Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w Luksemburgu uznał dziś za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce.
Sąd Okręgowy w Krakowie i Sąd Okręgowy w Katowicach zwróciły się do TSUE w trybie prejudycjalnym o zbadanie zgodności z prawem Unii Europejskiej niektórych aspektów reformy polskiego systemu sądownictwa, odnoszących się do procedury powoływania sędziów sądów powszechnych.
Sądy chciały ustalić, czy skład orzekający spełnia wymogi przewidziane na mocy ustawy, jeżeli niektórzy z członków tego składu zostali powołani w ramach procedury pomijającej udział organów samorządu sędziowskiego, na podstawie uchwały Krajowej Rady Sądownictwa.
Wyrok TSUE po części zamyka drogę do weryfikacji sędziów, czyli wprowadzania przepisów mających na celu ustalenie czy sędziowie spełniają ustawowe wymagania do orzekania w polskim systemie prawnym.
Czy zatem w Polsce skończy się próba wywierania presji na nowych sędziów przez część środowiska sędziowskiego? Czy państwa zdaniem grupa blisko 2500 sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa będzie mogła orzekać bez konsekwencji podważania ich statusu sędziego?
– o to dziś pyta Daniel Sawicki
Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.