piątek, 5 grudnia 2025
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    Stal Gorzów bez prezesa Radio Zachód - Lubuskie

    Stal Gorzów bez prezesa

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu Radio Zachód - Lubuskie

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu

    fot. Paweł Górski

    Zastal wraca do gry meczem w Słupsku. Transmisja w Radiu Zachód!

    Łucznik mocno odczuł przeskok z okręgówki Radio Zachód - Lubuskie

    Łucznik mocno odczuł przeskok z okręgówki

    fot. P.Kaczmarek/AZS AJP Gorzów Wlkp.

    Jedna zawodniczka meczu nie wygra

    STS Wulmar goni czołową czwórkę Radio Zachód - Lubuskie

    STS Wulmar goni czołową czwórkę

    Trasa wyścigu; fot. Facebook/Zawody kolarskie LKS Trasy Zielona Góra

    W niedzielę Drzonkowem zawładną kolarze przełajowi

    Po meczach z czołówką, Astra podejmie beniaminka PLS.1 Ligi Radio Zachód - Lubuskie

    Po meczach z czołówką, Astra podejmie beniaminka PLS.1 Ligi

    Mistrzynie Polski pokonane we własnej hali Radio Zachód - Lubuskie

    Mistrzynie Polski pokonane we własnej hali

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    Stal Gorzów bez prezesa Radio Zachód - Lubuskie

    Stal Gorzów bez prezesa

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu Radio Zachód - Lubuskie

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu

    fot. Paweł Górski

    Zastal wraca do gry meczem w Słupsku. Transmisja w Radiu Zachód!

    Łucznik mocno odczuł przeskok z okręgówki Radio Zachód - Lubuskie

    Łucznik mocno odczuł przeskok z okręgówki

    fot. P.Kaczmarek/AZS AJP Gorzów Wlkp.

    Jedna zawodniczka meczu nie wygra

    STS Wulmar goni czołową czwórkę Radio Zachód - Lubuskie

    STS Wulmar goni czołową czwórkę

    Trasa wyścigu; fot. Facebook/Zawody kolarskie LKS Trasy Zielona Góra

    W niedzielę Drzonkowem zawładną kolarze przełajowi

    Po meczach z czołówką, Astra podejmie beniaminka PLS.1 Ligi Radio Zachód - Lubuskie

    Po meczach z czołówką, Astra podejmie beniaminka PLS.1 Ligi

    Mistrzynie Polski pokonane we własnej hali Radio Zachód - Lubuskie

    Mistrzynie Polski pokonane we własnej hali

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

MSWiA: powstanie Centrum Bezpieczeństwa Morskiego dla ochrony strategicznej infrastruktury na morzu

PAP PAP
2025-07-24 14:43
CBM działałoby w strukturach Straży Granicznej - 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Fot. www.morski.strazgraniczna.pl

CBM działałoby w strukturach Straży Granicznej - 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Fot. www.morski.strazgraniczna.pl

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. CBM w strukturach Straży Granicznej
  • 2. Zadania Straży Granicznej w pasie morskim

Powstanie Centrum Bezpieczeństwa Morskiego dla ochrony strategicznej dla państwa infrastruktury portowej i energetycznej na morzu – zapewnił w czwartek (24 lipca) w Sejmie Mariusz Cichomski z MSWiA. Posłowie wyrazili zaniepokojenie brakami kadrowymi w nadmorskich jednostkach Straży Granicznej.

W czwartek (24 lipca) Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła informację na temat ochrony morskiej infrastruktury krytycznej. Chodzi o porty, morskie terminale paliwowe i gazowe, rurociągi, podmorskie kable energetyczne, powstające farmy wiatrowe.

Komisja przyjęła dezyderat skierowany do ministra spraw wewnętrznych i administracji, w którym wyraziła „głębokie zaniepokojenie” brakami kadrowymi w Kaszubskim Dywizjonie i Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej. Zdaniem komisji „poważne” braki kadrowe w jednostkach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo granicy nadmorskiej należy uznać za „stan alarmujący”, biorąc pod uwagę, że są tam zlokalizowane i powstają strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje. Posłowie zaapelowali do ministra spraw wewnętrznych o niezwłoczne uzupełnienie braków kadrowych w dywizjonach i przedstawienie informacji o środkach finansowych przeznaczanych na ten cel.

Dalsza część tekstu pod polecanymi artykułami

Czytaj także:

Ruszyły kontrole na granicy z Niemcami i Litwą [AKTUALIZACJA] Radio Zachód - Lubuskie
LUBUSKIE

Ruszyły kontrole na granicy z Niemcami i Litwą [AKTUALIZACJA]

7 lipca 2025

O północy rozpoczęły się kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. W tym samym czasie na przejściu granicznym na autostradzie A2 w Świecku odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

Polska wprowadza czasowe kontrole na granicy. W Lubuskiem ponad 20 punktów Radio Zachód - Lubuskie
LUBUSKIE

Polska wprowadza czasowe kontrole na granicy. W Lubuskiem ponad 20 punktów

4 lipca 2025

Od północy 7 lipca Polska wprowadza czasowe kontrole na granicy z Niemcami oraz z Litwą. Jeśli chodzi o województwo lubuskie, to wyznaczono tu 21 jeden miejsc, w których prowadzone...

Czytaj więcejDetails

Zastępca dyrektora departamentu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury Sonia Knobloch-Sieradzka wskazała na propozycję stworzenia jednego podmiotu odpowiedzialnego za koordynowanie działań w obszarze monitorowania polskich obszarów morskich i wymiany informacji.

1. CBM w strukturach Straży Granicznej

Minister infrastruktury w pełni popiera plany powołania Centrum Bezpieczeństwa Morskiego (CBM) w strukturach Straży Granicznej, stojąc na stanowisku, że przyczyni się to do wzmocnienia i ochrony kluczowych dla polskiej gospodarki morskiej elementów infrastruktury krytycznej oraz usprawnienia reagowania na zagrożenia w obszarach morskich

– podkreśliła.

Zastępca dyrektora departamentu porządku publicznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) Mariusz Cichomski poinformował, że prace nad CBM prowadzone są w ramach nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym i innych ustaw, która obecnie jest procedowana przez Stały Komitet Rady Ministrów. Wyraził nadzieję, że we wrześniu projekt może trafić pod obrady Sejmu.

Zwrócił uwagę, że oprócz rozwiązań bezpośrednio związanych z Centrum Bezpieczeństwa Morskiego są też tam rozwiązania istotne dla ochrony bezpieczeństwa infrastruktury morskiej i portowej.

Chociażby możliwość stosowania urządzeń służących do przejmowania kontroli, niszczenia, neutralizacji bezzałogowych statków pływających – wskazał Cichomski. – Kolejna rzecz to SUFO, czyli działanie specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, które realizują działania na rzecz operatorów infrastruktury krytycznej w tym zakresie, że będą one mogły również wykonywać działania od strony wody poza samym obrysem chronionego obiektu. Do tej pory mogły działać wewnątrz obiektu

– zaznaczył przedstawiciel MSWiA.

Cichomski wyjaśnił, że CBM byłoby zbudowane tak jak funkcjonujące obecnie centrum antyterrorystyczne w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według Cichomskiego byłoby to centrum, które skupia wszystkie służby, podmioty polskiego systemu antyterrorystycznego w jednym miejscu, w jednym czasie z dostępem do swoich baz danych i dostępem do systemu monitorowania zagrożeń, by wspierać decyzje administracji państwowej w sytuacjach kryzysowych przez dostarczenie wiedzy i wsparcie działania służb na miejscu.

2. Zadania Straży Granicznej w pasie morskim

Zauważył, że CBM działałoby w strukturach Straży Granicznej – 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

Przedstawiciel MSWiA poinformował również, że obecnie Straż Graniczna dysponuje ponad 50 jednostkami pływającymi, a także 4 statkami powietrznymi operującymi na obszarze morskim. Cichomski dodał, że trwają prace nad stworzeniem nowego, zintegrowanego systemu radarowego, który ma w znacznie większym zakresie wykorzystywać nowe technologie.

Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej generał brygady Tomasz Michalski poinformował natomiast, że w pasie morskim Straż Graniczna realizuje swoje zadania przez dwa dywizjony – kaszubski i pomorski.

Michalski zwrócił uwagę na braki kadrowe w tych dywizjonach i problemy z ich uzupełnieniem.

To jest żmudny proces – to jest kwestia specjalistycznych przeszkoleń, nadania uprawnień i zdobycia przez takie osoby doświadczenia. Kaszubski dywizjon ma 77 proc. „ukompletowania”, Pomorski 55 proc. Podejmowane są wytężone działania, by tę sytuację poprawić

– zapewnił generał.

Przekazał też, że w latach 2026-2029 kupionych ma być 10 nowych jednostek pływających dla Straży Granicznej. Przewidywany koszt to 95 mln zł – poinformował Michalski.

Obecnych podczas posiedzenia komisji operatorów infrastruktury krytycznej i posłów zaniepokoiło planowane przez rząd rozszerzenie uprawnień SUFO, które to ich zdaniem powinny należeć do Straży Granicznej.

Poseł PiS Kacper Płażyński ocenił, że zewnętrzne firmy ochrony nie zawsze mają kompetencję do ochrony obiektów infrastruktury krytycznej zlokalizowanych w pasie nadmorskim i na morzu.

To nie jest droga bezpieczna i właściwa biorąc pod uwagę dzisiejsze zagrożenia. To wymaga zmiany

– stwierdził Płażyński.

Tagi: morzecentrum bezpieczeństwa morskiegobezpieczeństwokomisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowejmswiaochrona morskasginfrastruktura portowastraż granicznacbmbałtykmorze bałtyckieinfrastruktura krytycznainfrastruktura energetycznabezpieczeństwo narodowe

Czytaj również

Fot. x.com/NATO_AIRCOM
KRAJ I ŚWIAT

Od soboty niemieckie Eurofightery będą patrolować polskie niebo w ramach misji NATO

5 grudnia 2025

Od soboty (6 grudnia) niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon rozpoczną pełnienie dyżurów bojowych z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w...

PAP/Piotr Nowak
KRAJ I ŚWIAT

Wiceszef MON i ambasador USA o amerykańskich armii w Polsce

4 grudnia 2025

Pentagon przegląda rozmieszczenie amerykańskich sił zbrojnych na świecie. Według Politico Stany Zjednoczone mogą wycofać z Europy nawet około jednej trzeciej...

Operacja przeciwko pedofilii w internecie, zatrzymano 100 osób Radio Zachód - Lubuskie
KRAJ I ŚWIAT

Operacja przeciwko pedofilii w internecie, zatrzymano 100 osób

4 grudnia 2025

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 100 osób w ramach operacji zwalczającej przestępczość pedofilską. Zatrzymani otrzymali zarzuty. Podczas przeszukań zabezpieczono nośniki...

Porozumienie zostało podpisane w obecności m.in. wicepremiera, szefa MON Władysław Kosiniaka-Kamysza oraz ministra energii Miłosza Motyki. Fot. X/Ministerstwo Obrony Narodowej
KRAJ I ŚWIAT

Sztab Generalny WP i PSE podpisały porozumienie dot. infrastruktury krytycznej

3 grudnia 2025

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła i przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych podpisali w środę (3 grudnia) porozumienie ws. współpracy...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Freepik
KRAJ I ŚWIAT

Nowe magazyny obrony cywilnej i aplikacja schronowa. Szef MSWiA o szczegółach programu

3 grudnia 2025

Tylko w tym roku na terenie całego kraju powstanie 25 magazynów, w których gromadzony będzie sprzęt przeznaczony do ochrony ludności...

Śledztwo przeciwko nim prowadził śląski wydział Prokuratury Krajowej oraz katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC (zdjęcie ilustracyjne)
KRAJ I ŚWIAT

Rosjanie oskarżeni o szpiegostwo. Proces rusza w poniedziałek

3 grudnia 2025

W najbliższy poniedziałek (8 grudnia) przed Sądem Okręgowym w Sosnowcu ma rozpocząć się proces dwojga obywateli Rosji - Igora R....

najnowsze z Lubuskiego

Stal Gorzów bez prezesa

Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu

Pokaz filmu „Mocny człowiek” przy akompaniamencie Orkiestry Ludwika Sarskiego

Powstanie ostatni odcinek autostrady A2 w regionie

Zastal wraca do gry meczem w Słupsku. Transmisja w Radiu Zachód!

Wadim Tyszkiewicz, senator Nowej Polski

Grzegorz Kuźniar, pelnomocnik wojewody lubuskiego do spraw transportu

Sława zaprasza na świąteczny jarmark

Renowacja ścieżki Gubin – Żytowań

Beczkowóz dla OC w Maszewie

popularne

  • Funkcjonariusz służby więziennej w Zielonej Górze. Fot. Krzysztof Filmanowicz

    Osadzony spadł z dachu podczas próby ucieczki w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wójt gminy Nowa Sól z zarzutami. Grozi jej do 10 lat więzienia

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kolizja na S3 z udziałem marszałka – wyrok za kilka dni

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Rekordowa dotacja dla nowosolskiego szpitala

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Tragiczny wypadek nastolatka w Gorzowie Wlkp. Zginął na terenie Bike Parku Wieprzyce

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj