„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie lekturą Narodowego Czytania w 2018 r. Wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto ją przypomnieć i przeczytać – powiedział prezydent Andrzej Duda.
W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą biorą udział w inauguracji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa.
POdczas uroczystości prezydent poinformował, że „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie lekturą Narodowego Czytania w 2018 r.
Jak mówił Duda, jest to powieść „pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi”. „Powieść niezwykle ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku, gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka, gdzie jego ojciec Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej; gdzie umiera matka na skutek przeżyć wojennych i wszystkiego co ją spotkało” – powiedział.
Według niego Żeromski pisze w „Przedwiośniu” o Polsce „wielu kontrastów”. „Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź – w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki; pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy, ale przecież dzisiaj też zadajemy te pytania” – zaznaczył prezydent.
„Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać” – ocenił.
Podczas inauguracji akcji Agata Kornhauser-Duda poinformowała także o powstaniu specjalnej antologii polskich utworów pomyślanej na stulecie niepodległości. Korpus „Antologii niepodległości” tworzą 44 teksty, zarówno w całości, jak i we fragmentach – powieści, dramaty, poezje, pieśni, wspomnienia itd. – ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu: wolność i niepodległość.