środa, 24 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Nie będzie 15 proc. podwyżek dla nauczycieli

PAP PAP
2026-02-18 12:30
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Freepik

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Freepik

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Po wtorkowym (17 lutego) spotkaniu w MEN ws. płac związkowcy poinformowali, że nie akceptują proponowanego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 3 proc. Resort przekazał PAP, że podziela opinię o konieczności zmian w wynagradzaniu nauczycieli. Zaznaczył, że od początku kadencji rząd wdraża kolejne podwyżki.

We wtorek (17 lutego) w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się około dwugodzinne spotkanie uzgodnieniowe kierownictwa resortu (ministry Barbary Nowackiej i wiceministrów: Katarzyny Lubnauer, Pauliny Piechny-Więckiewicz i Henryka Kiepury) ze związkami zawodowymi w sprawie projektu rozporządzenia płacowego. MEN proponuje w nim zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o 3 proc. 

Zgodnie z projektem w 2026 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wzrosną o 3 proc. w stosunku do minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego z 2025 r. Tym samym wzrosną również inne składniki wynagrodzenia nauczycieli uzależnione od wysokości wynagrodzenia zasadniczego. 

MEN zaznacza, że wysokość wzrostu wynagrodzenia zasadniczego wynika z 3-procentowego wzrostu wynagrodzenia średniego w związku z ustawą budżetową na 2026 r. w zakresie kwoty bazowej dla nauczycieli. 

Propozycję negatywnie oceniają trzy duże nauczycielskie związki zawodowe, które brały udział w rozmowach: Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), Wolny Związek Zawodowy „Forum-Oświata” (WZZ „Forum-Oświata”) oraz Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania (KSOiW) NSZZ „Solidarność”. 

Według przewodniczącego WZZ „Forum-Oświata” Sławomira Wittkowicza rozmowy „to jest fikcja, a nie prowadzenie negocjacji”.

Chociażby z tego powodu, że te negocjacje powinny odbywać się przed składaniem przez rząd projektu budżetu na następny rok kalendarzowy – w maju lub czerwcu każdego roku, a nie po tym, jak budżet jest zamknięty

– powiedział po spotkaniu. 

Dodał, że choć wtorkowa rozmowa przebiegała w „miłej, dość sympatycznej atmosferze”, to jednak związkowcy zdają sobie sprawę, że „z prawnego punktu widzenia, przy zamkniętym budżecie, minister nie ma żadnego ruchu ani o jedną złotówkę”. 

Związek absolutnie nie aprobuje proponowanego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, bo trudno tu nawet używać określenia wzrost – powiedział po zakończeniu rozmów prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Jesteśmy dokładnie w tym samym punkcie, w którym byliśmy, wchodząc na to spotkanie

– dodał.

ZNP uważa, że propozycja jest nieakceptowalna, ponieważ to wzrost tylko o prognozowaną inflację. Postuluje wzrost wynagrodzeń o 15 proc. 

Broniarz ocenił, że ministra edukacji Barbara Nowacka „nie wykorzystała przynależnej jej możliwości zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego – bo to jest tylko kompetencja ministra edukacji”. 

Wiceprzewodnicząca oświatowej „Solidarności” Danuta Utrata argumentowała, że „poprawa, która następuje, jest niewystarczająca, by utrzymać jakość edukacji”. Dodała, że „Kodeks pracy gwarantuje godziwe wynagrodzenia, a one od wielu lat są fatalne w oświacie, nie tylko za tych rządów”. 

„Solidarność” mówi: nie, nie godzimy się. Nie chcemy już dłużej czekać

– zaznaczyła.

Poinformowała, że na początku marca odbędzie się Rada KSOiW, która będzie „opiniować całą sytuację” oraz dalsze działania. 

Rzeczniczka prasowa resortu Ewelina Gorczyca przekazała PAP po spotkaniu, że „minister edukacji podziela opinię o konieczności zmian w wynagradzaniu nauczycieli dla zapewnienia adekwatnego poziomu płac do ich zadań i roli społecznej”. Dodała, że „od początku kadencji obecnego rządu wdrażane są kolejne podwyżki – w 2024 r. 30–33 proc., w kolejnych latach 5 proc. i 3 proc., co daje skumulowany wzrost w latach 2024–2026 o 41–44 proc. (przy prognozowanej inflacji 10,5 proc.)”. 

Poinformowała, że „trwają prace nad mechanizmem systematycznego wzrostu płac, rozliczaniem nadliczbowych godzin oraz w zakresie postępowań dyscyplinarnych”. Przekazała też, że „kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi w temacie wynagrodzeń planowane jest na marzec”. 

Gorczyca dodała, że „ostatnie nowelizacje ustawy Karta Nauczyciela wprowadziły korzystne rozwiązania: skrócenie okresu umowy na czas określony do roku, uregulowanie godzin ponadwymiarowych, nagrodę jubileuszową, wyższe odprawy emerytalne, usprawnienie ocen nauczycieli i ujednolicenie pensum”.

Ile zarobią nauczyciele

Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym w przypadku nauczyciela początkującego od 1 stycznia br. ma wynosić 5308 zł brutto (wzrost o 155 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 5469 zł brutto (wzrost o 159 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 6397 zł brutto (wzrost o 186 zł brutto). Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowią najliczniejszą grupę – to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli. 

Pozostali nauczyciele to osoby z tytułem zawodowym magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz innym wykształceniem. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z takim poziomem wykształcenia od 1 stycznia 2026 r. ma wynosić 5178 zł brutto (wzrost o 151 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 5311 zł brutto (wzrost o 155 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 5567 zł brutto (wzrost o 162 zł brutto). 

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2026 r.

Nowacka dla „Rz”: MEN prowadzi zaawansowane rozmowy z MF o zmianie systemu wynagradzania nauczycieli

Ministra edukacji Barbara Nowacka w rozmowie z „Rzeczpospolitą” oświadczyła, że MEN prowadzi zaawansowane rozmowy z resortem finansów w sprawie zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Zapewniła, że rozwiązanie zapewni stabilność wzrostu płac.

Szefowa MEN w wywiadzie dla środowej (18 stycznia) „Rzeczpospolitej” była pytana m.in. o zarobki nauczycieli i kwestię systemowej zmiany ich wynagradzania. 

Podkreśliła, że nauczyciele muszą zarabiać dobrze.

To jest zawód prestiżowy, dlatego ich pensje powinny rosnąć z roku na rok. Ale dla mnie jest szalenie istotne, by powiązać wzrost wynagrodzeń nauczycieli ze wskaźnikami gospodarczymi. I doprowadzimy tę zmianę do skutku. To zobowiązanie zarówno moje, jak i premiera Donalda Tuska. Nie chcemy, by pensje w szkołach były zależne od władzy

– powiedziała Nowacka. 

Zapytana o to, z jakimi wskaźnikami powiązane zostaną wynagrodzenia nauczycieli i czy będzie to propozycja, którą złożył w Sejmie Związek Nauczycielstwa Polskiego, powiedziała, że resort szykuje rozwiązanie, które „będzie wskazywało pewnie trochę inne wskaźniki, ale z pewnością da stabilność wzrostu pensji”. 

Jesteśmy obecnie w trakcie zaawansowanych rozmów z Ministerstwem Finansów, przygotowywane są różne modele obliczania nauczycielskich pensji. Nie boimy wyzwań. Przecież podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w 2024 r. (tak wiem, że minęły już dwa lata) wyniosły aż 30 proc. I jest też tego efekt uboczny – 40 proc. nauczycieli znalazło się w drugim progu podatkowym

– zaznaczyła.

Dodała, że ma nadzieję na to, że niedługo będą gotowi te rozwiązania przedstawić.

Czytaj także:

Fot. Freepik
KRAJ I ŚWIAT

Od 1 stycznia nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe

20 grudnia 2025

Od 1 stycznia 2026 r. nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, jeśli nastąpiło to z przyczyn niezależnych od niego – wynika z podpisanej w czwartek (18 grudnia) przez prezydenta Karola Nawrockiego noweli ustawy Karta nauczyciela....

Czytaj więcejDetails

Polecamy

Fot. Pixabay
KRAJ I ŚWIAT

Ostatnia tura ferii mroźna, ale ze śniegiem

15 lutego 2026

Najbliższy tydzień będzie dość chłodny, szczególnie na północnym wschodzie kraju. Nocami spadki temperatur będą dość silne - nawet do minus...

Czytaj więcejDetails
Fot. Jakub Mielcarz

Urząd miasta: „Nie będzie likwidacji naboru do żadnego miejskiego przedszkola”

11 lutego 2026
Radio Gorzów

Gorzowska akademia z mniejszym wsparciem na kierunki medyczne

11 lutego 2026

Porozumienie powiatu żagańskiego z OHP

10 lutego 2026

Resort edukacji przypomina przed feriami o mLegitymacjach szkolnych

14 stycznia 2026
Tagi: wypłatawypłatypieniądzezarobkinauczaniezwiązki zawodowebarbara nowackaminister edukacji narodowejznpwynagrodzenia nauczycielizwiązek nauczycielstwa polskiegoMENnauczycieleedukacjaministerstwo edukacji narodowejszkoła

Czytaj również

Marcin Kulasek. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
KRAJ I ŚWIAT

Ranking Perspektyw 2026. Wybrali najlepsze uczelnie w Polsce

23 czerwca 2026

Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w rankingu uczelni akademickich Perspektywy 2026. Z kolei wśród uczelni...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Najbliższe dwa dni pogodne i ciepłe. W weekend na zachodzie do 38 st. C. Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów [AKTUALIZACJA]

23 czerwca 2026

We wtorek (23 czerwca) zachmurzenie będzie małe, termometry wskażą do 26 st. C. W środę pogoda słoneczna, a niebo w...

Fot. www.gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

M-dyplomy, księgi wieczyste i uprawnienia zawodowe wkrótce w m-Obywatelu

23 czerwca 2026

Dostęp do dyplomów uczelni wyższych, ksiąg wieczystych oraz dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe przez telefon - w aplikacji m-Obywatel wkrótce mają...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Minister nauki o zwiększeniu nakładów finansowych na naukę

23 czerwca 2026

Możliwe są nakłady finansowe na naukę na poziomie trzech procent PKB - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem minister nauki...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

23 czerwca 2026

132 uczniów z Zielonej Góry otrzymało stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce. To coroczna nagroda od prezydenta miasta dla osób,...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Premier: wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach

23 czerwca 2026

Wstępne wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach, dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych - powiedział...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Grant na „Zielone serce Lutola” czeka na realizację

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj