„Współuzależnienie w chorobie alkoholowej. Jak żyć z osobą uzależnioną” to hasło kampanii, która wystartowała w Zielonej Górze. Jej organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Bogdan Kowol, zastępca kierownika Biura tłumaczył w programie Miejski Punkt Widzenia, że celem kampanii jest edukacja i informacja na temat tego czym jest współuzależnienie w chorobie alkoholowej .
Często jest tak że osoby, które żyją w związkach z osobami uzależnionymi od alkoholu nie identyfikują siebie jako osoby, które są współuzależnione, i których życie krąży wokół alkoholu , dodaje:
Chcemy dotrzeć do wszystkich, którzy tak odczuwają. Symptomem współuzależnienia jest osamotnienie, odcięcie od przyjaciół i rodziny, tłumaczy Bogdan Kowol :
Na plakacie promującym kampanię jest zdjęcie dwóch dłoni związanych łańcuchem. Łańcuch symbolizuje współuzależnienie, wyjaśnia Bogdan Kowol :
W dniach od 27 lutego do 5 marca kościół katolicki obchodził 55-ty tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Kolejny gość MPW Henryk Grządko, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, podkreślił, że cele rozpoczętej kampanii są bardzo istotne, ale kościół kładzie jednak nacisk na potrzebę dojścia do przyczyn uzależnienia:
Wg szacunków rocznie w Polsce sprzedaje się 12 litrów czystego spirytusu na głowę.
Kampania MOPS będzie realizowana poprzez plakaty, ulotki czy bilbordy umieszczane w parafiach czy na przystankach autobusowych. W programie jest też panel dyskusyjny z udziałem specjalistów oraz blog z cyklu „Rozmowy na kanapie o profilaktyce” W programie kampania społeczna poświęcona tematyce współuzależnienia.