Urządzenie małej łazienki często nie jest proste. W jaki sposób zaaranżować niewielką przestrzeń, aby była bezpieczna, funkcjonalna i stylowa? Kluczem jest dopasowanie odpowiedniej kabiny prysznicowej. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rozmiar, kształt i sposób montażu. Poniżej kilka propozycji, które sprawdzą się nawet w najmniejszej łazience.
Najważniejsze parametry przy wyborze kabiny prysznicowej
Natrysk w mieszkaniu lub domu to doskonała alternatywa dla wanny. Jaka kabina prysznicowa sprawdzi się na ograniczonym metrażu? Jest kilka istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Są to m.in.:
- rozmiar – uniwersalne kabiny mają zazwyczaj wymiary 85 × 85 cm – 100 × 100 cm. Dostępne są jednak mniejsze modele o wielkości 75 × 75 cm, które nadadzą się do niewielkich pomieszczeń;
- rodzaj – do wyboru są warianty przyścienne, narożne lub wolnostojące. Mogą być zbudowane na bazie koła, trójkąta czy kwadratu. Najmniej miejsca zajmują kabiny przyścienne;
- konstrukcja – największą popularnością cieszą się modele o konstrukcji ramowej. Wyróżniają się wysoką szczelnością i stosunkowo przystępnymi cenami. Inną możliwością są modele bezramowe wykonane z grubych, szklanych paneli. Prezentują się niezwykle stylowo i optycznie powiększają wnętrze;
- drzwi – tradycyjne kabiny są wyposażone w drzwi otwierane na zewnątrz, jednak na niewielkim metrażu najlepiej sprawdzą się modele przesuwne lub składane. Można też postawić na konstrukcję całkowicie pozbawioną drzwi, wyposażoną jedynie w szklaną ściankę odgradzającą strefę kąpielową od reszty pomieszczenia.
Idealne kabiny do małej łazienki
Kabina prysznicowa z brodzikiem to klasyczne rozwiązanie, które już od wielu lat cieszy się popularnością. Charakteryzuje się tradycyjnym designem i łatwym montażem. Instalacja kabiny jest prosta i szybka, ponieważ nie wymaga profilowania podłoża. Ponadto stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Występuje w różnych kształtach, a nawet kolorach. Do wyboru są np. brodziki stalowe, akrylowe lub trwałe i elegancje wersje konglomeratowe.
Ze względu na kompaktowe rozmiary i możliwość umieszczenia kabiny w narożnej części pomieszczenia, produkt idealnie sprawdzi się w małej łazience. Wysoki brodzik oddziela strefę kąpielową od reszty łazienki, a podczas natrysku woda nie rozchlapuje się po podłodze. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z prysznica może być przeszkodą dla osób, które mają problem z chodzeniem lub poruszają się na wózku inwalidzkim. Warto też wziąć pod uwagę, że czyszczenie zakamarków i łączeń kabiny jest bardziej czasochłonne niż np. modelu typu walk-in.
Kabina prysznicowa bez brodzika to propozycja dla zwolenników nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązań. W tym przypadku konstrukcja jest mocowana na poziomie posadzki i wymaga odpowiedniego odprowadzenia wody, najczęściej w postaci odpływu liniowego. Przed montażem kabiny należy zatem dokładnie sprawdzić grubość podłogi i zadbać o jej wyprofilowanie. To niezbędna czynność, która zapewni swobodny przepływ wody do kanalizacji, bez ryzyka zalania pomieszczenia.
Mimo dużego nakładu pracy przy montażu tego typu natrysk ma wiele zalet. Jedną z nich jest łatwe i szybkie sprzątanie. Płaska konstrukcja jest pozbawiona problematycznych zakamarków, w których gromadzą się trudne do usunięcia osady czy pleśń. Wystarczy pamiętać o regularnym czyszczeniu płytek, szyb i odpływu, który może się zapychać włosami i resztkami mydła. Kabina posadzkowa jest też bezpieczniejsza w użytkowaniu niż jej odpowiednik z brodzikiem, dlatego często decydują się na nią rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze lub schorowane. Ważny jest jednak wybór odpowiednich kafli podłogowych. Najlepszym rozwiązaniem będą płytki antypoślizgowe.
Kabina typu walk-in to półotwarta strefa kąpielowa pozbawiona drzwi. Od pozostałej części łazienki oddziela ją jedynie szklana ściana. Tego typu prysznic występuje bez brodzika, dlatego konieczna jest instalacja odpływu liniowego umieszczonego w podłodze.
Najważniejszą zaletą natrysku walk-in jest oszczędność miejsca – najmniejsze konstrukcje mają już od ok. 70-80 cm długości. Mimo kompaktowych rozmiarów kabina zapewnia pełną swobodę ruchów i jednocześnie pasuje do każdego stylu, więc można ją z łatwością wkomponować w dowolną aranżację. Oprócz tego jest wygodna w użytkowaniu i łatwa w sprzątaniu. Problemem może być natomiast odpowiednia wentylacja. Trzeba pamiętać, że w odsłoniętej przestrzeni para wodna unosi się w całym pomieszczeniu. Z tego powodu warto zadbać o sprawny system cyrkulacji powietrza.
Wygodnie i funkcjonalnie
Wybierając kabinę prysznicową do małej łazienki, warto kierować się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką produktu. Z pewnością ważne są tutaj sposób montażu oraz rodzaj i rozmiar konstrukcji. Trzeba też pamiętać, że kabiny występują w wersji z drzwiami przesuwnymi, składanymi lub otwieranymi na zewnątrz. Z kolei nowoczesne i minimalistyczne strefy typu walk-in są zupełnie pozbawione drzwi.
Kabina z brodzikiem, posadzkowa, półotwarta… Jak widać, możliwości jest sporo i obecnie każdy z łatwością znajdzie produkt, który spełni jego potrzeby i oczekiwania. Warto sprawdzić dostępne rozwiązania i wybrać najwygodniejszą opcję!