Upamiętniono ofiary niemieckiego obozu Ravensbrück

Upamiętniono ofiary niemieckiego obozu Ravensbrück Radio Zachód - Lubuskie

W niemieckim Fürstenbergu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary oraz dawne więźniarki obozu Ravensbrück. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty przy obelisku, przy którym złożone są prochy ofiar.

Kapelan rodzin dawnych więźniarek ksiądz Robert Ogrodnik powiedział, że to symboliczne miejsce:

Ambasador Polski w Niemczech Dariusz Pawłoś powiedział w rozmowie z Radiem Zachód, że udział w tych uroczystościach to także okazja do odkłamywania historii:

Elżbieta Kuta ze stowarzyszenia rodzin dawnych więźniarek dodała, że pamięć o piekle Ravensbrück trzeba przekazywać kolejnym pokoleniom:

Czytaj także:

Arkadiusz Szlachetko z Niegosławic, którego prababcia zmarła w jednym z podobozów Ravensbrück dodał, że udział w uroczystościach to hołd oddawany wszystkim ofiarom obozu:

Obóz Ravensbrück powstał w 1939 roku jako obóz dla kobiet. W sumie przebywało tu 130 tysięcy osób. Największą grupą narodowościową były Polki. Więźniarki pracowały przymusowo w okolicznych fabrykach. Były też poddawane eksperymentom pseudomedycznym.

Dodajmy, że po sugestiach przedstawicielek skrajnie lewicowej niemieckiej „antify”, policja nie wpuściła na teren obozu delegacji organizacji patriotycznych ze Szczecina. Nie brała ona udziału w oficjalnych uroczystościach, chciała jedynie złożyć wieńce pod pomnikiem w Ravensbrück. Miał to być hołd oddany żołnierkom NZS, które po aresztowaniu trafiały do obozu.

Exit mobile version