poniedziałek, 22 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    PAP/Leszek Szymański

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

    fot. PAP/Lech Muszyński

    Długo oczekiwane przełamanie Falubazu! Zielonogórzanie lepsi u siebie od Sparty!

    fot. Grzegorz Michałowski/PZKaj.

    Trzecie złoto Głazunowa

    XXXI Dobiegniew Cup przeszedł do historii

    Upał nie zatrzymał biegaczy

    fot. Grzegorz Michałowski/PZKaj.

    Puławska zrobiła swoje, kanadyjkarze także

    Kornelia Dudziak i Franciszek Mazik mistrzami Polski U-17 w pięcioboju nowoczesnym

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    PAP/Leszek Szymański

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

    fot. PAP/Lech Muszyński

    Długo oczekiwane przełamanie Falubazu! Zielonogórzanie lepsi u siebie od Sparty!

    fot. Grzegorz Michałowski/PZKaj.

    Trzecie złoto Głazunowa

    XXXI Dobiegniew Cup przeszedł do historii

    Upał nie zatrzymał biegaczy

    fot. Grzegorz Michałowski/PZKaj.

    Puławska zrobiła swoje, kanadyjkarze także

    Kornelia Dudziak i Franciszek Mazik mistrzami Polski U-17 w pięcioboju nowoczesnym

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna LUBUSKIE

Hołd ofiarom Ravensbrück

Kamil Hypki Kamil Hypki
2019-04-14 13:55
uroczystości w Ravensbrück, fot. Kamil Hypki

uroczystości w Ravensbrück, fot. Kamil Hypki

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Byłe więźniarki KL Ravensbrück uczciły zamordowane koleżanki. Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück upamiętnione zostały ofiary niemieckich zbrodni. W 74. rocznicę wkroczenia do KL Ravensbrück Armii Czerwonej między innymi byłe więźniarki i rodziny więzionych oddały hołd ponad 130 tysiącom kobiet osadzonych w obozie.

Joanna Kiąca-Fryczkowska, która do KL Ravensbrück trafiła po upadku Powstania Warszawskiego, podkreśliła, że pojechała na uroczystości, by uczcić pamięć zamordowanych bardzo bliskich koleżanek i przyjaciółek z okresu okupacji. „Mój przyjazd tutaj traktuję jako hołd dla tych, które nie przeżyły i tutaj zostały” – zadeklarowała była więźniarka.

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/04/wspomnienia1.mp3

Jednocześnie przyznała, że wizyta w tym miejscu to dla niej bardzo trudne przeżycie, wywołujące wiele przykrych wspomnień. W KL Ravensbrück Joanna Kiąca-Fryczkowska pojawiła się dopiero drugi raz po wojnie, bo – jak tłumaczyła – unikała tego miejsca. Wspominała, że najgorsze było dla niej to, że nie traktowano jej jak człowieka. „Nadano nam numery obozowe i traktowano przedmiotowo” – mówił była więźniarka. Wspominała także, że w obozie kobietom towarzyszył doskwierający głód i stałe zagrożenie życia. Jak mówiła, „wieczorem kładąc się spać, nie miało się pewności, czy przeżyje się następny dzień”.

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/04/wspomnienia2.mp3

Dla Alicji Kubeckiej wyjazd do byłego obozu Ravensbrück to okazja, by wspominać wszystkie zamordowane tam kobiety. Zwraciła uwagę, że obóz przeżyły nieliczne. „To miejsce jest dla mnie wyjątkowe, święte ze względu na to, ile osób tu zginęło, ile koleżanek tu zostało. Dlatego tu przyjeżdżam” – mówiła Alicja Kubecka.

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/04/wspomnienia3.mp3

Była więźniarka podkreśliła, że mimo upływu lat wciąż nie może zrozumieć okrucieństwa niemieckich oprawców. „To były diabelskie pomysły, żeby uśmiercać młode dziewczyny” – powiedziała. Jej wspomnienia z Ravensbrück to przede wszystkim wielki strach i głód – rano była czarna zbożowa kawa i nic więcej, a w południe kawałek chleba, do którego raz w tygodniu dodawano łyżkę marmolady. Wieczorem dostawały zupę. Natomiast praca trwała 14 – 16 godzin na dobę. „Kobiety tego nie wytrzymywały, mdlały, ale nikt się nami nie przejmował” – opowiadała Alicja Kubecka.

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/04/wspomnienia4.mp3

Hanna Nowakowska, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück zaapelowała o podtrzymywanie pamięci o ofiarach totalitaryzmów. Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück zostały upamiętnione ofiary niemieckich represji. W 74. rocznicę wkroczenia do KL Ravensbrück Armii Czerwonej między innymi byłe więźniarki i rodziny więzionych oddały hołd ponad 130 tysiącom kobiet osadzonych w obozie.
Hanna Nowakowska mówiła, że współcześni mają obowiązek dbania o podtrzymywanie pamięci o ofiarach zbrodni niemieckich.

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/04/nowakowska1.mp3

Hanna Nowakowska podkreślała znaczenie międzynarodowej solidarności w podtrzymywaniu pamięci o ofiarach niemieckich zbrodniarzy, do czego inspiracją powinna być postawa więźniarek KL Ravensbrück.

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/04/nowakowska2.mp3

Za więźniarki obozu KL Ravensbrück modlono się wczoraj na Jasnej Górze. Przybyła tam doroczna Pielgrzymka Rodzin Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück. Była wśród nich Wanda Półtawska, która za działalność w Szarych Szeregach z wyrokiem śmierci spędziła w obozie 4 lata. Jak mówiła, „ta pielgrzymka jest po to, żeby zostało pokolenie, które rozumie, kim jest człowiek”.
Wanda Półtawska tłumaczyła, że chodzi o potrzebę budowania w narodzie elity, która rozumie, że „człowiek mądry szuka zawsze kontaktu z Bogiem i dziękuje za wartości takie, jak Bóg, honor, Ojczyzna, godność osoby ludzkiej i wartość życia”. Jak mówiła, wartości te zniszczyła wojna, a potem komunizm.

W liście otwartym była więźniarka wypowiedziała się też w sprawie pamięci o ofiarach Ravensbrück. „Teraz, kiedy ta nabierająca świadomości polska młodzież odwiedza dawny obóz, by uczcić pamięć więźniarek, pojawiają się głosy, że to polski nacjonalizm, który próbuje zawłaszczyć pamięć o Ravensbrück” – napisała Wanda Półtawska. Podkreśliła, że „patriotyzm to nie nacjonalizm”.
Przypomniała, że blisko jedną trzecią więźniarek KL Ravensbrück stanowiły Polki, dlatego „pamięć o obozie najbardziej żywa jest w naszym kraju”.
Wanda Półtawska przypomniała także, że do obozu nie trafiały kobiety z łapanek, ale więźniarki polityczne zatrzymywane za działalność konspiracyjną, przynależność do Armii Krajowej. „Grupa Polek w Ravensbrück to były świadome patriotki, działające na rzecz obrony kraju. Przez wiele lat nie można było o tym wspominać. Nie wolno nam o nich zapomnieć” – podkreśliła Wanda Półtawska.

W KL Ravensbruck i jego filiach Niemcy więzili ponad 132 tysiące kobiet. Najliczniejszą grupą więźniarek były Polki, spośród 40 tysięcy tam osadzonych przeżyło zaledwie 8 tysięcy. Polki były też jedyną grupą narodowościową, na której przeprowadzano w obozie eksperymenty pseudomedyczne. Do obozu żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli 30 kwietnia 1945 roku – oswobodzili od dwóch do trzech tysięcy wycieńczonych i chorych kobiet oraz kilkuset mężczyzn z pobliskiego podobozu. Przed wkroczeniem czerwonoarmistów do obozu, Niemcy skierowali dziesiątki tysięcy kobiet w kierunku północno-zachodnim na tak zwane marsze śmierci.

Czytaj również

Dr Jacek Gernat fot. M.Nabel
Studio reporterów Kukułcza 1

„Romantyczna misja bez kasy” reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś

22 czerwca 2026

9 kwietnia ukazał się na profilu Muzeum Ziemi Lubuskiej post o szukaniu pracownika, w którym padała kwota zatrudnienia za 4.900...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Lipinki Łużyckie ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora żłobka

22 czerwca 2026

Gmina Lipinki Łużyckie buduje nowy żłobek. Jednocześnie samorząd ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora placówki. Dokumenty należy dostarczyć do 26 czerwca....

fot. UM Słubice
LUBUSKIE

Lisów czeka na świetlicę

22 czerwca 2026

W Lisowie koło Słubic powstanie nowa świetlica wiejska. Obiekt będzie miał powierzchnię 215 m² i zostanie wyposażony m.in. w instalację...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Będą nowe przystanki w kilku lokalizacjach gminy Trzebiel

22 czerwca 2026

W gminie Trzebiel będą nowe przystanki autobusowe w kilku lokalizacjach przy drodze krajowej numer 12. Stare i zniszczone konstrukcje zostaną...

fot. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
LUBUSKIE

Współpraca placówek muzealnych

22 czerwca 2026

Szerszą współpracę z placówkami muzealnymi w sąsiedztwie planuje kierownictwo Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W grę wchodzą placówki w Polsce, ale także...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Ostatnie prace przy budowie Centrum Kultury Górali Bukowińskich

22 czerwca 2026

Gmina Brzeźnica przygotowuje się do przetargu na wykończenie budynku powstającego Centrum Kultury Górali Bukowińskich. Samorząd otrzymał na ten cel ponad...

najnowsze z Lubuskiego

Lipinki Łużyckie ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora żłobka

Lisów czeka na świetlicę

Będą nowe przystanki w kilku lokalizacjach gminy Trzebiel

Współpraca placówek muzealnych

Ostatnie prace przy budowie Centrum Kultury Górali Bukowińskich

Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

Długo oczekiwane przełamanie Falubazu! Zielonogórzanie lepsi u siebie od Sparty!

Spotkanie z posłem Adrianem Zandbergiem

popularne

  • zdjęcie ilustracyjne/Lubuskie Trójmiasto

    Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Targi w twierdzy Kostrzyn

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wielopokoleniowa impreza rodzinna w parku książęcym w Zatoniu

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Krośnieńska renaturyzacja Odry

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj