piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

MŚ 2026 – poznaliśmy potencjalnych rywali polskich piłkarzy

PAP PAP
2025-12-05 21:00
Losowanie grup. Fot. EPA/SHAWN THEW

Losowanie grup. Fot. EPA/SHAWN THEW

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Urban: Mam nadzieję, że z Holandią będzie do trzech razy sztuka

Holandia, Japonia i Tunezja to potencjalni rywale piłkarskiej reprezentacji Polski w grupie F przyszłorocznych mistrzostw świata. Losowanie odbyło się w Waszyngtonie. Biało-czerwoni, aby dostać się na mundial, muszą najpierw poradzić sobie w marcowych barażach.

W przyszłorocznym turnieju, który w dniach 11 czerwca – 19 lipca odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku, po raz pierwszy w historii wystąpi 48 drużyn, podzielonych na 12 czterozespołowych grup.

Na razie znanych jest 42 uczestników. Czterech kolejnych wyłonią pod koniec marca europejskie baraże. W półfinale swojej ścieżki reprezentacja Polski zagra w Warszawie z Albanią, a w ewentualnym finale na wyjeździe z lepszym z pary Ukraina – Szwecja. Natomiast dwaj pozostali uczestnicy mundialu będą znani po barażach międzykontynentalnych w Meksyku, także w marcu. 

Drużyny z tzw. ścieżek barażowych zostały umieszczone podczas losowania w najniższym koszyku. Wśród potencjalnych rywali Polaków nie mogło więc być innych zwycięzców baraży oraz pozostałych ekip, które znalazły się w czwartym koszyku: Jordanii, Republiki Zielonego Przylądka, Ghany, Curacao, Haiti i Nowej Zelandii. 

Zasadniczo w żadnej grupie nie mogła znaleźć się więcej niż jedna drużyna z tej samej konfederacji, ale z wyjątkiem strefy UEFA, reprezentowanej przez 16 ekip. Ponadto każda grupa musiała mieć co najmniej jedną, lecz nie więcej niż dwie europejskie drużyny. 

Ostatecznie los przydzielił przyszłemu zwycięzcy „polskiej” ścieżki barażowej Holandię z pierwszego koszyka, Japonię z drugiego oraz Tunezję z trzeciego.

„Pomarańczowi”, zajmujący obecnie siódme miejsce w światowym rankingu, byli rywalami Polaków właśnie w eliminacjach do tego mundialu. Oba mecze – we wrześniu w Rotterdamie w debiucie Urbana oraz w listopadzie w Warszawie – zakończyły się remisami 1:1. 

Po drugim z tym meczów polski selekcjoner powiedział z uśmiechem dziennikarzom:

Kiedy szedłem na konferencję prasową, to mijałem trenera Ronalda Koemana. Powiedziałem mu, że może spotkamy się na mistrzostwach świata i wtedy ich „walniemy”. 

Japonia, z którą 31. obecnie w rankingu FIFA Polska wygrała na mundialu 2018 w Rosji 1:0 po golu Jana Bednarka, zajmuje na światowej liście 18. lokatę. Natomiast Tunezja – rywal biało-czerwonych w MŚ 1978 w Argentynie (afrykańska drużyna przegrała wówczas 0:1) – plasuje się na 40. pozycji. 

Do Waszyngtonu poleciała pięcioosobowa delegacja PZPN, na czele z prezesem Cezarym Kuleszą i trenerem Urbanem. 

Selekcjoner, zapytany po losowaniu o kolejną konfrontację z Holendrami, przyznał, że „chyba nas śledzą”. A potem, już na poważniej, ocenił, że to jest „dość mocna grupa”, zaznaczając jednocześnie, iż teraz najbardziej skupia się na półfinałowym barażu z Albanią. 

Pozostałe zespoły z europejskich ścieżek barażowych trafił do grup, w której najwyższej rozstawiony był współgospodarz MŚ 2026. 

Teoretycznie najmocniejsza wydaje się grupa I, z aktualnym wicemistrzem świata Francją, rewelacyjną w eliminacjach Norwegią, Senegalem oraz drużyną z interkontynentalnych baraży. 

Natomiast z tych nieco łatwiejszych, przynajmniej „na papierze”, można chyba wskazać grupy z drużynami z innych ścieżek barażowych strefy UEFA. Zwłaszcza grupę B – z Kanadą, Szwajcarią i Katarem, a także grupę D – z USA, Paragwajem i Australią. 

W piątkowej (5 grudnia) ceremonii wzięli udział m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum i premier Kanady Mark Carney. 

Trump otrzymał z rąk szefa światowej federacji Gianniego Infantino Nagrodę Pokojową FIFA. Przyznał, że to dla niego wielki zaszczyt, a o samym mundialu powiedział: – Prawdopodobnie czeka nas impreza, jakiej do tej pory świat nie widział. 

Amerykanie umieją robić widowiska, więc piątkowa ceremonia w Kennedy Center, z udziałem wielu gwiazd rozgrywki i sportu, była zrobiona z wielką pompą. Wstęp i część artystyczna trwały prawie półtorej godziny. 

Kulki z nazwami krajów losowali Wayne Gretzky, Shaquille O’Neal, Tom Brady i Aaron Judge, czyli legendy swoich dyscyplin i lig, odpowiednio: NHL (hokej), NBA (koszykówka), NFL (futbol amerykański) i MLB (baseball). 

Szczegółowy terminarz i miejsca rozgrywania meczów w danych grupach zostaną opublikowane w sobotę.

Dalsza część tekstu pod grafiką

1. Urban: Mam nadzieję, że z Holandią będzie do trzech razy sztuka

Selekcjoner reprezentacji Polski Jan Urban powiedział w piątek (5 grudnia) po losowaniu grup Mistrzostw Świata w Waszyngtonie, że uważa Holandię za faworyta potencjalnej „polskiej” grupy mistrzostw. Stwierdził jednak, że polski zespół rozszyfrowuje Holandię i jeśli dojdzie do kolejnego spotkania ma nadzieję na wygraną.

Podczas rozmowy z dziennikarzami po losowaniu grup przyszłorocznego turnieju w USA, Meksyku i Holandii, polski selekcjoner ostrożnie komentował jego wyniki, zaznaczając, że jego zespół nadal ma długą drogę do pokonania, by pojechać na mundial. Zaznaczył jednak, że Holandia jest wyraźnym faworytem grupy, w której znajdą się też Japonia i Tunezja. 

Holandia jest faworytem tej grupy, bo to jest drużyna czołówki światowej. Tego nie możemy przekreślać, bo taka jest rzeczywistość. Natomiast gdyby tak było, że my znajdziemy się w tej grupie, to na pewno te trzy drużyny są bardzo wyrównane

– powiedział Urban.

Dopytywany przez PAP, czy to zespół Ronalda Koemana nie powinien się obawiać spotkania z Polską, bo nie potrafił jej pokonać, trener przyznał, że „faktycznie nie potrafili”, a trzecie spotkanie byłoby bardzo ciekawe. 

My ich rozszyfrujemy. Oni też nas analizują i też wiedzą dużo o nas. No, byłby to naprawdę bardzo ciekawy i interesujący pojedynek – dodał. – Do trzech razy sztuka, ale podejrzewam, że Ronald Koeman tak samo uważa. 

Urban przyznał, że nie wie zbyt wiele o zespole Tunezji, poza tym, że Polska pokonała go w 1978 r. Japonię określił natomiast jako „bardzo nieprzyjemnego” przeciwnika. Podkreślał jednak, że obecnie skupia się tylko na barażach i meczu z Albanią w marcu. 

Musimy poradzić sobie z zespołem, który już raz wygrał grupę, w której my byliśmy (…) Oczywiście gramy na własnym boisku i pod tym względem musimy przyjąć rolę faworyta, ale to naprawdę bardzo ciekawa, interesująca drużyna

– powiedział trener. 

Wspomniał, że mecze z Albanią już raz decydowały o udziale Polski w mundialu, w kwalifikacjach przed mistrzostwami 1986 r. w Meksyku. 

Reprezentacja Albanii jest lepsza niż była. Mam nadzieję, że nasza reprezentacja też jest lepsza niż była.

I będzie to ciekawe widowisko, bo wystarczy zobaczyć gdzie ci zawodnicy grają. Wielu z nich gra we Włoszech i to widać, że oni grają naprawdę piłkę taką techniczną, wiedzą czego chcą

– oceniał. 

Pytany przez PAP o rozgrywanie meczów grupy na gorących terenach: w Teksasie (Dallas i Houston), Kansas City i Monterrey w Meksyku, Urban zaznaczył, że grał w Monterrey już podczas mundialu 1986 r., lecz miasto to nie zrobiło na nim dobrego wrażenia. 

Nie było tam takiej atmosfery mistrzostw świata. Nie wiem dlaczego, ale na pewno brakowało troszeczkę publiczności. Natomiast kolejne spotkanie, już w Stanach, to dla mnie na pewno będzie nowość

– powiedział. 

Pytany o to, jak ocenia amerykańską piłkę nożną w kontekście nadchodzących mistrzostw, określanych przez prezydenta Trumpa jako największe wydarzenie sportowe w historii kraju, Urban powiedział, że rozmawiał z selekcjonerem USA Mauricio Pochettino i że jest to „człowiek, który wie jaki poziom musi mieć dana reprezentacja, żeby powalczyć o coś więcej i na pewno zrobi bardzo dobrą pracę”. Przyznał jednak, że żałował, że Polska nie trafiła do grupy z gospodarzami mistrzostw. 

Mówiąc o samej ceremonii losowania, przeprowadzonej z wielką pompą w Kennedy Center w Waszyngtonie i z udziałem prezydenta USA, Urban ocenił, że było to wielkie amerykańskie show. 

Miałem wrażenie, że to losowanie było tylko dodatkiem do całej tej imprezy. Ale faktycznie, zaproszeni byli niesamowici goście, politycy, sportowcy i artyści

– wyliczał.

Tagi: grupa fpiłka nożnarywalemistrzostwa światamistrzostwa świata 2026mundialpiłkarska reprezentacja polskireprezentacja polskiselekcjonerlosowaniemśselekcjoner reprezentacji polskijan urban

Czytaj również

Fot. PAP/EPA/SAM WASSON
KRAJ I ŚWIAT

Półmetek mundialu za nami. Rekord bramek i niesamowite występy gwiazd

25 czerwca 2026

Dotychczas rozegrano 54 z 104 meczów, jakie tym roku są potrzebne do wyłonienia piłkarskiego mistrza świata, więc turniej w USA,...

Piłkarze Bośni i Hercegowiny Fot. PAP/EPA/STEPHAN BRASHEAR
KRAJ I ŚWIAT

MŚ 2026 – RPA, Kanada oraz Bośnia i Hercegowina po raz pierwszy w fazie pucharowej

25 czerwca 2026

  Pierwszy w historii awans do fazy pucharowej RPA, Kanady oraz Bośni i Hercegowiny, która zajęła trzecie miejsce w grupie,...

Szymon Marciniak. Fot. PAP/EPA/AMY KONTRAS
KRAJ I ŚWIAT

Pojedynek Egiptu z Iranem z polskim akcentem. Jest decyzja ws. Marciniaka

23 czerwca 2026

Szymon Marciniak został wyznaczony do prowadzenia meczu Egiptu z Iranem w grupie G piłkarskich mistrzostw świata - poinformowała FIFA. Będzie...

Lionel Messi. Fot. PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER
KRAJ I ŚWIAT

Rekord Messiego, Argentyna, Francja i Norwegia w fazie pucharowej

23 czerwca 2026

  Argentyńczyk Lionel Messi w meczu z Austrią (2:0) zdobył swoją 17. i 18. bramkę w historii piłkarskich mistrzostw świata...

Lionel Messi. Fot. PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER
KRAJ I ŚWIAT

Messi został najskuteczniejszym zawodnikiem w historii MŚ

22 czerwca 2026

Argentyna pokonała Austrię 2:0 (1:0) w meczu piłkarskich mistrzostw świata, który rozegrany został w Arlington koło Dallas. Obrońcy tytułu zapewnili...

Bramkarz Republiki Zielonego Przylądka Vozinha (Ś) w akcji przeciwko Mathiasowi Oliverze (L) i Maximiliano Araujo (P). Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
KRAJ I ŚWIAT

Mundialowy kopciuszek zaskakuje. Kibice z Wysp Zielonego Przylądka: jesteśmy niepokonani, jesteśmy mocni

22 czerwca 2026

Kibice z Wysp Zielonego Przylądka wspierający w lizbońskiej Strefie Kibica w nocy z niedzieli na poniedziałek (21/22 czerwca) swoich piłkarzy...

najnowsze z Lubuskiego

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

Za nami XIV Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone

Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj