Czcionka Brygada 1918 to piękny symbol odrodzonej Rzeczypospolitej; chciałbym, żeby stała się ona przedmiotem naszej dumy – powiedział prezydent Andrzej Duda. Czcionka ta powstała dla uczczenia 10-lecia odzyskania niepodległości, dziś zaprezentowano jej zdigitalizowaną wersję.
„Chciałabym, żeby ta czcionka wydobyta z przestrzeni czasu, wydobyta z tamtej II Rzeczypospolitej (…) stała się dla nas przedmiotem dumy” – powiedział prezydent podczas prezentacji zdigitalizowanej czcionki, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
Jak mówił, czcionka została zaprojektowana najprawdopodobniej w 1928 r., powstała „dorobkiem polskich artystów”, najprawdopodobniej pana Adama Półtawskiego”. Jak dodał, była to „czcionka polska, własna, nasza, jak mówią eksperci, na tamte czasy nowoczesna, a z całą pewnością piękna, po prostu ładna – czcionka, którą nazwano Brygada 1918”.
Dodał, że czcionka najprawdopodobniej też nigdzie szerzej nie była wykorzystana; odnaleziona została po II wojnie światowej w odlewni Idzikowskiego, została sprawdzona przez ekspertów i przebadana.
„Uznana (została) za istotny dorobek artystyczny, za piękny symbol odrodzonej Rzeczypospolitej, która wtedy właśnie wchodziła w 1928 r. w okres swojego dynamicznego rozwoju, który w efekcie zaowocował budową Centralnego Okręgu Przemysłowego; Polski, która wreszcie zaczynała realizować swoje wielkie ambicje i to wcale nie puste ambicje, bo ambicje, które zmaterializowały się w postaci właśnie COP, wielu pięknych gmachów, nowoczesnej, wspaniałej, jak na ówczesny standardy – europejskie i światowe – architektury, wielu obiektów pięknej i rozwijającej się Warszawy i innych miejsc naszego kraju” – podkreślił prezydent Duda.
Dodał, że wśród tych osiągnięć znalazła się także czcionka – „tylko czcionka, ale aż czcionka, bo polska, bo taka, która może się pojawiać w wielu miejscach, bo taka, która może być symbolem”.
Ze zlikwidowanej Warszawskiej Odlewni Czcionek Idzikowski i S-ka, Jadwiga i Paweł Tryznowie, twórcy Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi uratowali ponad 1700 szufli zecerskich. Wśród nich znaleźli czcionkę z 1928 roku. Nazywa się Brygada i powstała dla uczczenia 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.