Dziś w cyklu „Historie pisane na nowo” tematem będzie pamięć o Powstaniu Wielkopolskim. W miniony wtorek po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uwaga: audycja dziś wyjątkowo po godzinie 16:05.
„Rocznica 27 grudnia, rocznica powstania Wielkopolski przeciwko Niemcom, żyć będzie w pamięci narodu po wieki” – wieszczono z przekonaniem na łamach „Kuriera Poznańskiego” w grudniu 1919 roku. Niełatwa historia XX wieku sprawiła, że realizacja owego słusznego postulatu okazała się wyzwaniem wysoce skomplikowanym.
Dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu spróbuje odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób świętowano kolejne rocznice Powstania Wielkopolskiego, dlaczego pamięć o „grudniowej wiktorii”, mimo wysokiej rangi obchodów jej pierwszych rocznic, nie stała się trwałym elementem ogólnopolskiej pamięci historycznej, w jakich okolicznościach narodziła się idea budowy Pomnika Wolności w Poznaniu i dlaczego ów monument nigdy nie powstał, na jakich filarach opierała się polityka historyczna komunistycznych władz PRL wobec powstańczej tradycji, na czym polega fenomen odrodzenia pamięci Powstania Wielkopolskiego w wolnej Polsce?
W audycji będzie też relacja z wojewódzkich uroczystości Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się w Witnicy.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.