piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Premier: ci, którzy zagarnęli mienie publiczne będą musieli je oddać; nie odpuścimy, mogę to przyrzec

PAPIAR PAPiIAR
2024-04-04 16:10
Fot. PAP/Michał Meissner

Fot. PAP/Michał Meissner

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Ponad 3,5 miliona złotych odzyskano od beneficjentów programu Willa Plus

„Willa plus” to nie jest problem tylko Przemysława Czarnka i resortu edukacji; podobne projekty były prawie w każdym ministerstwie – powiedział w czwartek (4 kwietnia) premier Donald Tusk. Wszyscy, którzy zagarnęli mienie publiczne, będą musieli to oddać do ostatniego grosza; nikomu nie odpuścimy, mogę to przyrzec – zapewnił.

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej w Gliwicach o kontrole w organizacjach, które dostały pieniądze na zakup nieruchomości w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki, realizowanego, gdy resortem kierował Przemysław Czarnek, pod nazwą „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty”. Z programu, który przez media określany jest mianem „willa plus”, część środków miała trafić do organizacji bliskich PiS. 

– Jak oceniam „willa plus”? Dobrze, że to pytanie padło tu, w Gliwicach, kiedy rozmawiamy o górnikach emerytach, którzy przez lata nie mogli „dobić się” tego mieszkanka zakładowego. Nie muszę nikogo przekonywać, że to nie są „wille plus”, że to, na co czekają ludzie, na możliwość wykupu (…) po dziesiątkach lat przepracowanych w zakładzie pracy, to nie jest „willa plus”

– powiedział Tusk. 

Dodał, że jeśli zna się „sytuację zwykłych, prostych ludzi w Polsce, którzy czasami czekają na mieszkanie całe swoje życie, to szczególnie mocno odczuwa się upokorzenie, że rozdawano dziesiątki milionów na absurdalne i nieprzyzwoite projekty jak +willa plus+”. 

Szef rządu stwierdził, że „+Willa plus+ to nie jest problem tylko pana Czarnka i ministerstwa edukacji”.

– My podobne projekty widzimy prawie w każdym ministerstwie, któremu podlegał jakiś fundusz, albo agencja, albo fundacja. Wszędzie tam koncentrowali się, jak wydać pieniądze na siebie albo na swoje polityczne interesy

– powiedział Tusk, mówiąc o poprzednikach. 

– Dopiero rozpoczyna się tak naprawdę sprawa Funduszu Sprawiedliwości ministra (Zbigniewa) Ziobry i jego podopiecznych w ministerstwie. Ale ona pokaże, jak w soczewce wszystkie te zwyrodnienia, a więc wykorzystywanie środków publicznych w setkach, milionów złotych, to idzie w setki milionów, na takie projekty jak m.in. przysłowiowa +willa plus+

– wskazał. 

– Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: wszyscy, którzy zagarnęli mienie publiczne, będą musieli to oddać do ostatniego grosza. Nikomu nie odpuścimy w tej kwestii, bo to są pieniądze publiczne i będą musiały być zwrócone, a wszystkie decyzje, które naruszały interes publiczny, naruszały prawo, będą uchylone, żeby nikt, kto idzie po władzę, ma władzę w rękach, nie pomyślał, że ta władza jest po to, by porozdawać swoim i sobie samemu pieniądze, nieruchomości i innego typu przywileje. Mogę to przyrzec

– dodał premier. 

Na początku lutego 2024 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji. Z programu 40 mln zł miało trafić przede wszystkim do organizacji bliskich PiS. Jak przekazał wówczas rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Szymon Banna śledztwo jest prowadzone w kierunku przekroczenia uprawnień przez urzędników w Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Najwyższa Izba Kontroli oraz posłanki: Katarzyna Lubnauer, Krystyna Szumilas i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wcześniej, w ubiegłym roku, NIK przeprowadziła kontrolę konkursu. W trakcie działań kontrolnych stwierdzono nieprawidłowości, które dotyczyły m.in. nieprecyzyjnych zasad i kryteriów programu oraz miały pozwalać na uznaniowość i polityczne sterowanie konkursem. 

Wiceminister edukacji Joanna Mucha podała w czwartek, że jeśli chodzi o program „willa plus” zwrócono już 3,5 mln zł, a w realizacji są dwa zwroty na sumę prawie 3,2 mln zł. Dodała, że zwroty dotacji realizowane są także w innych programach.

1. Ponad 3,5 miliona złotych odzyskano od beneficjentów programu Willa Plus

Ministerstwo edukacji narodowej odzyskało ponad trzy i pół miliona złotych od beneficjentów programu nazwanego przez media „Willa Plus”.

Prowadzona jest kontrola resortu w organizacjach, które dostały pieniądze na zakup nieruchomości w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki, realizowane w czasie, gdy ministrem był Przemysław Czarnek. Na program przeznaczono 40 milionów złotych. Skontrolowano trzech beneficjentów, dwóch musiało oddać dotacje.

Wśród nich Fundacja Dumni z Elbląga, która miała utworzyć Centrum Edukacyjne dla dzieci, wyjaśnia wiceminister edukacji Joanna Mucha. „W trakcie wizytacji ujawniono przede wszystkim brak jakiejkolwiek działalności edukacyjnej oraz zamieszkiwanie tam bez zgody ministra, osób postronnych. Nieruchomość była przeznaczona wyłącznie na cele mieszkaniowe, warunki do ewentualnej pracy z młodzieżą są żadne. Dlatego MEN wniósł o kontrole odpowiednich służb – sanepid, nadzór budowlany, straż pożarna”- dodała Joanna Mucha.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer powiedziała, że resort nie poprzestaje na kontrolach i planuje już kolejne działania:

– Wnioski do CBA, wnioski do prokuratury, wnioski do NIKu, prawdopodobnie kolejne, bo oni skontrolowali poprzednio tylko 8 nieruchomości – to będą kolejne działania. No i wizyty naszych kontrolerów, którzy wizytują wszystkie nieruchomości, żeby sprawdzić, czy tam w ogóle mogą się odbywać jakiekolwiek zajęcia dla dzieci

– dodała Katarzyna Lubnauer.

Do tej pory w ramach kontroli różnych programów Ministerstwa Edukacji i Nauki za czasów Przemysława Czarnka, z powodu nieprawidłowości w realizacjach inwestycji, odzyskano prawie dziesięć milionów złotych.

Tagi: premier donald tuskministerstwo edukacjiwilla plusmienie publiczne

Czytaj również

GDAŃSK KONFERENCJA NA RZECZ ODBUDOWY UKRAINY. Fot. PAP/Adam Warżawa
KRAJ I ŚWIAT

Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy. O czym rozmawiano w Gdańsku? [AKTUALIZOWANY]

25 czerwca 2026

W czwartek w Gdańsku rozpoczęła się dwudniowa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026). Udział w niej biorą...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Premier: wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach

23 czerwca 2026

Wstępne wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach, dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych - powiedział...

Fot. x.com/donaldtusk
KRAJ I ŚWIAT

Tusk: V4 będzie jedną z największych potęg, musimy wrócić do działania opartego na zaufaniu [AKTUALIZACJA]

23 czerwca 2026

Grupa V4 będzie jedną z największych potęg; wszystko zależy od tego, czy wrócimy do działania opartego na zaufaniu i lojalności...

KRAJ I ŚWIAT

Powstał polsko-estoński zespół śledczy ds. Zondacrypto

22 czerwca 2026

  Pod koniec maja powołano wspólny polsko-estoński zespół śledczy w sprawie Zondacrypto – ujawniła w poniedziałek (22 czerwca) Prokuratura Regionalna w...

Karol Nawrocki Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent nie weźmie udziału w Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy

22 czerwca 2026

Prezydencki minister Marcin Przydacz poinformował, że prezydent Karol Nawrocki nie otrzymał zaproszenia na Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy, która w...

Premier RP Donald Tusk. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
KRAJ I ŚWIAT

Premier o konflikcie polityków w Polsce i w Ukrainie: to błąd

21 czerwca 2026

Brnięcie w konflikt polityków w Polsce i w Ukrainie to strategiczny błąd, na którym stracą obie strony - ocenił premier...

najnowsze z Lubuskiego

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

Ruszają aktywne wakacje z żagańską Areną

Gozdnica zaprasza na wakacyjne warsztaty

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj