Łącznie na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej przeznaczone zostanie 11 mld złotych – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Tych pieniędzy wcześniej nie było i trudno mówić, że nie są zwiększane, bo niewątpliwie są – dodał.
Narodowa Strategia Onkologiczna ma skupić się na elementach poprawy świadomości onkologii w Polsce, przede wszystkim na edukacji i profilaktyce.
Podczas konferencji w ministerstwie zdrowia Szumowski podkreślił, że w 2019 roku liczba pacjentów, którzy byli objęci opieką onkologiczną wyniosła 33 tys.
„W porównaniu z latami ubiegłymi ten wzrost jest znaczny i bardzo się cieszymy z tego powodu, bo to oznacza też lepszą dostępność w onkologii”
– zauważył.
Dodał również, że wzrost zauważalny jest także wśród osób objętych programami lekowymi oraz kwot na nie przeznaczanych. Podał, że w 2018 roku dla samych pacjentów onkologicznych było to blisko 2 mld złotych.
Szef resortu zdrowia podkreślił, że sama Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) „jako dokument wymaga również finansowania i ono jest na poziomie powyżej 5 mld zł z samego budżetu MZ”.
„Do tego dochodzą działania Narodowego Fundusz Zdrowia czy Agencji Badań Medycznych, które się sumują i w związku z tym koszt sumaryczny realizacji NSO to około 11 mld złotych na te lata”
– powiedział.
„Tych pieniędzy wcześniej nie było i trudno mówić, że nie są zwiększane, bo niewątpliwie są”
– zauważył Łukasz Szumowski.
Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program wieloletni na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii.
Przede wszystkim edukacja i profilaktyka
Narodowa Strategia Onkologiczna skupi się na ważnych elementach poprawy świadomości onkologii w Polsce, przede wszystkim na edukacji i profilaktyce – wskazał we wtorek szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk. Dodał, że onkologia jest problemem społecznym, a nie doraźnym.
„Narodowa Strategia Onkologiczna skupi się na pięciu ważnych elementach poprawy świadomości onkologii w Polsce, przede wszystkim na edukacji i profilaktyce. Jest to bardzo ważny element, bo to my musimy zadbać o nasze zdrowie”
– mówił prof. Maciejczyk podczas konferencji prasowej w resorcie zdrowia.
Dodał, że strategia zakłada także poprawę opieki onkologicznej w Polsce. Podkreślił, że dokument ten jest owocem prac wielu specjalistów, ale powstał także we współpracy z pacjentami.
„200 specjalistów przygotowało taką koncepcję już w 2014 r. Teraz uaktualniona została przyjęta przez rząd, za co dziękujemy”
– powiedział.
Zaznaczył, że w strategii zawarte są „ramy czasowe i prawne oraz zobowiązanie ze strony pana ministra i rządu do ciągłej dbałości o pacjentów onkologicznych”.
„To jest bardzo ważne dla nas, bo możemy cały czas prosić o to, a wręcz żądać, żeby ta strategia była realizowana. Jako Polskie Towarzystwo Onkologiczne stale będziemy monitorować ten proces”
– zapewnił prof. Maciejczyk.
„W onkologii potrzebne jest myślenie bardziej systemowe. Onkologia jest problemem społecznym, a nie jest problemem tylko i wyłącznie doraźnym i dotyczy bardzo wielu ludzi. Około miliona osób żyje wciąż z chorobą nowotworową”
– podkreślił profesor.