Kwestia roli prawa międzynarodowego, ochrony rodziny czy podziału państwa na województwa i powiaty – prezydent Andrzej Duda przestawił przedpołudniem zagadnienia, które mogły by się znaleźć w referendum konstytucyjnym w listopadzie. Prezydent otworzył na Stadionie Narodowym w Warszawie kongres ,,Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Ma to być podsumowanie dotychczasowej kampanii prowadzonej przez Andrzeja Dudę przed referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w ustawie zasadniczej.
Według Andrzeja Dudy jedno z pytań w referendum mogłoby dotyczyć uzupełnienia zapisu w konstytucji, który mówi o respektowaniu zobowiązań międzynarodowych „[Chociażby] potwierdzenie nadrzędności konstytucji w złożonym systemie prawa. Na przykład przez nadanie artykułowi 9. brzmienia: 'Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego zgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej’ – powiedział prezydent.
Andrzej Duda zaproponował też, by w konstytucji znalazł się zapis o możliwości organizowania referendów zatwierdzających najważniejsze ustawy: na przykład w sprawie zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty, publicznego szkolnictwa wyższego czy systemu ochrony zdrowia.
Kolejne zagadnienia, które mogą się znaleźć w referendum, to stworzenie zapisu o podziale administracyjnym na województwa i powiaty, zobowiązanie państwa do szczególnej opieki nad niepełnosprawnymi czy ochrony rolnictwa i wsi, czy zmiana zapisu o szczególnym znaczeniu rodziny – w tym uzupełnienie roli ojcostwa w rodzinie.
Pytania te nie są ostateczne – na ich kształt ma wpłynąć między innymi dzisiejszy kongres. Konsultacje w sprawie referendum rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Podczas mówił wtedy, że chciałby, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w dniach 10-11 listopada.