Na przełomie 2019 i 2020 r. ma zakończyć się rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W ramach inwestycji powstaną m.in. nowe przestrzenie ekspozycyjne.
W ramach rozbudowy powstaną m.in. nowe przestrzenie ekspozycyjne ukazujące historię Zielonej Góry i regionu z uwzględnieniem osadnictwa na tych terenach po 1945 roku – znajdą się na I piętrze – oraz Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX w. na II piętrze.
Na parterze usytuowana zostanie duża sala konferencyjna oraz sala edukacyjna. Obiekt zyska dwa tys. metrów powierzchni użytkowej.
Obecny, zabytkowy gmach muzeum, zostanie wyremontowany. Nastąpi m.in. wymiana instalacji centralnego ogrzewania, częściowa wymiana wewnętrznej stolarki drzwiowej, spękanej kamiennej posadzki w holu na parterze czy osuszenie i zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian zewnętrznej kondygnacji podziemnej ze względu na wysokie zawilgocenie ścian piwnic.
Muzeum będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a program zwiedzania uwzględni potrzeby osób niewidzących i niedowidzących (audiodeskrypcje dla niewidzących).
„Po powiększeniu i remoncie muzeum będzie przedstawiać historię regionu i jego mieszkańców w sposób nowoczesny i dostępny dla każdego, będzie w nim także miejsce na sztukę współczesną. Zyskamy nowe przestrzenie, których tak nam brakuje” – powiedziała rzecznik Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska.
Dodała, że zielonogórskie muzeum ponad 90 proc. swoich zabytków nie może dziś pokazywać ze względu na ograniczenia powierzchniowe. Łącznie w jego zbiorach znajduje się ponad 17 tys. eksponatów.
Koncepcja rozbudowy muzeum powstała prawie 10 lat temu. W międzyczasie została częściowo zmodyfikowana z uwagi na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego miasta.