Awans Włochów, dramat Chorwacji

Luka Modric z reprezentacji Chorwacji (L) i Jorginho/Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Broniący tytułu piłkarze Włoch zremisowali z Chorwacją 1:1 i dołączyli do Hiszpanii jako drugi zespół z grupy B, który wystąpi w 1/8 finału Euro 2024. Chorwaci zajęli trzecie miejsce i mają niewielkie szanse na awans.

Medalista mundialu odpadł z Euro 2024

Grupa B: Chorwacja – Włochy 1:1 (0:0).

Bramki: Luka Modric (55), 1:1 Mattia Zaccagni (90+8).

Żółta kartka – Chorwacja: Luka Sucic, Luka Modric, Luka Ivanusec, Marin Pongracic, Josip Stanisic, Marcelo Brozovic. Włochy: Riccardo Calafiori, Nicolo Fagioli.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów 38 322.

Chorwacja: Dominik Livakovic – Josip Stanisic, Josip Sutalo, Marin Pongracic, Josko Gvardiol – Luka Modric (80. Lovro Majer), Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic (70. Luka Ivanusec) – Luka Sucic (70. Ivan Perisic), Andrej Kramaric (90. Josip Juranovic), Mario Pasalic (46. Ante Budimir).

Włochy: Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Alessandro Bastoni, Riccardo Calafiori, Matteo Darmian (81. Mattia Zaccagni) – Nicolo Barella, Jorginho (81. Nicolo Fagioli), Federico Dimarco (57. Federico Chiesa), Lorenzo Pellegrini (46. Davide Frattesi), Giacomo Raspadori (75. Gianluca Scamacca) – Mateo Retegui.

Broniący tytułu mistrzów Europy piłkarze Włoch zremisowali w Lipsku z Chorwacją 1:1 i awansowali do fazy pucharowej Euro 2024. W 1/8 finału ich rywalami będą Szwajcarzy.

Włosi do meczu przystępowali ze świadomością, że nie mają już szans na pierwsze miejsce w grupie, a drugie, także premiowane awansem gwarantował im remis. Chorwaci natomiast potrzebowali zwycięstwa, jeśli nie chcieli liczyć na serię korzystnych dla nich wyników w innych spotkaniach.

W pierwszej połowie warte odnotowania były dwie sytuacje. Już w 5. minucie Chorwat Luka Sucic potężnie uderzył z dystansu, ale Gianluigi Donnarumma odbił piłkę na rzut rożny.

Natomiast w 27. minucie jeszcze większym bramkarskim kunsztem wykazał się Dominik Livakovic, który z wielkim trudem obronił główkę Alessandro Bastoniego z sześciu metrów.

Znacznie ciekawsza okazała się druga połowa. W 54. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Chorwacji po zagraniu ręką Davide Frattesiego. Do wykonania „jedenastki” podszedł Luka Modric, ale strzelił lekko i Donnarumma obronił.

Kapitan Chorwatów zrehabilitował się jednak już minutę później. Po wrzuceniu piłki przed włoską bramkę uderzenie Ante Budimira zatrzymał Donnarumma, ale wobec dobitki Modrica był bezradny.

Modric mając 38 lat 268 dni został najstarszym strzelcem gola w historii mistrzostw Europy.

Przez kolejne 20 minut Włosi praktycznie nie schodzili z chorwackiej połowy boiska, ale z ich ataków nic nie wynikało.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się wygraną Chorwacji, Włosi, w ósmej i ostatniej doliczonej przez sędziego minucie przeprowadzili wreszcie skuteczną akcję. Riccardo Calafiori wyłożył piłkę, a Mattia Zaccagni bez przyjęcia uderzył precyzyjnie z narożnika pola karnego.

Pierwszą pozycję w „grupie śmierci” zapewniła sobie już wcześniej Hiszpania po zwycięstwach nad Chorwacją (3:0) i Włochami (1:0). W meczu z Albanią w Duesseldorfie zespół Luisa de la Fuente wystąpił w rezerwowym składzie i wygrał 1:0 po bramce Ferrana Torresa w 13. minucie.

Mecz Włochów z Chorwatami w Lipsku był niezwykle dramatyczny. W 54. minucie Luka Modric stanął przed ogromną szansą, ale jego strzał z rzutu karnego obronił Gianluigi Donnarumma. 38-letni kapitan reprezentacji Chorwacji zrehabilitował się już kilkadziesiąt sekund później, dobijając uderzenie Ante Budimira.

Przez długi czas wynik gwarantujący Chorwatom awans utrzymywał się, ale w ostatniej akcji meczu wyrównał Mattia Zaccagni. W podobny sposób Chorwaci stracili trzy punkty w meczu z Albanią (2:2).

W fazie pucharowej wystąpią najlepsze cztery z sześciu zespołów, które zajęły trzecie miejsca w grupach. Chorwaci mają na koncie tylko dwa punkty i są gorsi od Węgrów, trzeciej drużyny w grupie A. Podopieczni Zlatko Dalica muszą więc czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach i wyjątkowo szczęśliwy zbieg okoliczności.

Z kolei Albania jest trzecią drużyną, która odpadła z turnieju. Wcześniej pożegnały się Polska i Szkocja.

Przed biało-czerwonymi ostatni występ w Niemczech. Po porażkach z Holandią (1:2) i Austrią (1:3) zagrają we wtorek w Dortmundzie z Francją (godz. 18). W południe kadra Michała Probierza przeprowadziła ostatni trening w Hanowerze. W trakcie zajęć pożegnał się z kolegami Kamil Grosicki. 94-krotny reprezentant kończy karierę w barwach narodowych.

Rozstrzygnięcia w „grupie śmierci”

O godzinie 21 rozpoczęły się dwa ostatnie spotkania grupy B, zwanej „grupą śmierci”, w piłkarskich mistrzostwach Europy w Niemczech. Awans z pierwszego miejsca zapewniony ma Hiszpania, ale pozostałe ekipy – Włochy, Chorwacja i Albania – mogły zająć każdą inną pozycję.

Hiszpanie, po efektownych zwycięstwach nad Chorwacją 3:0 i broniącymi tytułu Włochami 1:0, już ze spokojem mogą podejść do starcia z Albanią w Duesseldorfie. Selekcjoner Luis de la Fuente zapowiedział, że da szansę wystąpić piłkarzom, którzy do tej pory w Niemczech grali krócej lub w ogóle nie pojawili się na boisku.

Tymczasem Albania, w razie zwycięstwa, miała szansę zająć drugie miejsce w grupie, choć do tego konieczne było jeszcze odpowiednie rozstrzygnięcie drugiego meczu. Nawet jeśli byłaby trzecia, z czterema punktami najprawdopodobniej nie miałaby problemu z awansem do 1/8 finału. Teoretycznie był on możliwy także w przypadku remisu z Hiszpanią i pod warunkiem, że Chorwacja nie wygra z Włochami.

– Niektórzy myśleli, że będziemy tracić po trzy albo cztery gole w każdym meczu, a jednak wciąż tu jesteśmy, wciąż liczymy się w tym turnieju

– cieszył się brazylijski selekcjoner Albanii Sylvinho, cytowany w serwisie uefa.com.

W drugiej parze o dalszy byt w turnieju powalczą w Lipsku Chorwaci oraz Włosi. Italii do awansu z drugiego miejsca w grupie wystarczył remis, i to bez względu na wynik meczu Hiszpanii z Albanią. Chorwacja teoretycznie mogła myśleć o awansie z trzeciej pozycji nawet w przypadku podziału punktów (o ile Albania przegrałaby z Hiszpanią), choć do takiego rozstrzygnięcia musiałoby się przyczynić wiele innych czynników.

Zwycięstwo mogło dać Chorwatom drugie lub trzecie miejsce w grupie, ale tak czy inaczej cztery punkty powinny wystarczyć do awansu do fazy pucharowej.

Włoskie media: cud uratował Włochów

To był cud – podkreślają media we Włoszech po meczu ich reprezentacji z Chorwacją (1:1), w którym Azzurrich przed odpadnięciem z mistrzostw Europy uratowała bramka strzelona w ostatnich sekundach spotkania. Miało to miejsce wtedy, gdy wiara w awans pozostała już tylko nieuleczalnym optymistom – stwierdzają komentatorzy.

Mattia Zaccagni podarował Włochom 1/8 finału- podkreśla „La Gazzetta dello Sport” zaznaczając, że strzelił on bramkę w 98 minucie meczu, w ostatnich chwilach doliczonego czasu.

Dziennik dodaje, że gdy porażka była już pewna, Zaccagni strzelił „bramkę – arcydzieło”.

Przyznaje też w komentarzu: „Nie graliśmy dobrze”, „byliśmy uwieszeni jak zwykle na Donnarummie”, stojącym w bramce.

– Możemy się uśmiechnąć, ale patrząc na grę, z zaciśniętymi zębami – podsumowuje gazeta. -Przyjmijmy to i świętujmy

– zachęca.

Sprawozdawcy w telewizji ocenili, że kibice mają po meczu w Lipsku zszarpane nerwy i będą długo po nim dochodzić. Czas na to, przypomina się, mają do soboty, kiedy broniący tytułu mistrzowie Europy zagrają w Berlinie ze Szwajcarią.

„Corriere dello Sport” pisze, że napastnik z rzymskiego Lazio znalazł „czarodziejski sposób” i w ostatniej akcji końcowej minuty zapewnił reprezentacji drugie miejsce w grupie.

Jak relacjonuje dziennik, to była walka „do ostatniego tchu, gdy wiara pozostała już tylko nieuleczalnym optymistom”.

– Reprezentacja pokazała wspaniały charakter i dużo odwagi, ale – dodaje gazeta – trzeba dogłębnie popracować, by wyeliminować liczne błędy, jakie widać było i tego wieczoru, i w meczu z Hiszpanią.

Według dziennika „La Repubblica” po pierwszej wyrównanej połowie, kiedy Włosi mieli dużo dobrych okazji, Chorwaci ruszyli z całych sił. Włosi, relacjonuje, z determinacją szli na bramkę rywali, ale „chorwacki mur” trzymał się mocno i coraz bardziej bladły nadzieje mistrzów Europy.

Agencja Ansa następująco komentuje mecz: Włosi byli „szczodrzy i nielogiczni”. Kiedy, jak dodaje, byli już „skazani na swoje przeznaczenie” i wydawało się, że awans nigdy nie nadejdzie, los się nagle odmienił.

– Oto piękno piłki nożnej

– zauważa.

W relacjach z Niemiec zwraca się uwagę na słowa selekcjonera Luciano Spallettiego, który przyznał po meczu, że w meczach jego piłkarzy są „rzeczy nielogiczne”; ale – dodał- awans jest zasłużony.