W ciągu trzech lat podnieśliśmy wskaźnik użłobkowienia w Polsce o 100 proc., z 12,5 do prawie 25 proc. – powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. To, jego zdaniem, oznacza, że proces użłobkowienia przebiega dobrze.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania wideo.
[iframe title=”Szwed: w trzy lata podnieśliśmy o 100 proc. wskaźnik użłobkowienia” src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/11EYswAB.html” width=”100%” height=”350px” frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”]
⬆ Jedną z najważniejszych zasad polityki rodzinnej w Polsce jest dobro dziecka. Realizowana jest ona m.in. przez zapewnienie opieki nad dzieckiem, a rodzina uzyskuje pomoc pozwalającą na jej sprawniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
W celu zaspokojenia potrzeb rodziców pragnących godzić obowiązki zawodowe i rodzinne, uchwalona została w 2011 r. ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ustawa ta stworzyła ramy prawne dla funkcjonowania nowych form opieki nad małymi dziećmi, takich jak: klub dziecięcy, dzienny opiekun oraz niania. Równocześnie funkcjonujące wcześniej żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej.
W pierwszym kwartale 2019 roku GUS zrealizował badanie „Żłobki i kluby dziecięce” dotyczące działalności instytucjonalnych form opieki nad dziećmi do lat 3 w Polsce w 2018 r. Jego wyniki wskazują, że na koniec 2018 r. działało 3 776 placówek opieki nad dziećmi do lat 3, tj. o 656 więcej (21,0%) niż w 2017 r.