wtorek, 23 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Biskup tarnowski w sądzie: ubolewam i przepraszam wszystkie osoby skrzywdzone

PAP PAP
2026-02-18 13:33
Biskup Andrzej Jeż. Fot. PAP/Paweł Topolski

Biskup Andrzej Jeż. Fot. PAP/Paweł Topolski

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Przed sądem w środę (18 lutego) biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż przepraszał wszystkie osoby molestowane przez księży. Hierarcha został oskarżony o zbyt późne zgłaszanie organom ścigania przypadków tych przestępstw.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska – PAP) stanął przed sądem w sprawie niezgłaszania niezwłocznie czynów pedofilskich dwóch księży. Duchowny nie przyznał się do winy, argumentując, że w obu przypadkach organy ścigania miały o nich informacje. Składając swoje wyjaśnienia, zaznaczył, że „pedofilia w ogóle, a zwłaszcza w Kościele, jest naganna i należy z nią z całą stanowczością podejmować walkę”.

Jest to trudne doświadczenie i Kościół musi się z tym uporać, żeby oczyszczony był wiarygodnym świadkiem Ewangelii. Trzeba uszanować wszystkie osoby pokrzywdzone. Ubolewam, że to się dokonuje, dokonywało – mówił przed sądem biskup. – We wszystkich komunikatach, wypowiedziach ubolewam i przepraszam wszystkie osoby skrzywdzone, i inne osoby, które ucierpiały z tego powodu, to często rodziny

– dodał.

Hierarcha ocenił, że środowy proces jest wynikiem paradoksu, ponieważ – jak stwierdził – odpowiada on za to, że zgłosił przypadki pedofilii. – Paradoksalnie za gorliwość jestem oskarżony – stwierdził.

Odnosząc się do zarzutów, tłumaczył, że podlega dwóm porządkom prawnym – prawu kościelnemu oraz cywilnemu, a po uwiarygodnieniu informacji przed sądem kanonicznym zgłaszał sprawy organom ścigania.

Zaznaczał, że samą kwestią przypadków pedofilii zajmował się powołany przez niego w 2015 roku delegat ds. molestowania małoletnich, który miał „pełną władzę i autonomię” w działaniach związanych z przyjmowaniem zawiadomień o poszkodowanych przez księży i nie musiał o nich informować biskupa. On sam – wskazywał – często dowiadywał się o przestępstwach seksualnych jako ostatni.

Nawiązując do kwestii niezwłocznego zgłaszania spraw organom ścigania, wskazywał, że nie od razu znał przepis, na podstawie którego miał to uczynić, a jego interpretacja początkowo była niejasna. Seksualne wykorzystanie małoletniego poniżej 15. roku życia znalazło się wśród przestępstw, które należy niezwłocznie zgłosić organom ścigania, w 2017 roku na mocy nowelizacji kodeksu.

Proces recepcji noweli artykułu w Kościele w Polsce i diecezji był wydłużony. Dopiero sprawy nadchodzące sprawiły, że około 2018, 2019 roku ta świadomość pojawiła się z całą wyrazistością. W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski wydała w 2019 roku wytyczne, w których podkreśliła, że artykuł 240 (kodeksu karnego – PAP) obowiązuje każdego duchownego

– wyjaśniał zwierzchnik diecezji.

Tłumaczył, że wiarygodne informacje o nadużyciach seksualnych księdza Stanisława P. uzyskał w sierpniu 2020 roku, kiedy delegat dokonał zgłoszenia organom. Wskazywał, że czyny P. były w większości popełnione w trakcie pobytu kapłana w Ukrainie i w związku z tym nie było jasne, czy powinny być sądzone w Polsce. Jak dodał, kuria dokonała jednak zgłoszenia w związku z brakiem reakcji władz ścigania i „nawet wbrew opinii wielu prawników”.

Wcześniej diecezja powiadomiła watykańską Dykasterię Nauki Wiary, a ta zleciła przeprowadzenie procesu kościelnego. Kanoniczne postępowanie w 2020 roku potwierdziło zarzuty względem duchownego.

Natomiast o przypadku molestowania małoletnich przez ks. Tomasza K. – według kurii – biskup powiadomił organy ścigania niezwłocznie po otrzymaniu tej informacji pod koniec grudnia 2021 roku. Kiedy wcześniej w tej sprawie toczył się proces kościelny, biskup miał nie wiedzieć, że wśród poszkodowanych były też osoby poniżej 15. roku życia. Zawiadomienie, tłumaczył, odbyło się zaraz po tym, jak jeden z poszkodowanych poinformował, że w czasie, kiedy doszło do nadużyć seksualnych, był on nieletni.

Według prokuratury Kościół, który prowadził we własnym zakresie postępowania wewnętrzne w sprawie obu księży, dysponował wcześniej wiarygodnymi wiadomościami o przestępstwach pedofilskich kapłanów i powinien je od razu zgłosić. Śledczy co prawda zauważyli, że władze kościelne złożyły zawiadomienie odnośnie obu księży, jednak zdaniem prokuratury uczyniły to zbyt późno – nie nastąpiło to niezwłocznie, jak wymaga przepis.

To pierwszy w Polsce proces sądowy biskupa dotyczący zgłaszania czynów pedofilskich księży. Podstawą zarzutów dotyczących niepowiadomienia organów ścigania przez władze kościelne były postępowania dotyczące molestowania małoletnich przez kapłanów. Sprawa ks. Stanisława P. została w 2022 roku umorzona ze względu na przedawnienie karalności. Natomiast w przypadku ks. Tomasza K. tarnowska prokuratura w grudniu 2024 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu akt oskarżenia. W obu przypadkach kwestię zgłaszania tych nadużyć wyłączono do osobnego postępowania, dotyczącego zwierzchnika kapłanów.

Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie zaplanowane jest na 2 maca.

Tagi: pedofilia w kościelesądbiskupikościół katolickibp andrzej jeżksiężadiecezja tarnowskaprzeprosinymolestowanie dziewczynekdziewczynkibiskup diecezji tarnowskiejpedofiliamolestowanie małoletnichtarnówkościółmolestowaniemolestowanie seksualne

Czytaj również

Fot. Gietrzwałd - Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej - Kanonicy Regularni/FB
KRAJ I ŚWIAT

Objawienia w Gietrzwałdzie jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół

23 czerwca 2026

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie jako jedyne w Polsce zostały oficjalnie uznane przez Kościół – powiedziała PAP dr Ewa Czaczkowska. Dodała, że...

Fot. suwalki.policja.gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

Areszt dla ojca, który rzucił sześciomiesięcznym synem o podłogę

23 czerwca 2026

Sąd Rejonowy w Augustowie zgodził się na aresztowanie na trzy miesiące 27-letniego mężczyzny, który rzucił o podłogę sześciomiesięcznym dzieckiem. Mieszkańcowi powiatu augustowskiego grozi 30...

Papież Leon XIV podczas wizyty w rzymskiej siedzibie Światowego Programu Żywnościowego. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KRAJ I ŚWIAT

Papież: konflikty są „dokarmiane” łatwiej niż ludzie są odżywiani

22 czerwca 2026

Papież Leon XIV podczas wizyty w rzymskiej siedzibie Światowego Programu Żywnościowego, agendy ONZ, oświadczył w poniedziałek (22 czerwca), że konflikty...

Fot. Marcin Romanowski/FB
KRAJ I ŚWIAT

Spór o Europejski Nakaz Aresztowania wobec Romanowskiego

22 czerwca 2026

Obrońca Marcina Romanowskiego chce uchylenia Europejskiego Nakazu Aresztowania. Z kolei politycy koalicji rządzącej przekonują, że jeśli były wiceminister sprawiedliwości rzeczywiście...

Dariusz Matecki. Fot. PAP/Marcin Bielecki
KRAJ I ŚWIAT

Ruszył proces posła PiS Dariusza Mateckiego [AKTUALIZACJA]

22 czerwca 2026

Poseł PiS Dariusz Matecki na ławie oskarżonych. W Szczecinie rozpoczyna się proces w sprawie defraudacji środków z Funduszu Sprawiedliwości i...

Karol Nawrocki z małżonką Martą Nawrocką. Fot. PAP/Marcin Obara
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent podpisał sześć ustaw

19 czerwca 2026

Prezydent Karol Nawrocki ogłosił podpisanie sześciu nowych ustaw. Wśród nich znalazły się m.in. te dotyczące utworzenia służb lotniczych w Policji i Straży Granicznej...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Grant na „Zielone serce Lutola” czeka na realizację

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj