryzysowe.
Niskie temperatury mogą być niebezpieczne dla każdego, dlatego w ramach akcji pomocowej policjanci podejmują różnego typu działania, takie jak:
- przeprowadzanie wzmożonych kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych,
- współpraca z organizacjami i służbami w celu zapewnienia schronienia bezdomnym,
- zwracanie szczególnej uwagi na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, które przebywają na dworze,
- intensyfikowanie kontroli drogowych, zwłaszcza w miejscach o trudnych warunkach pogodowych,
- apelowanie do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,
- prowadzenie działań o charakterze profilaktycznym i informacyjnym.
Wszelkie działania podejmowane przez policjantów mają na celu ograniczenie negatywnych skutków niskich temperatur oraz zjawiska bezdomności, jak również skierowane są na szeroko pojęte bezpieczeństwo w ruchu drogowym w okresie zimowym.
Bezdomni w Lubuskiem mogą liczyć na pomoc
Osoby bezdomne, starszym i samotnym należą do grupy osób najbardziej narażonych na wychłodzenie organizmu.
Kiedy widzimy takie osoby, które mogą potrzebować pomocy, nie bójmy się zadzwonić i powiadomić o tym fakcie funkcjonariuszy. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia jest priorytetowym zadaniem każdego z nas.
Policjanci prowadzą zimą wzmożone kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzają między innymi ogródki działkowe, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki.
– Nie bądźmy obojętni! – apelują funkcjonariusze policji. – Informujmy na numer alarmowy 112, o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, w altanie ogrodowej, która mogłaby być narażona na wyziębienie lub zamarznięcie. Istnieje możliwość zgłoszenia o bezdomności za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Żadnego zgłoszenia nie potraktujemy obojętnie, każde będzie dokładnie zweryfikowane
– zapewniają policjanci.
Od 1 listopada 2024r. w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została uruchomiona bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych oraz potrzebujących pomocy o numerze: 800 109 160.
Polecamy
Możesz pomóc bezdomnym! Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa!
Zimą, ze względu na niskie temperatury bezdomni znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Policja prowadzi więc działania...
Czytaj więcej