W propozycji unijnego paktu migracyjnego nie ma obowiązkowej relokacji; jest „wysoce prawdopodobne”, że Polska sama „kwalifikowałaby się do solidarności” ze strony innych państw – napisała w środę na Twitterze komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson. Proszę nie powtarzać mętnych sformułowań – skomentowała była premier Beata Szydło (PiS). Wypowiedzi Johansson są niekonsekwentne – dodał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
„W propozycji nie ma obowiązkowej relokacji, a biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce przebywa ponad milion uchodźców z Ukrainy – jest wysoce prawdopodobne, że zgodnie z negocjowanymi przepisami Polska sama kwalifikowałaby się do solidarności innych państw członkowskich”
– napisała Johansson.
There is no mandatory relocation in the proposals and given that Poland hosts more than 1 million Ukrainian refugees – it is highly likely that under the rules under negotiation Poland would itself be eligible for solidarity from other Member States. @EUinPL https://t.co/zSy0OEkX30 pic.twitter.com/JzDNyRX5K9
— Ylva Johansson (@YlvaJohansson) July 5, 2023
Komisarz odniosła się w ten sposób do tweeta rzecznika rządu, Piotra Müllera, który napisała, że „przygotowywany przez unijne instytucje mechanizm przymusowej relokacji powiązany jest z karami finansowymi dla krajów, które nie zgodzą się na jego wykonanie”.
„Wczoraj wprost mówiła o tym Ylva Johansson”
– dodał Müller.
Reakcja Johansson wywołała komentarze polskich polityków.
„Wypowiedzi komisarz Ylvy Johansson – wzorzec z Sevres rzetelności Komisji Europejskiej. W piątek w TVN: nie ma przymusu przyjęcia przez Polskę imigrantów. Wczoraj: jeśli jakieś państwo nie zaangażuje się w relokację – musi płacić. Dzisiaj: Polska PRAWDOPODOBNIE nie będzie objęta przymusową solidarnością. Ciekawe co wymyśli jutro…”
– napisał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Wypowiedzi komisarz @YlvaJohansson – wzorzec z Sèvres rzetelności Komisji Europejskiej 🙂
🔸W piątek w TVN:
nie ma przymusu przyjęcia przez Polskę imigrantów🔸Wczoraj:
jeśli jakieś państwo nie zaangażuje się w relokację – musi płacić🔸Dzisiaj:
Polska PRAWDOPODOBNIE nie… https://t.co/nFcBwOYz48— 🇵🇱 Paweł Jabłoński (@paweljablonski_) July 5, 2023
Tweet szwedzkiej komisarz skomentowała też była premier Beata Szydło.
„Pani Komisarz Ylvo Johansson, proszę nam nie powtarzać mętnych sformułowań, że coś może być +wysoce prawdopodobne+. Słyszeliśmy, co mówiła Pani wczoraj o obowiązkowym dla wszystkich krajów UE przyjęciu relokowanych migrantów lub zapłaceniu kar. Teraz wycina Pani fragment swojej wypowiedzi z wczoraj, próbując manipulować własnymi słowami. W +pakcie migracyjnym+ (przyjmowanym zresztą na sposób niezgodny z Traktatami) zapisaliście Państwo, że kraje mogą prosić o wyłączenie, ale arbitralna decyzja należy do Komisji Europejskiej. Polska nie zgadza się na takie rozwiązanie”
– napisała Szydło.
Pani Komisarz @YlvaJohansson, proszę nam nie powtarzać mętnych sformułowań, że coś może być „wysoce prawdopodobne”. Słyszeliśmy, co mówiła Pani wczoraj o obowiązkowym dla wszystkich krajów UE przyjęciu relokowanych migrantów lub zapłaceniu kar. Teraz wycina Pani fragment swojej… https://t.co/WBESLAjPph
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) July 5, 2023
„Highly likely” – czyli „wysoce prawdopodobne”
Do wypowiedzi Johansson odniósł się również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
„Kluczowe jest tu sformułowanie +highly likely+, czyli +wysoce prawdopodobne+. A wiecie kto oceni to prawdopodobieństwo? Sama pani komisarz z resztą Komisji. Arbitralnie. Takiej władzy nie przyznają jej traktaty, a jak Polska uzna ten bezprawny mechanizm, skończy się jak z KPO. Kolejnymi szantażami, bo KE nagle zmieni zdanie. Choćby uznając, że Polska źle traktuje migrantów na granicy (wprost o tym pisze KE w dzisiejszym raporcie!). Tylko wpierw potrzebują akceptacji Polski dla tego mechanizmu, stąd od kilku dni ta gimnastyka Tuska i komisarz”
– napisał na Twitterze.
Kluczowe jest tu sformułowanie "highly likely", czyli "wysoce prawdopodobne". A wiecie kto oceni to prawdopodobieństwo? Sama pani komisarz z resztą Komisji. Arbitralnie. Takiej władzy nie przyznają jej traktaty, a jak Polska uzna ten bezprawny mechanizm, skończy sie jak z KPO.… https://t.co/0BfdOy7Wo4
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) July 5, 2023
Johansson, która odwiedziła we wtorek włoską wyspę Lampedusa, na którą przybywają setki migrantów z Afryki Północnej oświadczyła podczas konferencji prasowej, że „jeśli jakieś państwo nie zaangażuje się w relokację +migrantów+ musi płacić, nie tylko krajom, które są pod presją, ale także krajom trzecim „.
Słowa te padły kilka dni po udzielonym TVN24 wywiadzie, w którym Johansson mówiła, że tzw. pakt migracyjny, czyli unijne porozumienie w sprawie relokacji migrantów, nie ma charakteru przymusowego.
Czytaj także:
Trwa spotkanie u premiera ws. relokacji migrantów. Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050 postanowiły je zbojkotować
Po godz. 11 w czwartek w kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami części klubów i kół parlamentarnych w sprawie relokacji migrantów. Na spotkanie z premierem przybyli...
Czytaj więcejDetails