Nigdy więcej samotności – tymi słowami premier Donald Tusk zapowiedział działania na rzecz jednoczenia NATO i Unii Europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szef rządu, który na Westerplatte wziął udział w obchodach 85. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej, nawiązał do znajdującego się tam hasła „Nigdy więcej wojny”.
„Nie może więcej być tak w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji” – podkreślił Donald Tusk:
Polska musi inwestować w obronność, by nie dać się zaskoczyć jak 1 września 1939 roku – powiedział na Westerplatte szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz. Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wicepremier i minister obrony narodowej podkreślił, że Polska musi być silna i zjednoczona, by historia się nie powtórzyła.
Uroczystości na Westerplatte rozpoczęło o 4.45 włączenie syren alarmowych. Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża zapalono znicz pokoju, odczytano apel pamięci oraz przesłanie Westerplatte, odmówiono także modlitwę międzywyznaniową i złożono wieńce. Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się też w Wieluniu, gdzie 1 września spadły pierwsze bomby.
Polska oczekuje zadośćuczynienia za niemieckie zbrodnie okresu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda mówił o tym w Wieluniu. Prezydent podkreślił, że nadal, choćby w Wieluniu czy w Warszawie, nie wszystko, co zniszczyli Niemcy, udało się odbudować:
Andrzej Duda przypomniał, że Polska oszacowała zadośćuczynienie za niemiecką napaść i okupację na kwotę ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych: