środa, 24 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Trwają prace nad prawem ws. mobbingu. Ministra pracy: nasz projekt daje narzędzia

PAP PAP
2025-02-26 19:15
Fot. yanalya/Freepik

Fot. yanalya/Freepik

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

W Ministerstwie Pracy podsumowano pierwszy etap konsultacji projektu ws. mobbingu

Tematem środowej (26 lutego) konferencji w Ministerstwie Pracy było podsumowanie pierwszego etapu konsultacji publicznych projektu zmian w Kodeksie Pracy w zakresie mobbingu. Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim uproszczenia definicji mobbingu i dostosowania jej do realiów dzisiejszego rynku pracy. 

Obecne przepisy dotyczące mobbingu powstały ponad 20 lat temu, a sama definicja zjawiska jest nieprecyzyjna, często wewnętrznie sprzeczna i nie odpowiada współczesnym realiom. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w Kodeksie Pracy w zakresie mobbingu, który 13 stycznia 2025 roku został wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych Rządu. 

Trwają konsultacje projektu, podsumowujemy ich pierwszy etap. 

26 lutego br. w Ministerstwie Pracy odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap konsultacji publicznych projektu. 

Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk rozpoczęła swoje wystąpienie od podziękowania obecnej na sali wicemarszałkini Sejmu Moniki Wielichowskiej, pomysłodawczyni „Okrągłego Stołu w sprawie mobbingu”. Przywitała także ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską, ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę, wiceministrę sprawiedliwości Zuzannę Rudzińską-Bluszcz oraz głównego inspektora pracy Marcina Staneckiego. 

Dlaczego potrzebujemy nowych przepisów? 

– Nasz projekt daje narzędzia do bardziej precyzyjnego diagnozowania zachowań bezprawnych oraz odróżniania ich od zachowań dopuszczalnych w relacjach pracowniczych. Pojęcie mobbingu musi być jasne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Muszą być tez jasne dla sędziów, którzy orzekają w tych sprawach

– mówiła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Co jeszcze znalazło się w projekcie? Ministra przypomniała o ustaleniu wyższej minimalnej wysokości zadośćuczynienia dla ofiar mobbingu. Dodała także, że „nowelizacja pomoże pracodawcom tworzyć własne strategie przeciwdziałania mobbingowi, dopasowane do indywidualnej sytuacji i charakterystyki danego zakładu pracy czy branży”. 

„Godność w miejscu pracy nie jest przywilejem, jest prawem” 

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska zwróciła uwagę, że dla wielu osób doświadczających mobbingu wciąż jedynym rozwiązaniem jest odejście z miejsca pracy. 

– Mobbing to dramat jednostki i cios dla firm tracących wartościowych pracowników, straty dla samej gospodarki. Przepisy muszą skutecznie chronić i jasno określać odpowiedzialność pracodawców. Godność w miejscu pracy nie jest przywilejem, jest prawem

– mówiła podczas konferencji Monika Wielichowska. 

Państwowa Inspekcja Pracy pomoże pracodawcom wdrożyć przepisy 

Główny inspektor pracy Marcin Stanecki zaznaczył, że wiele wpływających do PIP skarg dotyczy braku kultury osobistej w miejscu pracy, zasad współżycia społecznego czy są działaniami jednorazowymi, a w efekcie nie wpisują się w obowiązującą dzisiaj definicję mobbingu. Dodatkowo zaledwie 3 proc. wpływających skarg dotyczy właśnie problemu mobbingu. 

– Tylko 41 proc. skarżących wyraża zgodę na ujawnienie, że kontrola jest efektem skargi. 60 proc. chce zachować anonimowość

– podkreślił Marcin Stanecki zwracając uwagę na ograniczone możliwości działania PIP. 

Dodał, że tylko niespełna 20 proc. osób skarżących się na mobbing w miejscu pracy skorzystało z dostępnych w ich firmach procedur prewencyjnych. 

Jak poinformował szef Państwowej Inspekcji Pracy, instytucja planuje przeprowadzenie cyklu spotkań z pracodawcami w regionach, podczas których będą oni dzielić się dobrymi praktykami w zakresie przeciwdziałania mobbingowi w ich firmach, a także opracowanie kodeksu dobrych praktyk. Podkreślił także, że dostępne są bezpłatne publikacje PIP dla pracodawców – najnowsza zawiera wzór polityki antymobbingowej, który może być szczególnie pomocny dla małych firm. 

Jakie są kolejne kroki na ścieżce legislacyjnej? 

W Ministerstwie Pracy trwają analizy uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Kolejnym krokiem będzie pracowanie zmienionego tekstu projektu. Po zakończeniu procesu konsultacji publicznych projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia kolejno przez Stały Komitet Rady Ministrów, Komisję Prawniczą i Radę Ministrów. Po przyjęciu projektu rzez rząd trafi on do Sejmu.

Polecamy

LUBUSKIE

Rekrutacja do zielonogórskiej straży miejskiej. Jednostka poszukuje dwóch aplikantów

26 lutego 2025

Trwa rekrutacja do zielonogórskiej straży miejskiej. Jednostka poszukuje dwóch aplikantów, którzy po odbyciu szkolenia, mogliby zasilić szeregi placówki.Zadaniem strażników jest...

Czytaj więcejDetails

Wojewódzki Urząd Pracy z szeroką ofertą dla uczniów, studentów i dorosłych

20 lutego 2025

Bezpieczeństwo pracy – ZUS dofinansuje projekty

13 lutego 2025

Inspekcja Pracy przypomina o zaległym urlopie

11 stycznia 2025

Okręgowy Inspektorar Pracy nagrodził pracodawców i przedsiębiortwa

20 listopada 2024
Tagi: zmiany w kodeksie pracyministerstwo rodziny pracy i polityki społecznejokrągły stół w sprawie mobbingupracamrpipspaństwowa inspekcja pracymobbingministra rodziny, pracy i polityki społecznej agnieszka dziemianowicz-bąkkodeks pracy

Czytaj również

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Lipinki Łużyckie ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora żłobka

22 czerwca 2026

Gmina Lipinki Łużyckie buduje nowy żłobek. Jednocześnie samorząd ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora placówki. Dokumenty należy dostarczyć do 26 czerwca....

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

200 tysięcy złotych dla mieszkańców Brzeźnicy na kursy aktywizujące

18 czerwca 2026

Gmina Brzeźnica otrzymała 200 tysięcy dofinansowania na na kursy aktywizujące i szkolenia zawodowe. Oferta kierowana jest do osób bezrobotnych i...

M. Czechowska
LUBUSKIE

Zielonogórski PUP wstrzymał część programów aktywizacyjnych. Kończą się pieniądze

15 czerwca 2026

Nieco ponad milion 750 tysięcy złotych zostało w kasie Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze na aktywizację osób bezrobotnych. Jednostka...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagańska konferencja dotycząca bezpieczeństwa pracy

8 czerwca 2026

W Żagańskim Pałacu Kultury zorganizowano konferencję poświęconą bezpieczeństwu podczas wykonywania pracy. Organizatorami spotkania były Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje oraz Państwowa...

fot. Krzysztof Filmanowicz
LUBUSKIE

Straż pożarna o naborach

5 czerwca 2026

Zielonogórska straż pożarna szykuje nowy nabór. Osoby, które zastanawiają się nad służbą w tej formacji mogą się szykować do jesiennej...

LUBUSKIE

Kontrola w CEZiB po anonimowych oskarżeniach m.in. o mobbing

3 czerwca 2026

Znamy wyniki kontroli, jaką Wydział Edukacji przeprowadził w Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Badanie przeprowadzone wśród pracowników CEZiB-u daje inny...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Grant na „Zielone serce Lutola” czeka na realizację

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj