Sejm za wpisaniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy. Odpowiednie przepisy posłowie przyjęli duża większość głosów – 430 było za, 12 przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Zgodnie z projektem praca zdalna będzie mogła być wykonywana w całości lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika po wcześniejszym uzgodnieniu z pracodawcą.
Do kodeksu pracy zdalnej wpisana zostanie zarówna praca wykonywana stale w trybie zdalnym, jak i praca hybrydowa – zgodnie z ustaleniami pracodawcy i pracownikami. W nowelizacji znalazło się też pojęcie okazjonalnej pracy zdalnej – na wniosek pracownika, nie więcej niż 24 dni w roku – np. w sytuacji, gdy pracownik musi zająć się chorym dzieckiem. Pracodawca będzie też mógł skierować swoich pracowników na pracę zdalną w sytuacjach nadzwyczajnych – np. pożaru albo pandemii.
Zgodnie z ustawą pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia, opiekunom osób z niepełnosprawnością oraz kobietom w ciąży, chyba że obecność na miejscu jest konieczna ze względu na rodzaj stanowiska – np. gdy ktoś jest strażakiem albo policjantem.
Nowelizacja wprowadza też inne zmiany w kodeksie pracy – pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracowników, jeśli to niezbędne dla zapewnienia ich bezpieczeństwa oraz dla innych, albo ze względu na ochronę mienia.